•                  
شنبه , ۱۱ تیر , ۱۴۰۱
یکشنبه, جولای 3

اعتصاب غذای عباس لسانی در حمایت از یوسف کاری دیگر زندانی سیاسی در اعتصاب غذا در زندان اردبیل

0
1106

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۲۹ دی ماه ۱۳۹۹، عباس لسانی، زندانی سیاسی محبوس در اندرزگاه ۷ زندان مرکزی اردبیل در حمایت از اعتصاب غذای یوسف کاری و همچنین عدم تحقق وعده مرخصی وی علیرغم تودیع وثیقه اعلام اعتصاب غذا کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز دوشنبه ۲۹ دی ماه ۱۳۹۹، عباس لسانی، فعال ملی مدنی و زندانی سیاسی محبوس در اندرزگاه ۷ زندان مرکزی اردبیل در اعتراض به کارشکنی مسئولان قضائی در اعزام وی به مرخصی در سایه ممانعت ضابط امنیتی و قضائی پرونده وی و همچنین در حمایت از اعتصاب غذای یوسف کاری، دیگر زندانی سیاسی محبوس در این زندان اعلام اعتصاب غذا کرد. عباس لسانی در حال تحمل حبس تعزیری ۱۵ ساله خود است. همچنین یوسف کاری، دیگر زندانی سیاسی محبوس در بند قرنطینه زندان مرکزی اردبیل از روز یکشنبه ۲۸ دی ماه ۱۳۹۹، اعتصاب غذای خود را از تَر به خشک تبدیل کرده و در وضعیت جسمانی وخیمی قرار گرفته است. 

به نقل از یک منبع مطلع در گفتگو با حقوق بشر در ایران ضمن تائید این خبر گفت: “طی هفته های اخیر تمام روند جاری برای معرفی وثیقه و اعزام عباس لسانی به مرخصی در دادسرای عمومی و انقلاب اردبیل طی شد و حتی وثیقه ای به مبلغ ۸۰۰ میلیون‌تومان پس از معرفی به دادسرا در توقیف قضائی قرار گرفت اما پس از گذشت چند هفته این بار مسؤولان قضائی اعزام این زندانی سیاسی به مرخصی را منوط به دریافت ابلاغیه کتبی از اداره اطلاعات و دادستانی اردبیل کردند و اعزام به مرخصی وی فعلا تعلیق شده است. علت دیگر اعتصاب غذای عباس لسانی، حمایت قاطع از خواسته های به حق یوسف کاری، دیگر زندانی سیاسی هم بند وی در زندان اردبیل است که یوسف کاری هم از حق مرخصی محروم شده و از سوی مسئولان این زندان مورد بی احترامی و توهین قرار گرفته است.”

لازم به ذکر است، یوسف کاری، در تاریخ ۲۴ دی ماه ۱۳۹۹، پس از احضار به دفتر سپهری، دادیار ناظر بر زندان مرکزی اردبیل مورد بی احترامی و توهین قرار گرفت و سپس به دستور وی به بند قرنطینه در زندان مرکزی اردبیل منتقل و اعلام اعتصاب غذا کرد. این زندانی سیاسی از تاریخ ۲۸ دی ماه ۱۳۹۹، اعتصاب غذای خود را از تَر به خشک تبدیل کرده و در خطر جانی قرار دارد. 

عباس لسانی، زندانی سیاسی در حالی از حق اعزام به مرخصی و سایر حقوق شهروندی اش محروم مانده که پیش از این و در تاریخ  ۱۷ آذر ماه ۱۳۹۹، در پی بروز علائم شبه کرونا و وخامت وضعیت جسمانی از اندرزگاه ۷ زندان مرکزی اردبیل خارج و به بهداری این زندان منتقل شد و . علیرغم اینکه می بایست عباس لسانی به مرکز درمانی اعزام می شد اما با توجه به کارشکنی مسئولان قضائی روند درمانی ناقص این زندانی سیاسی در زندان سپری شد. 

لازم به ذکر است، در تاریخ ۱۱ آذر ماه ۱۳۹۹، یوسف کاری و عباس لسانی، دو زندانی سیاسی و فعال ملی مدنی محبوس در اندرزگاه ۷ زندان مرکزی اردبیل در پی افزایش مشکلات تنفسی و سرفه های خشک شدید و سایر علائم شبه کرونا به بهداری این زندان منتقل و بستری شدند. وضعیت جسمانی یوسف کاری پس از مدتی رو به بهبودی رفته اما وضعیت عباس لسانی رو به وخامت رفته است. 

در تاریخ ۹ شهریور ماه ۱۳۹۸, عباس لسانی, فعال ملی مدنی و زندانی سیاسی توسط شعبه ۱ دادگاه تجدیدنظر استان اردبیل به ریاست ناصر عتباتی و با حضور ۲ مستشار دادگاه بنامهای بلال مظفری و مرحمت شهباززاده به تحمل ۱۵ سال حبس تعزیری محکوم شد. همچنین ۲ سال تبعید این فعال ملی مدنی به استان یزد هم توسط دادگاه تجدیدنظر تائید شد. صدور این حکم بر علیه عباس لسانی در حالی صورت گرفت وی در مرحله بدوی به تحمل ۸ سال حبس تعزیری و ۲ سال تبعید محکوم و از برخی اتهامات تبرئه شده بود. با ارجاع این پرونده به شعبه دیوان عالی کشور در تاریخ ۱۴ تیر ماه ۱۳۹۹, این حکم مجددا تائید شد. 

در تاریخ ۱۷ تیرماه ۱۳۹۸, شعبه ۱ دادگاه انقلاب اردبیل به ریاست به ریاست قاضی خدادادی با صدور دادنامه ای ضمن تبرئه عباس لسانی, از بابت اتهامات منتسبه در کیفرخواست ارائه شده از سوی دادستان عمومی و انقلاب اردبیل تبرئه شد. اما از بابت اتهام دیگری با مصداق حقوقی ” تشکیل گروه و دسته به قصد برهم زدن امنیت کشور”,  به تحمل ۸ سال حبس تعزیری و ۲ سال تبعید به شهر یزد محکوم شد. 

 این فعال ملی مدنی در مرحله بدوی طی ۳جلسه دادرسی برای ارائه دفاعیات خود از بابت همین پرونده در محل شعبه ۱ دادگاه انقلاب اردبیل به ریاست قاضی خدادادی,  حاضر و از بابت اتهامات « تشکیل، اداره و عضویت در گروه به اصطلاح مدنی و قومی گاماج (شاخه اصلی) بوسیله چارت ترسیمی منتظم در پرونده توام با شکل‌گیری مجامع, رسانه‌های گروهی معاند نظام با هدف ضدیت با کلیت نظام به نحو مستمر و مداوم”، فعالیت تبلیغی علیه نظام از طریق انتشار مطالب موهن بواسطه مصاحبه با مجامع، سخنرانی با هدف بر هم زدن امنیت ملی”, “تحریک و تشویق اقوام ترک در استان آذربایجان غربی از طریق سخنرانی و مصاحبه با رسانه‌های معاند نظام و متعاقبا انتشار آن با هدف جنگ با اقوام کُرد »  دفاعیات خود را به دادگاه ارائه کرده بود. 

عباس لسانی پیش از این و طی حکمی از سوی شعبه ۲۶ دادگاه تجدید نظر استان آذربایجان شرقی به تحمل ۱۰ ماه حبس تعزیری محکوم شده است. جلسه رسیدگی بر این پرونده در تاریخ ۲۴ فروردین ماه سالجاری بصورت غیابی و بدون حضور لسانی از سوی شعبه مذکور و به ریاست قاضی خوبیار برگزار شده بود. 

لسانی از تاریخ ۲۵ دی ماه ۱۳۹۷ پس از بازداشت در شعبه ۲ دادگاه انقلاب تبریز به بازداشتگاه اداره اطلاعات اردبیل منتقل و پس از هفته‌ها بی‌خبری مطلق و نامعلوم بودن علت بازداشت در اوایل اسفند ماه سال ۱۳۹۷ توسط معاونت دادستان اردبیل« توسط قاضی نونهال» با چهار اتهام «ترغیب و تحریک مردم آذربایجان غربی برای مسلح شدن»، «اقدام علیه امنیت ملی»، «تشکیل گروه غیرقانونی» و «تبلیغ علیه نظام»  مورد تفهیم اتهام قرار گرفت و سپس در تاریخ ۱۹ اسفندماه ۱۳۹۷ توسط شعبه ویژه بازپرسی دادگاه انقلاب اردبیل  مورد محاکمه قرار گرفت. 

این فعال ملی مدنی در سال ۱۳۹۷ طی ۲ سخنرانی که ویدیوهای آن در حجم گسترده منتشر شد فعالان ملی مدنی را جهت حضور جدی در تجمعاتی چون مراسمات قلعه‌ بابک فراخوانده بود. 
وی پس از این فراخوانها و در آستانه تجمعات مراسم قلعه بابک در روز ۱۱ تیرماه سال ۱۳۹۷ بازداشت و به اداره اطلاعات تبریز منتقل شد. همزمان با بیش از ۸۰ نفر دیگر نیز در سراسر آذربایجان بازداشت و تحت شکنجه قرار گرفتند. 

لازم به ذکر است که در زمان بازداشت عباس لسانی جهت سپری کردن حکم ۱۰ ماه حبس تعزیری با اعتراض آقای لسانی مبنی بر غیرقانونی بودن روند دادرسی منجر شد که شعبه دوم انقلاب تبریز این اعتراض را قانونی و با تعیین زمان جدید واخواهی برای این پرونده او را چند روز بصورت موقت آزاد کرد.

عباس لسانی در تاریخ ۲۵ دی ماه ۱۳۹۷, پس از برگزاری جلسه دادرسی از سوی شعبه ۲ دادگاه انقلاب تبریز از بابت پرونده ای دیگر که در آن به تحمل ۱۰ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود در محل دادگاه بازداشت و جهت تحمل حبس به زندان مرکزی اردبیل منتقل شد. 

بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران ترک‌زبان هستند که اغلب آنان در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک‌زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است.

سرکوب فعالان ملی مدنی در ایران ناقض, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶، است. 

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد تاکید شده در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶، است. 

عدم امکان دسترسی به وکیل و عدم رعایت ستیر حقوق متهم در یک فرآیند دادرسی قضائی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶، است. 

برچسب هااعتصاب غذای اعتراضیفعال ترک آذریاخبار نقض حقوق بشر در ایرانفعال ترک زبانبند زندانیان سیاسی در ایراناعتصاب غذای زندانیان سیاسیعباس لسانی فعال ترک آذربایجانیحقوق زندانیان سیاسیفعال ترک شهرستان اردبیلحق مرخصی زندانیان سیاسیحق مرخصی زندانیان سیاسی در ایرانیوسف کاری زندانی سیاسی اردبیلشکنجه زندانیان سیاسی در ایرانعباس لسانی زندانی سیاسییوسف کاری زندان اردبیلمحرومیت از حق درمان زندانیاخبار زندانیان سیاسییوسف کاریبند۷ زندان اردبیلنقض حقوق بشر در ایران 4اعدام زندانیان سیاسی در ایرانحق درمان زندانیان در ایرانحبس تعزیری زندانیان سیاسیزندانیان سیاسی زندان اوینحق درمان شهروندانسرکوب زندانیان سیاسی ایرانفعال ترک آذربایجانی یوسف کاریحق درمان زندانحق از درمان عباس لسانییوسف کاری زندان مرکزی اردبیلزندان اردبیلگزارش نقض حقوق بشر در ایرانفعال ترک اذریحقوق بشر درایرانحق درمان زندانیفعال ترک ترک آذربایجانیوکیل مدافع عباس لسانیفعال ترک آذربایجانی در ایرانزندانیان سیاسی در جمهوری اسلامینامه عباس لسانیحقوق نقض حقوق بشر در ایرانفعال آذربایجانی یوسف کاریحق درمان زندانیان سیاسی در ایرانبیانیه زندانیان سیاسی در ایراناعتصاب غذای زندانی سیاسی یوسف کارینقض حقوق بشر در ایرانقطع تلفنهای زندان اردبیلحقوق بشر در جمهوری اسلامیاعتصاب غذای عباس لسانیعباس لسانی فعال ترک آذریفعال ترک در ایرانفعال ترک آذری در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایرانآزادی زندانیان سیاسی در ایرانآزادی مشروط زندانیان سیاسی در ایرانحق درمان بیماری زندانیانزندانیان در زندان اردبیلزندانی سیاسی عباس لسانیعباس لسانی زندانی سیاسی ترکعباس لسانیسرکوب زندانیان سیاسی در ایرانفعال ترک آذربایجانیاعتصاب غذای زندانیمحاکمه عباس لسانیعباس لسانی فعال آذربایجانیمرخصی زندانیان سیاسیبیماری زندانیان سیاسی در ایراناخبار زندانیان سیاسی در ایرانیوسف کاری زندانی سیاسیمرخصی زندانیان سیاسی در ایرانحق درمان بیماریحق درمان زندانیان سیاسییوسف کاری اعتصاب غذافعال ترک آذربایجانی عباس لسانیزندانیان سیاسی و عقیدتیفعال ترکسرکوب فعالان حقوق بشر در ایرانبند هفت زندان اردبیلاعتصاب غذای زندانی سیاسیحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایرانعباس لسلنی فعال ترکحق درمان زندانیانیوسف کاری فعال ترکزندانیان محروم از حق درمانزندانیان سیاسی در زندان اردبیلیوسف کاری فعال ترک آذربایجانیفعال ترک عباس لسانیحق درمان بیماری زندانیان سیاسیاعتصاب غذای یوسف کاریاعتصاب غذای خشکزندانیان سیاسیاعتصاب غذای ترزندانیان سیاسی در ایرانفعال ترک اذربایجانیسرکوب زندانیان سیاسیعباس لسانی فعال ترکمحرمیت از حق درمان زندانیان در ایرانیوسف کاری فعال ترک آذریفعال ملی مدنی یوسف کاریاعتصاب غذای زندانیان سیاسی در ایرانیوسف کاری فعال ملی مدنی آذربایجانیفعال ترک آذری عباس لسانیفعال ترک یوسف کاریزندان مرکزی اردبیل یوسف کاریحقوق بشر در ایرانمحرومیت از حق درمانحق درمانفعال ترک آذربایجانحقوق بشر زندانیان سیاسیعباس لسانی فعال ملی مدنینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق بشر در ایران۴نافرمانی مدنی زندانیان سیاسیانتقال زندانیان سیاسی در ایرانیوسف کاری فعال آذربایجانیفعال آذربایجانی عباس لسانیعباس لسانی فعال آذریزندان اردبیل یوسف کاری

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: