•                  
دوشنبه , ۱۳ تیر , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, جولای 5

گزارشی از آخرین وضعیت ناهید تقوی، شهروند ایرانی – آلمانی در بازداشت

0
363

حقوق بشر در ایران امروز جمعه ۱۴ آذر ماه ۱۳۹۹، ناهید تقوی، شهروند ایرانی – آلمانی محبوس در سلول انفرادی بند امنیتی زندان اوین همچنان در بازداشت و محرومیت از حقوق شهروندی خود بسر می برد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز پنجشنبه ۱۳ آذر ماه ۱۳۹۹، ناهید تقوی – متولد: ۱۳۳۳ – شهروند ۲ تابعیتی ایرانی – آلمانی محبوس و بلاتکلیف در بند امنیتی زندان اوین پس از از گذشت بیش از ۵۰ روز 

از زمان بازداشتش در حالیکه از حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق شهروندی یک متهم محروم مانده در تماسی کوتاه با برادرش صحبت کرد. این شهروند دو تابعیتی، از لحظه بازداشت فقط یک بار در حد چند ثانیه با نزدیکان و خانواده خود صحبت کرده بود. 

مریم کلارن، دختر ناهید تقوی، ضمن اعلام این خبر در صفحه شخصی خود اعلام کرد: “مامان بعد ۳۵ روز از اولین تماس خود دیروز با دایی ام تماس گرفت و خبر سلامتیش را داد، همین! او هنوز از حق داشتن وکیل و دیدار خانواده محروم است. من تا آزادی مامان کوتاه نمیام.”

در تاریخ ۱۵ آبان ماه ۱۳۹۹، یک منبع نزدیک به این شهروند ایرانی – آلمانی پیش از این به حقوق بشر در ایران گفته بود: “خانم تقوی با توجه به کهولت سن از بیماری فشار خون و ناراحتی های جسمی رنج می برد. همچنین با توجه به عمل جراحی که پیش از این انجام داده نگهداری وی در این شرایط هم استرس و فشار روحی و روانی وی را دو چندان می کند و هم باعث تشدید مشکلات جسمانی وی خواهد شد. با توجه به پیگیریهای صورت گرفته مشخص شده در سلول انفرادی یکی از ارگانهای امنیتی در زندان اوین تحت بازجوئی قرار دارد و در آخرین تماسی که در تاریخ ۷ آبان ماه و فقط در چند ثانیه ناهید تقوی با برادر خود داشت فقط گفت زنده ام.”

با توجه به وضعیت وخیم جسمانی ناهید تقوی و کهولت سن و از سوی دیگر اعمال محرومیتهای ارتباطی به این شهروند دو تابعیتی ایرانی – آلمانی و عدم امکان دسترسی وی به وکیل و سایر حقوق شهروندی یک متهم، سازمان عفو بین الملل در تاریخ ۴ آذر ماه ۱۳۹۹، با انتشار اطلاعیه ای ضمن ابراز نگرانی از وضعیت جسمانی این شهروند دو تابعیتی از احتمال شکنجه روحی وی خبر داد. 

لازم به ذکر است که در تاریخ ۲۵ مهر ماه ۱۳۹۹، ماموران امنیتی با یورش به منزل شخصی این شهروند دو تابعیتی ایرانی – آلمانی، پس از تفتیش منزل و ضبط اقلام شخصی از قبیل گوشی تلفن همراه، چند جلد کتاب، پاسپورت و برخی لوازم شخصی دیگر وی را بازداشت و به سلول انفرادی یکی از بندهای امنیتی زندان اوین منتقل کردند. 

طی سال‌های گذشته مقام‌های امنیتی ایران و به خصوص سپاه پاسداران بسیاری از شهروندان دو تابعیتی را در ایران بازداشت کرده‌اند. بسیاری از این افراد به دعوت رسمی از سوی دانشگاه‌ها و موسسات علمی به ایران سفر کرده بود اما در ادامه به “اتهام جاسوسی و همکاری با دولت متخاصم” یا تحت عنوان “پروژه نفوذ” بازداشت و محاکمه شدند. 

همچنین حکومت جمهوری اسلامی در سالهای اخیر از بازداشت و اعمال فشار بر شهروندان ۲ تابعیتی بعنوان اهرمی برای معامله و گروگانگیری در جهت رفع مشکلات اقتصادی استفاده کرده است. 

سرکوب شهروندان دو تابعیتی و بیان اتهامات امنیتی بر علیه آنها از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات دفاعی در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی, بازجو و بازپرسی بیطرف از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هامامورین وزارت اطلاعاتمحاکمه شهروندان دوتابعیتینقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایراننقض حقوق بشرد ر ایرانناهید تقوی شهروند ۲ ملیتیناهید تقوی شهروند ایرانی آلمانیناهید تقوی شهروند۲تابعیتیناهیدتقوی شهروند ایرانی آلمانیوزارت اطلاعاتوزارت اطلاعات در ایرانوزارت اطلاعات در زندان اویناخبار نقض حقوق بشر در ایراناداره پیگیری وزارت اطلاعاتبند وزارت اطلاعاتبند ۲۰۹ وزارت اطلاعاتبند ۲۰۹ وزارت اطلاعات در ایرانبند ۲۰۹ زندان اوینبند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعاتبند زنان در زندان اوینبند زنان زندان اوینبند209 وزارت اطلاعاتبند۲۰۹ وزارت اطلاعاتبند۲۰۹ وزارت اطلاعات در ایرانبند۲۰۹ زندان اوینبازجوئیبازجوئی در اداره اطلاعاتبازجوئی در بازداشتگاهبازداشتبازداشت ناهید تقویبازداشت و بلاتکلیفیبازداشت و بلاتکلیفی در بازداشتبازداشت و بلاتکلیفی در بازداشتگاهبازداشت و بلاتکلیفی شهروندانبازداشت و بی خبریبازداشت و بیخبریبازداشت و بیخبری از شهروندانبازداشت و بازجوئیبازداشت شهروندانبازداشت شهروندان در ایرانبازداشت شهروندان۲ تابعیتی در ایرانبازداشتگاهبازداشتگاه وزارت اطلاعاتبازداشتگاههای وزارت اطلاعاتتفهیم اتهامتفهیم اتهام و بازجوئیتفهیم اتهام در دادگاهتفهیم اتهام زندانیانتفهیم اتهام شهروندان در ایرانحقوق نقض حقوق بشر در ایرانحقوق بشرحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایرانحقوق بشر درایراندفتر پیگیری وزارت اطلاعاتدادسرای زندان اوینزندان اوینزندان اوین بند زنانزندانیان زندان اوینزندانیان سیاسی زندان اوینسلول انفرادیسلول انفرادی بند۲۰۹ زندان اوینسلول انفرادی در بند ۲۰۹ وزارت اطلاعاتسلول انفرادی در زندان اوینسلول انفرادی زندانیانسرکوب شهروندان ۲ تابعیتیسرکوب شهروندان دوتابعیتیشهروند۲تابعیتیشهروندان 2 تابعیتیشهروندان 2تابعیتیشهروندان ۲تابعیتی در ایرانشهروندان دوتابعیتیشهروندان۲ تابعیتیشهروندان۲تابعیتیشهروندان۲تابعیتی در ایرانعفو بین الملل ناهید تقوی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: