•                    
  •                  
سه شنبه , ۰۸ آذر , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, نوامبر 29

بازداشت دو فعال ملی مدنی در اردبیل و آزادی محسن محسن زاده با تودیع وثیقه

0
121

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۱۵مهرماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی در استان اردبیل، یوسف کاری و فیروز معینی را بازداشت کردند.‌ همچنین، محسن محسن زاده، پس از اتمام بازجوئی با تودیع وثیقه آزاد شد.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز چهارشنبه ۱۳ مهرماه ۱۴۰۱، فیروز معینی و یوسف کاری، دو تن از فعالان ملی مدنی ساکن استان اردبیل در پی یورش نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.

همچنین، روز پنجشنبه ۱۴مهر ماه ۱۴۰۱، محسن محسن زاده، ساکن استان اردبیل و محبوس در زندان مرکزی این استان، پس از اتمام دوران بازجویی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۴۰۰ میلیون تومان تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شد.‌

یک منبع مطلع در خصوص بازداشت یوسف کاری و فیروز معینی به حقوق بشر در ایران گفت:”ماموران امنیتی در طی روزهای گذشته تلاشی را برای بازداشت یوسف کاری کرده بودند اما موفق به این کار نشدند اما متاسفانه روز چهارشنبه وی را بازداشت کردند. اما بازداشت فیروز معین فر هم در حالی صورت گرفته که وی از منزل خود در مخل کارش حاضر شده بود.”

تا لحظه تنظیم این گزارش، از دلایل بازداشت، ارگان بازداشت کننده و مصادیق حقوقی اتهامات یوسف کاری و فیروز معینی اطلاعی در دسترس نیست.‌

همچنین، یک‌ منبع نزدیک به محسن محسن زاده، به حقوق بشر در ایران گفت:”اتهامات تفهیم شده شده به این فعال ملی مدنی، توسط کامیار سلیم، بازپرس شعبه ۷ دادسرای عمومی و انقلاب اردبیل (اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی) و (اخلال در نظم و آسایش عمومی) عنوان شده است.

لازم به ذکر است، محسن محسن زاده، در تاریخ ۳۰ شهریور ماه ۱۴۰۱، در پارک‌جیرال استان اردبیل توسط نیروهای امنیتی توام با ضرب و شتم و رفتار خشونت آمیز آنها بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه پلیس امنیت این استان و اتمام بازجوئی ها اخیرا به بند محکومین نظامی زندان اردبیل منتقل شده بود.‌

یوسف کاری، نخستین مرحله در تاریخ ۱۲ شهریور ماه ۱۳۹۸، در حالی که در حوالی میدان شریعتی این استان در حال تردد بود توسط تعدادی از ماموران امنیتی لباس شخصی بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه اداره اطلاعات اردبیل و طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام در تاریخ ۱۷ شهریور ماه همان سال به زندان مرکزی اردبیل منتقل شده بود.‌

با آغاز مراحل دادرسی، یوسف کاری در تاریخ ۱۹ آذر ماه ۱۳۹۸، از بابت اتهامات (فعالیت تبلیغی علیه نظام از طریق پخش اعلامیه) و (عضویت در گروه به اصطلاح مدنی قومی از طریق شرکت مستمر در جلسات آنها به قصد بر هم زدن امنیت) توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب اردبیل به ریاست قاضی مهدوی زاده محاکمه و در مجموع به تحمل ۶ سال حبس تعزیری محکوم شد.

در تاریخ ۴ اسفند ماه ۱۳۹۸، یوسف کاری، توسط شعبه ۱۳ دادگاه تجدید نظر استان اردبیل به ریاست یوسف خدادادی و مستشار دادگاه حسن مظفری، پس از تغییر عناوین اتهامی به (عضویت در گروه قومی با لیدری عباس لسانی از طریق شرکت مستمر در جلسات آنها به قصد برهم زدن امنیت ملی) به تحمل ۲ سال حبس تعزیری محکوم شد و این حکم در زندان مرکزی اردبیل به یوسف کاری ابلاغ شده بود.

یوسف کاری، در تاریخ ۷ تیرماه ۱۴۰۰، در حالی که فقط حدود ۵۰ روز از پایان محکومیت حبس تعزیری ۲ ساله وی مانده بود از زندان مرکزی اردبیل آزاد شد.

بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران ترک‌زبان هستند که اغلب آنان در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک‌زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است.

سرکوب فعالان مدنی در ایران ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.‌

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.