•                    
  •                  
یک شنبه , ۱۰ مهر , ۱۴۰۱
یکشنبه, اکتبر 2

اعتصاب غذای عباس لسانی در حمایت از یوسف کاری دیگر زندانی سیاسی در اعتصاب غذا در زندان اردبیل

0
1207

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۲۹ دی ماه ۱۳۹۹، عباس لسانی، زندانی سیاسی محبوس در اندرزگاه ۷ زندان مرکزی اردبیل در حمایت از اعتصاب غذای یوسف کاری و همچنین عدم تحقق وعده مرخصی وی علیرغم تودیع وثیقه اعلام اعتصاب غذا کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز دوشنبه ۲۹ دی ماه ۱۳۹۹، عباس لسانی، فعال ملی مدنی و زندانی سیاسی محبوس در اندرزگاه ۷ زندان مرکزی اردبیل در اعتراض به کارشکنی مسئولان قضائی در اعزام وی به مرخصی در سایه ممانعت ضابط امنیتی و قضائی پرونده وی و همچنین در حمایت از اعتصاب غذای یوسف کاری، دیگر زندانی سیاسی محبوس در این زندان اعلام اعتصاب غذا کرد. عباس لسانی در حال تحمل حبس تعزیری ۱۵ ساله خود است. همچنین یوسف کاری، دیگر زندانی سیاسی محبوس در بند قرنطینه زندان مرکزی اردبیل از روز یکشنبه ۲۸ دی ماه ۱۳۹۹، اعتصاب غذای خود را از تَر به خشک تبدیل کرده و در وضعیت جسمانی وخیمی قرار گرفته است. 

به نقل از یک منبع مطلع در گفتگو با حقوق بشر در ایران ضمن تائید این خبر گفت: “طی هفته های اخیر تمام روند جاری برای معرفی وثیقه و اعزام عباس لسانی به مرخصی در دادسرای عمومی و انقلاب اردبیل طی شد و حتی وثیقه ای به مبلغ ۸۰۰ میلیون‌تومان پس از معرفی به دادسرا در توقیف قضائی قرار گرفت اما پس از گذشت چند هفته این بار مسؤولان قضائی اعزام این زندانی سیاسی به مرخصی را منوط به دریافت ابلاغیه کتبی از اداره اطلاعات و دادستانی اردبیل کردند و اعزام به مرخصی وی فعلا تعلیق شده است. علت دیگر اعتصاب غذای عباس لسانی، حمایت قاطع از خواسته های به حق یوسف کاری، دیگر زندانی سیاسی هم بند وی در زندان اردبیل است که یوسف کاری هم از حق مرخصی محروم شده و از سوی مسئولان این زندان مورد بی احترامی و توهین قرار گرفته است.”

لازم به ذکر است، یوسف کاری، در تاریخ ۲۴ دی ماه ۱۳۹۹، پس از احضار به دفتر سپهری، دادیار ناظر بر زندان مرکزی اردبیل مورد بی احترامی و توهین قرار گرفت و سپس به دستور وی به بند قرنطینه در زندان مرکزی اردبیل منتقل و اعلام اعتصاب غذا کرد. این زندانی سیاسی از تاریخ ۲۸ دی ماه ۱۳۹۹، اعتصاب غذای خود را از تَر به خشک تبدیل کرده و در خطر جانی قرار دارد. 

عباس لسانی، زندانی سیاسی در حالی از حق اعزام به مرخصی و سایر حقوق شهروندی اش محروم مانده که پیش از این و در تاریخ  ۱۷ آذر ماه ۱۳۹۹، در پی بروز علائم شبه کرونا و وخامت وضعیت جسمانی از اندرزگاه ۷ زندان مرکزی اردبیل خارج و به بهداری این زندان منتقل شد و . علیرغم اینکه می بایست عباس لسانی به مرکز درمانی اعزام می شد اما با توجه به کارشکنی مسئولان قضائی روند درمانی ناقص این زندانی سیاسی در زندان سپری شد. 

لازم به ذکر است، در تاریخ ۱۱ آذر ماه ۱۳۹۹، یوسف کاری و عباس لسانی، دو زندانی سیاسی و فعال ملی مدنی محبوس در اندرزگاه ۷ زندان مرکزی اردبیل در پی افزایش مشکلات تنفسی و سرفه های خشک شدید و سایر علائم شبه کرونا به بهداری این زندان منتقل و بستری شدند. وضعیت جسمانی یوسف کاری پس از مدتی رو به بهبودی رفته اما وضعیت عباس لسانی رو به وخامت رفته است. 

در تاریخ ۹ شهریور ماه ۱۳۹۸, عباس لسانی, فعال ملی مدنی و زندانی سیاسی توسط شعبه ۱ دادگاه تجدیدنظر استان اردبیل به ریاست ناصر عتباتی و با حضور ۲ مستشار دادگاه بنامهای بلال مظفری و مرحمت شهباززاده به تحمل ۱۵ سال حبس تعزیری محکوم شد. همچنین ۲ سال تبعید این فعال ملی مدنی به استان یزد هم توسط دادگاه تجدیدنظر تائید شد. صدور این حکم بر علیه عباس لسانی در حالی صورت گرفت وی در مرحله بدوی به تحمل ۸ سال حبس تعزیری و ۲ سال تبعید محکوم و از برخی اتهامات تبرئه شده بود. با ارجاع این پرونده به شعبه دیوان عالی کشور در تاریخ ۱۴ تیر ماه ۱۳۹۹, این حکم مجددا تائید شد. 

در تاریخ ۱۷ تیرماه ۱۳۹۸, شعبه ۱ دادگاه انقلاب اردبیل به ریاست به ریاست قاضی خدادادی با صدور دادنامه ای ضمن تبرئه عباس لسانی, از بابت اتهامات منتسبه در کیفرخواست ارائه شده از سوی دادستان عمومی و انقلاب اردبیل تبرئه شد. اما از بابت اتهام دیگری با مصداق حقوقی ” تشکیل گروه و دسته به قصد برهم زدن امنیت کشور”,  به تحمل ۸ سال حبس تعزیری و ۲ سال تبعید به شهر یزد محکوم شد. 

 این فعال ملی مدنی در مرحله بدوی طی ۳جلسه دادرسی برای ارائه دفاعیات خود از بابت همین پرونده در محل شعبه ۱ دادگاه انقلاب اردبیل به ریاست قاضی خدادادی,  حاضر و از بابت اتهامات « تشکیل، اداره و عضویت در گروه به اصطلاح مدنی و قومی گاماج (شاخه اصلی) بوسیله چارت ترسیمی منتظم در پرونده توام با شکل‌گیری مجامع, رسانه‌های گروهی معاند نظام با هدف ضدیت با کلیت نظام به نحو مستمر و مداوم”، فعالیت تبلیغی علیه نظام از طریق انتشار مطالب موهن بواسطه مصاحبه با مجامع، سخنرانی با هدف بر هم زدن امنیت ملی”, “تحریک و تشویق اقوام ترک در استان آذربایجان غربی از طریق سخنرانی و مصاحبه با رسانه‌های معاند نظام و متعاقبا انتشار آن با هدف جنگ با اقوام کُرد »  دفاعیات خود را به دادگاه ارائه کرده بود. 

عباس لسانی پیش از این و طی حکمی از سوی شعبه ۲۶ دادگاه تجدید نظر استان آذربایجان شرقی به تحمل ۱۰ ماه حبس تعزیری محکوم شده است. جلسه رسیدگی بر این پرونده در تاریخ ۲۴ فروردین ماه سالجاری بصورت غیابی و بدون حضور لسانی از سوی شعبه مذکور و به ریاست قاضی خوبیار برگزار شده بود. 

لسانی از تاریخ ۲۵ دی ماه ۱۳۹۷ پس از بازداشت در شعبه ۲ دادگاه انقلاب تبریز به بازداشتگاه اداره اطلاعات اردبیل منتقل و پس از هفته‌ها بی‌خبری مطلق و نامعلوم بودن علت بازداشت در اوایل اسفند ماه سال ۱۳۹۷ توسط معاونت دادستان اردبیل« توسط قاضی نونهال» با چهار اتهام «ترغیب و تحریک مردم آذربایجان غربی برای مسلح شدن»، «اقدام علیه امنیت ملی»، «تشکیل گروه غیرقانونی» و «تبلیغ علیه نظام»  مورد تفهیم اتهام قرار گرفت و سپس در تاریخ ۱۹ اسفندماه ۱۳۹۷ توسط شعبه ویژه بازپرسی دادگاه انقلاب اردبیل  مورد محاکمه قرار گرفت. 

این فعال ملی مدنی در سال ۱۳۹۷ طی ۲ سخنرانی که ویدیوهای آن در حجم گسترده منتشر شد فعالان ملی مدنی را جهت حضور جدی در تجمعاتی چون مراسمات قلعه‌ بابک فراخوانده بود. 
وی پس از این فراخوانها و در آستانه تجمعات مراسم قلعه بابک در روز ۱۱ تیرماه سال ۱۳۹۷ بازداشت و به اداره اطلاعات تبریز منتقل شد. همزمان با بیش از ۸۰ نفر دیگر نیز در سراسر آذربایجان بازداشت و تحت شکنجه قرار گرفتند. 

لازم به ذکر است که در زمان بازداشت عباس لسانی جهت سپری کردن حکم ۱۰ ماه حبس تعزیری با اعتراض آقای لسانی مبنی بر غیرقانونی بودن روند دادرسی منجر شد که شعبه دوم انقلاب تبریز این اعتراض را قانونی و با تعیین زمان جدید واخواهی برای این پرونده او را چند روز بصورت موقت آزاد کرد.

عباس لسانی در تاریخ ۲۵ دی ماه ۱۳۹۷, پس از برگزاری جلسه دادرسی از سوی شعبه ۲ دادگاه انقلاب تبریز از بابت پرونده ای دیگر که در آن به تحمل ۱۰ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود در محل دادگاه بازداشت و جهت تحمل حبس به زندان مرکزی اردبیل منتقل شد. 

بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران ترک‌زبان هستند که اغلب آنان در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک‌زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است.

سرکوب فعالان ملی مدنی در ایران ناقض, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶، است. 

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد تاکید شده در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶، است. 

عدم امکان دسترسی به وکیل و عدم رعایت ستیر حقوق متهم در یک فرآیند دادرسی قضائی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶، است. 

برچسب هافعال ملی مدنی یوسف کاریفعال آذربایجانی یوسف کاریفعال آذربایجانی عباس لسانیفعال ترکفعال ترک یوسف کاریفعال ترک آذریفعال ترک آذری در ایرانفعال ترک آذری عباس لسانیفعال ترک آذربایجانفعال ترک آذربایجانیفعال ترک آذربایجانی یوسف کاریفعال ترک آذربایجانی در ایرانفعال ترک آذربایجانی عباس لسانیفعال ترک اذریفعال ترک اذربایجانیفعال ترک ترک آذربایجانیفعال ترک در ایرانفعال ترک زبانفعال ترک شهرستان اردبیلفعال ترک عباس لسانیقطع تلفنهای زندان اردبیلمحاکمه عباس لسانیمحرمیت از حق درمان زندانیان در ایرانمحرومیت از حق درمانمحرومیت از حق درمان زندانیمرخصی زندانیان سیاسیمرخصی زندانیان سیاسی در ایراننقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در ایران 4نقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایراننافرمانی مدنی زندانیان سیاسینامه عباس لسانیوکیل مدافع عباس لسانییوسف کارییوسف کاری فعال ملی مدنی آذربایجانییوسف کاری فعال آذربایجانییوسف کاری فعال ترکیوسف کاری فعال ترک آذرییوسف کاری فعال ترک آذربایجانییوسف کاری اعتصاب غذایوسف کاری زندان مرکزی اردبیلیوسف کاری زندان اردبیلیوسف کاری زندانی سیاسییوسف کاری زندانی سیاسی اردبیلگزارش نقض حقوق بشر در ایرانآزادی مشروط زندانیان سیاسی در ایرانآزادی زندانیان سیاسی در ایرانانتقال زندانیان سیاسی در ایراناخبار نقض حقوق بشر در ایراناخبار زندانیان سیاسیاخبار زندانیان سیاسی در ایراناعتصاب غذای یوسف کاریاعتصاب غذای اعتراضیاعتصاب غذای تراعتصاب غذای خشکاعتصاب غذای زندانیاعتصاب غذای زندانی سیاسیاعتصاب غذای زندانی سیاسی یوسف کاریاعتصاب غذای زندانیان سیاسیاعتصاب غذای زندانیان سیاسی در ایراناعتصاب غذای عباس لسانیاعدام زندانیان سیاسی در ایرانبند هفت زندان اردبیلبند زندانیان سیاسی در ایرانبند۷ زندان اردبیلبیماری زندانیان سیاسی در ایرانبیانیه زندانیان سیاسی در ایرانحق مرخصی زندانیان سیاسیحق مرخصی زندانیان سیاسی در ایرانحق از درمان عباس لسانیحق درمانحق درمان بیماریحق درمان بیماری زندانیانحق درمان بیماری زندانیان سیاسیحق درمان زندانحق درمان زندانیحق درمان زندانیانحق درمان زندانیان در ایرانحق درمان زندانیان سیاسیحق درمان زندانیان سیاسی در ایرانحق درمان شهروندانحقوق نقض حقوق بشر در ایرانحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در ایران۴حقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایرانحقوق بشر درایرانحقوق بشر زندانیان سیاسیحقوق زندانیان سیاسیحبس تعزیری زندانیان سیاسیزندان مرکزی اردبیل یوسف کاریزندان اردبیلزندان اردبیل یوسف کاریزندانی سیاسی عباس لسانیزندانیان محروم از حق درمانزندانیان در زندان اردبیلزندانیان سیاسیزندانیان سیاسی و عقیدتیزندانیان سیاسی در ایرانزندانیان سیاسی در جمهوری اسلامیزندانیان سیاسی در زندان اردبیلزندانیان سیاسی زندان اوینسرکوب فعالان حقوق بشر در ایرانسرکوب زندانیان سیاسیسرکوب زندانیان سیاسی ایرانسرکوب زندانیان سیاسی در ایرانشکنجه زندانیان سیاسی در ایرانعباس لسلنی فعال ترکعباس لسانیعباس لسانی فعال ملی مدنیعباس لسانی فعال آذریعباس لسانی فعال آذربایجانیعباس لسانی فعال ترکعباس لسانی فعال ترک آذریعباس لسانی فعال ترک آذربایجانیعباس لسانی زندانی سیاسیعباس لسانی زندانی سیاسی ترک

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.