•                    
  •                  
یک شنبه , ۱۳ آذر , ۱۴۰۱
یکشنبه, دسامبر 4

بازداشت ۱۱ تَن از شهروندان توسط نیروهای امنیتی و آزادی ۷ تَن دیگر با تودیع وثیقه

0
160

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۲ آبان ماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی در زنجان، سنندج، اردبیل، مشهد، بوشهر، بناب و پیرانشهر، دستکم ۱۱تن از شهروندان را بازداشت کردند. همچنین، هفت تن از شهروندان بازداشت شده در شهرهای تبریز، سنندج، تهران و قزوین، پس از اتمام مراحل بازجویی ها بطور موقت آزاد شدند.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران، طی روزهای اخیر، جلیل عباسی، بهمن رضوی، غلامرضا اصغری مراللو، اميدرضا مطهری نژاد، آرمان مهرآوران، آرش رمضانی، آراز بدیعی، اشکان جاویدفر، علی ولی محمدی، جوتیار اشرف زاده و مهوش توسلی، دستکم ۱۱تن از شهروندان از جمله ۳ دانش آموز با سنین زیر ۱۸ سال در استانهای آذربایجان غربی، کردستان، آذربایجان شرقی، خراسان رضوی، بوشهر، اردبیل و زنجان، بازداشت شدند. همچنین، فرانک رفیعی، سهراب جلالی، محمد نوری، فائزه ستاری، پوریا رشیدی، فواد عنایتی و آرش عفتی، پس از اتمام مراحل بازجویی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه آزاد شدند.‌

یک منبع مطلع در گفتگو با حقوق بشر در ایران اعلام کرد:”روز پنجشنبه ۲۸ مهر ماه ۱۴۰۱، آراز بدیعی، اشکان جاویدفر و علی ولی محمدی، سه دانش آموز محصل در مدرسه تیزهوشان علامه طباطبایی و صدرا در شهرستان بناب، در جریان برگزاری اعتراضاتی که آنها برگزار کردند به علت سردادن شعارهای اعتراضی توسط نیروهای امنیتی توام با ضرب و شتم و تهدید بازداشت شدند. این دانش آموز در حال حاضر در کانون اصلاح و تربیت شهرستان بناب محبوس هستند و از حق ملاقات با خانواده خود محروم شدند و این مساله باعث نگرانی والدین آنها شده است.”

این منبع مطلع در ادامه خاطرنشان کرد:”پدر اشکان جاویدفر روز شنبه برای پیگیری وضعیت فرزندش به اداره اطلاعات شهرستان بناب مراجعه کرده بود که در پی درگیری با ماموران بازداشت و در حال حاضر در بازداشتگاه این ارگان امنیتی بسر می برد.”

اما یک‌ منبع مطلع از شهر مشهد هم در گفتگو با حقوق بشر در ایران اعلام کرد:”روز یکشنبه ۱ آبان ماه ۱۴۰۱، آرش رمضانی، ساکن مشهد، در پی یورش ماموران امنیتی به محل کار وی واقع در منطقه وکیل آباد این شهر بازداشت شد.‌ از لحظه بازداشت امکان برقراری تماس با آرش رمضانی قطع شده و از مکان نگهداری، نام ارگان بازداشت کننده و مصادیق حقوقی اتهامات وی اطلاعی در دسترس نیست.‌”

در ادامه هم روز یکشنبه ۱ آبان ماه ۱۴۰۱، آرش عفتی، اهل شهر تبریز، پس از اتمام مراحل بازجویی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه از زندان مرکزی تبریز آزاد شد. از مصادیق حقوقی اتهامات آرش عفتی اطلاعی در دست نیست.‌

لازم به ذکر است، آرش عفتی، در تاریخ چندی پیش، در پی یورش نیروهای به منزل شخصی وی پس از تفتیش منزل و توقیف برخی وسائل شخصی اش از قبیل لپ تاپ، گاو صندوق، کتاب و گوشی تلفن همراه، بازداشت و جهت بازجوئی به بازداشتگاه یکی از ارگانهای امنیتی در شهر تبریز منتقل شده بود.

اما در خبری دیگر، روز یکشنبه ۱ آبان ماه ۱۴۰۱، فائزه ستاری، فعال مدنی، پس از اتمام مراحل بازجویی و تفهیم اتهام، با تودیع وثیقه آزاد شد و باید در انتظار تعیین تاریخ دادرسی بر پرونده قضایی خود باشد.‌

علیرغم آزادی فائزه ستاری با تودیع وثیقه اما از مصادیق حقوقی اتهامات وی اطلاعی در دسترس نیست.

فائزه ستاری، در تاریخ ۱۷ مهر ماه ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی در منزل شخصی خود بازداشت و جهت بازجوئی به بازداشتگاه یکی از ارگانهای امنیتی منتقل شده بود.

آمل یک منبع مطلع با اعلام خبری به حقوق بشر در ایران گفت:”طی روزهای اخیر، جلیل عباسی، فرزند: حبیب الله، اهل استان زنجان، در پی یورش ماموران اطلاعات سپاه پاسداران به منزل وی پس از تفتیش منزل و توقیف برخی وسائل از قبیل گوشی تلفن همراه اش سپس بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.‌”

علیرغم گذشت مدنی از بازداشت جلیل عباسی، اما از مکان نگهداری و علت بازداشت وی خبری در دست نیست.

وبسایت کُردپا هم‌ با انتشار اخباری اعلام کرد؛ طی هفته های اخیر، بهمن رضوی، ورزشکار باسابقه هنرهای رزمی، ساکن شهر سنندج مرکز استان کردستان، پس از بازداشت توسط نیروهای امنیتی به مکان نامعلومی منتقل شد. از وضعیت وی اطلاعی در دسترس نیست.

در ادامه نیز، سحرگاه پنجشنبه ۲۸ مهر ماه ۱۴۰۱، جوتیار اشرف زاده و مهوش توسلی، دو شهروند ساکن پیرانشهر از توابع استان آذربایجان غربی، پس از بازداشت توسط نیروهای امنیتی به مکان نامعلومی منتقل شدند.

علیرغم گذشت چند روز از بازداشت این افراد اما از مکان نگهداری، نام ارگان بازداشت کننده و مصادیق حقوقی اتهامات آنها اطلاعی در دست نیست.

همچنین، روز یکشنبه ۱ آبان ماه ۱۴۰۱، فرانک رفیعی، فعال مدنی، اهل سنندج، پس از اتمام مراحل بازجویی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه از بند کانون اصلاح و تربیت این شهر آزاد شد.

لازم به ذکر است، فرانک رفیعی، در تاریخ ۲۷ شهریور ماه ۱۴۰۱، در جریان برگزاری اعتراضات سراسری در میدان اقبال شهر سنندج، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود.

در خبری دیگر؛ روز یکشنبه ۱ آبان ماه ۱۴۰۱، سهراب جلالی، اهل سنندج مرکز استان کردستان، پس از اتمام بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه از بند زندان مرکزی این شهر آزاد شد و باید در انتظار تعیین تاریخ برگزاری دادگاه خود باشد.

همچنین، روز یکشنبه ۱ آبان ماه ۱۴۰۱، فواد عنایتی، فعال مدنی، اهل سنندج، پس از طی مراحل بازجویی ها و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه از زندان مرکزی سنندج آزاد شد.

لازم به ذکر است، فواد عنایتی، اواسط مهر ماه ۱۴۰۱، در جریان اعتراضات سراسری در شهر سنندج توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود.

این فعال مدنی ساکن سنندج، پیشتر هم در تاریخ ۱ فروردین ماه ۱۴۰۱، همزمان با برگزاری مراسم نوروز، توسط نیروهای امنیتی در شهر سنندج بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه یکی از ارگانهای امنیتی و طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام در تاریخ ۸ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱، با تودیع وثیقه از زندان سنندج آزاد شده بود.

فواد عنایتی، پیشتر هم اواخر مهر ماه سال ۱۳۹۸، در جریان برگزاری تجمعات اعتراضی در شهر سنندج توسط ماموران امنیتی بازداشت و پس از طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه آزاد شد و در تاریخ ۸ اسفند ماه ۱۳۹۸، توسط شعبه ۱۰۴ دادگاه کیفری ۲ سنندج به ریاست قاضی امیدی، به اتهام(اخلال در نظم عمومی از طریق شرکت در تجمعات غیرقانونی) به تحمل ۱۰ ماه حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد.

پیش از قطعی شدن این حکم در تاریخ ۶ مرداد ماه ۱۳۹۹، حکم ۷۴ ضربه شلاق فواد عنایتی در شعبه ۱ اجرای احکام کیفری دادسرای عمومی و انقلاب سنندج، اجرا شد.

در تاریخ ۱۱ آذر ماه ۱۳۹۹، این حکم توسط شعبه دادگاه تجدیدنظر استان کُردستان بررسی و فواد عنایتی به تحمل ۱۰ ماه حبس تعلیقی و ۷۴ ضربه شلاق تعزیری بصورت قطعی، محکوم شد. 

اما شورای صنفی دانشگاههای کشور اعلام کرد؛ صبح یکشنبه ۱ آبان ماه ۱۴۰۱، آرمان مهرآوران، دانشجوی رشته روانشناسی در دانشگاه خلیج فارس واقع در استان بوشهر، پس از احضار به اداره این شهر بازداشت شد.

پس از بازداشت آرمان مهرآوران، در پی وخامت حال ۱ مرحله جهت درمان به بیمارستانی در شهر بوشهر منتقل و سپس به بازداشتگاه اراده اطلاعات این شهر بازگردانده شد.

همچنین، خانواده آرمان مهرآوران، در خصوص علت بازداشت و مصادیق حقوقی اتهامات وی اطلاعی ندارند.

در خبری دیگر، روز شنبه ۲۳مهر ماه ۱۴۰۱، اميدرضا مطهری نژاد، دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد فیزیولوژی ورزشی در دانشگاه فرودسی شهر مشهد مرکز استان خراسان رضوی، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.‌ از مکان نگهداری، نام ارگان بازداشت کننده و مصادیق حقوقی اتهامات وی اطلاعی در دسترس نیست.‌

کانال تلگرامی دانشجویان متحد هم‌ اعلام کرد؛ روز یکشنبه ۱ آبان ماه ۱۴۰۱، محمد نوری، دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد رشته اقتصاد، پس از اتمام دوران بازجویی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۶۰۰ میلیون تومان از زندان اوین آزاد شد.

علیرغم‌ آزادی این دانشجوی دانشگاه پلی تکنیک تهران، با تودیع وثیقه از زندان اوین، اما از مصادیق حقوقی اتهامات وی اطلاعی در دسترس نیست.‌

محمد نوری، در تاریخ ۳۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، در جریان برگزاری اعتراضات سراسری در تهران توسط نیروهای امنیتی بازداشت و مدتی را بطور بلاتکلیف در زندان اوین بلاتکلیف بسر برده بود.

در خبری دیگر، شورای صنفی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران اعلام کرد؛ روز شنبه ۳۰ مهر ماه ۱۴۰۱، غلامرضا اصغری، مراللو، فرهنگی ساکن استان اردبیل، پس از بازداشت توسط نیروهای امنیتی به مکان نامعلومی منتقل شد.

لازم به ذکر است، بازداشت غلامرضا اصغری مراللو حدود ظهر صورت گرفته و تا لحظه تنظیم این گزارش از مکان نگهداری، علت بازداشت و وضعیت وی اطلاعی در دست نیست.

در ادامه همچنین، روز یکشنبه ۱ آبان ماه ۱۴۰۱، پوریا رشیدی، گفتار درمانگر، اهل استان قزوین، پس از اتمام بازجوئی ها و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه آزاد شد.‌

این فعال اجتماعی، چندی پیش، توسط نیروهای امنیتی در شهر قزوین‌ بازداشت شده بود.

پس از انتشار اخبار مرتبط با جان باختن مهسا امینی، دختر ۲۲ ساله اهل سقز از توابع استان کردستان که پس از سفر به تهران و بازداشت توسط پلیس امنیت اخلاقی (گشت ارشاد) و انتقال وی به بازداشتگاه و سپس جان باختن وی که با ابهامات بسیاری همراه بود اعتراضات گسترده ای از استان کردستان شکل گرفت و در تاریخ ۳۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، سازمان عفو بین الملل نیز با انتشار بیانیه ای، مقابله نیروهای امنیتی برای سرکوب این‌ اعتراضات خواستار اقدام فوری جامعه جهانی شده بود.

حقوق بشر در ایران، با توجه به برگزاری این دور از اعتراضات سراسری بصورت روزانه و با انتشار گزارشاتی برگزاری این دور از اعتراضات در روزهای،  سوم،   چهارم،   پنجم،   ششم،   هفتم،   هشتم ، نهم،  دهم،  یازدهم،  دوازدهم،  سیزدهم،  چهاردهم،  پانزدهم، شانزدهم، هفدهم، هجدهم، نوزدهم، بیستم، بیست و یکم وبیست و دوم این تجمعات اعتراضی را پوشش خبری داده است.

سرکوب شهروندان و طرح اتهامات براساس سناریو سازی ارگانهای امنیتی ناقض ماده۱۹اعلامیه جهانی حقوق بشر و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

برچسب هابازداشتسنندجکوردستاندانشگاه خلیج فارس بوشهرشهر مشهدشهرمشهدمحمدنوریآرش رمضانیبنابفعال سیاسیشهرسنندجفعال کوردفعال صنفی دانشجویانمریوان استان کردستانمحمد نوریپوریا رشیدیآراز بدیعیمشهدخراسان رضویاعتراضاتسهراب جلالیزنجانفواد عنایتیمحاکمه دانشجویاناستان کردستان،غلامرضااصغریآرمان مهرآوراناستان زنجاناستان خراسان رضویشهر سنندجشهرستان بناباداره اطلاعات شهرستان بناببازداشت بی خبری،غلامرضا اصغریاميدرضا مطهری نژاداستان اردبیلتظاهراتبوشهرفعالان صنفی دانشجویانمطالبات مدنی دانشجویانآرش عفتیمهوش توسلیغلامرضا اصغری مراللواردبیلبازداشت دانشجویانکنفدراسیون دانشجویان ایرانیمحرومیت از تحصیل دانشجویاندانشجویان معترضبازداشت بیخبری،جوتیار اشرف زادهجلیل عباسیپیرانشهرعلی ولی محمدیفعال صنفی دانشجویان در ایراندادگاه انقلاب استان کردستانبازداشت دانشجویان معترضعلی ولیمحمدیبهمن رضویمشهددانشگاه خلیج فارسلیلا حسین زاده فعال صنفی دانشجویانفرانک رفیعیمشهد خراسان رضویاشکان جاویدفرفائزه ستاری

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.