•                    
  •                  
سه شنبه , ۰۵ مهر , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, سپتامبر 27

بازداشت یک شهروند در شهرستان سروآباد توسط نیروهای امنیتی

0
1267

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۲۹ دی ماه ۱۳۹۹، ماموران امنیتی استان کردستان، ماموران اداره اطلاعات شهرستان سروآباد از توابع استان کردستان پس از احضار تلفنی فردین ادوایی از اهالی روستای سلین از توابع این شهرستان وی را بازداشت کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز دوشنبه ۲۹ دی ماه ۱۳۹۹، فردین ادوایی – ساکن روستای سلین از توابع شهرستان سروآباد در استان کردستان پس از احضار تلفنی به اداره اطلاعات این شهرستان بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

این شهروند ساکن روستای سلین، از توابع سروآباد پس از بازداشت از حق دسترسی به وکیل و مشاوره حقوقی و همچنین از حق تماس تلفنی و ملاقات با خانواده خود محروم مانده است. 

همچنین تا لحظه تنظیم این گزارش، از مکان نگهداری و اتهاماتی که منجر به بازداشت فردین ادوایی شده است اطلاعی در دسترس نیست. 

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد و ناقض, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

اعتراف گیری اجباری با تهدید بر افراد از جمله مصادیق بارز نقض اسناد بین المللی حقوق بشر،  ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است که به صراحت کلام بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی, بازجو و بازپرسی بیطرف از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوین گر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب هااحضار و بازجوییشهروندان کورد در ایرانشهروندان کرد در ایرانشهروندان کورد ایراناحزاب سیاسی کرداحزاب کردمخالف نظاماداره اطلاعات استان کردستاناحضار و بازپرسیبازجوئی از فعالان کارگریاحضار و بازجوئی از شهرونداناحضار و بازداشت فرهاد ادواییاحزاب کرد ایرانشهروندان کوردسرکوب شهروندان کورد در ایرانسرکوب شهروندان کرد در ایراناحضار و تهدیداحزاب کورد مخالف نظاماحزاب کرد مخالف نطامشهروندان کرد در جمهوری اسلامیبازداشت شهروندان کوردشهروندان کورد در سروآبادکردستاناحضار و بازداشتاحزاب کردیاداره اطلاعات سپاهاحزاب کورد سیاسیاحضار و محاکمهبازجوئی در بازداشتگاهشهروندان کورد در جمهوری اسلامیاحضار و بازجویی از شهرونداناداره اطلاعات سروآبادبازجوئیاحزاب کورد در ایراناحزاب کرد مسلحسرکوب شهروندان کورداحزاب سیاسی کرد مخالف نظامشهروندان کورد زندانی سیاسیاحضار و بازداشت فعالان اینستاگرامیبازداشت و بازجوئی از شهرونداناستان کردستاناحزاب کورداحزاب کوردی در ایرانسرکوب شهروندان کورد ایرانسروآباداحزاب کورد مخالفشهروندان کرد ایرانشهروندان کرد زندانی سیاسیاحضار و بازداشت شهروندانروستای سلین شهرستان سروآباداداره اطلاعاتبازداشتگاه اداره اطلاعاتشهروندان کرداحضاروبازجوئیسرکوب شهروندان کردبازداشت شهروندان کورد در ایرانشهرستان سروآبادبازجوئی از شهرونداناحضار و بازداشت فعالان مدنیفرهادادواییاحضار و بازجوئیاحزاب کوردیهمکاری با احزاب کوردینقض حقوق شهروندان کورد در ایراناحزاب کرد مخالف نظاماحزاب کرد مخالفاحزاب کرد سیاسی در ایراناحضار و محاکمه شهرونداناطلاعات سپاه سروآبادفرهاد ادواییاداره اطلاعات سنندجاحزاب کردبازداشت و بازجوئیسرواباد کردستانروستای سلینبازجوئی در اداره اطلاعاتاحزاب کوردستاناحضار و بازداشت کارگرانسروآباد کردستانسلین شهرستان سروآباد

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.