•                  
پنج شنبه , ۲۹ مهر , ۱۴۰۰
پنج‌شنبه, اکتبر 21

بازداشت یک شهروند در شهرستان سروآباد توسط نیروهای امنیتی

0
678

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۲۹ دی ماه ۱۳۹۹، ماموران امنیتی استان کردستان، ماموران اداره اطلاعات شهرستان سروآباد از توابع استان کردستان پس از احضار تلفنی فردین ادوایی از اهالی روستای سلین از توابع این شهرستان وی را بازداشت کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز دوشنبه ۲۹ دی ماه ۱۳۹۹، فردین ادوایی – ساکن روستای سلین از توابع شهرستان سروآباد در استان کردستان پس از احضار تلفنی به اداره اطلاعات این شهرستان بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

این شهروند ساکن روستای سلین، از توابع سروآباد پس از بازداشت از حق دسترسی به وکیل و مشاوره حقوقی و همچنین از حق تماس تلفنی و ملاقات با خانواده خود محروم مانده است. 

همچنین تا لحظه تنظیم این گزارش، از مکان نگهداری و اتهاماتی که منجر به بازداشت فردین ادوایی شده است اطلاعی در دسترس نیست. 

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد و ناقض, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

اعتراف گیری اجباری با تهدید بر افراد از جمله مصادیق بارز نقض اسناد بین المللی حقوق بشر،  ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است که به صراحت کلام بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی, بازجو و بازپرسی بیطرف از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوین گر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب هافرهاد ادواییفرهادادوایینقض حقوق شهروندان کورد در ایرانهمکاری با احزاب کوردیکردستاناحزاب کورداحزاب کورد مخالفاحزاب کورد مخالف نظاماحزاب کورد در ایراناحزاب کورد سیاسیاحزاب کوردیاحزاب کوردی در ایراناحزاب کوردستاناحزاب کرداحزاب کرد مخالفاحزاب کرد مخالف نطاماحزاب کرد مخالف نظاماحزاب کرد مسلحاحزاب کرد ایراناحزاب کرد سیاسی در ایراناحزاب کردمخالف نظاماحزاب کردیاحزاب سیاسی کرداحزاب سیاسی کرد مخالف نظاماحضار و محاکمهاحضار و محاکمه شهرونداناحضار و بازپرسیاحضار و بازجوییاحضار و بازجویی از شهرونداناحضار و بازجوئیاحضار و بازجوئی از شهرونداناحضار و بازداشتاحضار و بازداشت فرهاد ادواییاحضار و بازداشت فعالان مدنیاحضار و بازداشت فعالان اینستاگرامیاحضار و بازداشت کارگراناحضار و بازداشت شهرونداناحضار و تهدیداحضاروبازجوئیاداره اطلاعاتاداره اطلاعات استان کردستاناداره اطلاعات سنندجاداره اطلاعات سپاهاداره اطلاعات سروآباداستان کردستاناطلاعات سپاه سروآبادبازجوئیبازجوئی از فعالان کارگریبازجوئی از شهروندانبازجوئی در اداره اطلاعاتبازجوئی در بازداشتگاهبازداشت و بازجوئیبازداشت و بازجوئی از شهروندانبازداشت شهروندان کوردبازداشت شهروندان کورد در ایرانبازداشتگاه اداره اطلاعاتروستای سلینروستای سلین شهرستان سروآبادسلین شهرستان سروآبادسروآبادسروآباد کردستانسرواباد کردستانسرکوب شهروندان کوردسرکوب شهروندان کورد ایرانسرکوب شهروندان کورد در ایرانسرکوب شهروندان کردسرکوب شهروندان کرد در ایرانشهروندان کوردشهروندان کورد ایرانشهروندان کورد در ایرانشهروندان کورد در جمهوری اسلامیشهروندان کورد در سروآبادشهروندان کورد زندانی سیاسیشهروندان کردشهروندان کرد ایرانشهروندان کرد در ایرانشهروندان کرد در جمهوری اسلامیشهروندان کرد زندانی سیاسیشهرستان سروآباد

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: