چهارشنبه , ۰۲ فروردین , ۱۴۰۲
چهارشنبه, مارس 22

جلسه دادگاه آیدا عمیدی برگزار خواهد شد

0
90

حقوق بشر در ایران _ امروز جمعه ۲۸ بهمن ماه ۱۴۰۱، تاریخ رسیدگی به پرونده قضایی آیدا عمیدی، فعال ادبی ساکن تهران مشخص شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز یکشنبه ۳۰ بهمن ماه ۱۴۰۱، آیدا عمیدی، فعال ادبی و عضو هیئت دبیران کانون نویسندگان ایران، توسط دادگاهی در تهران محاکمه خواهد شد. این فعال ادبی اواسط آذر ماه سال جاری بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه و طی مراحل بازجوئی پس از ۱ ماه با تودیع وثیقه آزاد شد.‌

روزبه سوهانی، از اعضای کانون نویسندگان ایران ضمن تایید این خبر اعلام کرد که جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات آیدا عمیدی در تاریخ ۳۰ بهمن ماه ۱۴۰۱ برگزار خواهد شد. 

لازم به اشاره است، آیدا عمیدی، در تاریخ ۱۴ آذر ماه ۱۴۰۱، در پی یورش خشونت آمیز نیروهای امنیتی به منزل وی و پس از شکستن درب ورودی منزل او بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه یکی از ارگانهای امنیتی و طی مراحل بازجوئی حدود ۱ ماه بعد با تودیع وثیقه آزاد شد اما از مصادیق حقوقی اتهامات تفهیم شده به آیدا عمیدی اطلاعی در دسترس نیست. 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاههای مختلف در یک جامعه، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل مورد نظر متهم و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

برچسب هافعال ادبیمحاکمهمحاکمه فرمایشیمحاکمه فعالان ادبی در ایرانمحاکمه آیدا عمیدیمحاکمه آیداعمیدیمحاکمه شهروندانمعلم سرکوب آزادی بیان در ایرانهیأت دبیران کانون نویسندگان ایرانهیئت تحریریه‌ی کمیسیون پنجاه سالگی کانون نویسندگان ایرانهیئت دبیران کانون نویسندگانهیئت دبیران کانون نویسندگان ایرانکیوان باژن کانون نویسندگانکانون نویسندگانکانون نویسندگان ایرانکانون نویسندگان در ایرانپنجاهمین سالگرد تاسیس کانون نویسندگان ایرانآیدا عمیدیآیدا عمیدی فعال ادبیآیدا عمیدی کانون نویسندگان ایرانآیداعمیدیآیداعمیدی فعال ادبیاعضای کانون نویسندگان ایراناعضای کانون نویسندگان در ایرانبازداشت و سرکوب آزادی بیانسرکوب فعالان ادبیسرکوب فعالان ادبی در ایرانسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان و قلمسرکوب آزادی بیان و قلم در ایرانسرکوب آزادی بیان و اندیشهسرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایرانسرکوب آزادی بیان و عقیدهسرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.