•                  
پنج شنبه , ۱۴ مرداد , ۱۴۰۰
پنج‌شنبه, آگوست 5

اعتصاب غذای عباس لسانی در حمایت از یوسف کاری دیگر زندانی سیاسی در اعتصاب غذا در زندان اردبیل

0
557

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۲۹ دی ماه ۱۳۹۹، عباس لسانی، زندانی سیاسی محبوس در اندرزگاه ۷ زندان مرکزی اردبیل در حمایت از اعتصاب غذای یوسف کاری و همچنین عدم تحقق وعده مرخصی وی علیرغم تودیع وثیقه اعلام اعتصاب غذا کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز دوشنبه ۲۹ دی ماه ۱۳۹۹، عباس لسانی، فعال ملی مدنی و زندانی سیاسی محبوس در اندرزگاه ۷ زندان مرکزی اردبیل در اعتراض به کارشکنی مسئولان قضائی در اعزام وی به مرخصی در سایه ممانعت ضابط امنیتی و قضائی پرونده وی و همچنین در حمایت از اعتصاب غذای یوسف کاری، دیگر زندانی سیاسی محبوس در این زندان اعلام اعتصاب غذا کرد. عباس لسانی در حال تحمل حبس تعزیری ۱۵ ساله خود است. همچنین یوسف کاری، دیگر زندانی سیاسی محبوس در بند قرنطینه زندان مرکزی اردبیل از روز یکشنبه ۲۸ دی ماه ۱۳۹۹، اعتصاب غذای خود را از تَر به خشک تبدیل کرده و در وضعیت جسمانی وخیمی قرار گرفته است. 

به نقل از یک منبع مطلع در گفتگو با حقوق بشر در ایران ضمن تائید این خبر گفت: “طی هفته های اخیر تمام روند جاری برای معرفی وثیقه و اعزام عباس لسانی به مرخصی در دادسرای عمومی و انقلاب اردبیل طی شد و حتی وثیقه ای به مبلغ ۸۰۰ میلیون‌تومان پس از معرفی به دادسرا در توقیف قضائی قرار گرفت اما پس از گذشت چند هفته این بار مسؤولان قضائی اعزام این زندانی سیاسی به مرخصی را منوط به دریافت ابلاغیه کتبی از اداره اطلاعات و دادستانی اردبیل کردند و اعزام به مرخصی وی فعلا تعلیق شده است. علت دیگر اعتصاب غذای عباس لسانی، حمایت قاطع از خواسته های به حق یوسف کاری، دیگر زندانی سیاسی هم بند وی در زندان اردبیل است که یوسف کاری هم از حق مرخصی محروم شده و از سوی مسئولان این زندان مورد بی احترامی و توهین قرار گرفته است.”

لازم به ذکر است، یوسف کاری، در تاریخ ۲۴ دی ماه ۱۳۹۹، پس از احضار به دفتر سپهری، دادیار ناظر بر زندان مرکزی اردبیل مورد بی احترامی و توهین قرار گرفت و سپس به دستور وی به بند قرنطینه در زندان مرکزی اردبیل منتقل و اعلام اعتصاب غذا کرد. این زندانی سیاسی از تاریخ ۲۸ دی ماه ۱۳۹۹، اعتصاب غذای خود را از تَر به خشک تبدیل کرده و در خطر جانی قرار دارد. 

عباس لسانی، زندانی سیاسی در حالی از حق اعزام به مرخصی و سایر حقوق شهروندی اش محروم مانده که پیش از این و در تاریخ  ۱۷ آذر ماه ۱۳۹۹، در پی بروز علائم شبه کرونا و وخامت وضعیت جسمانی از اندرزگاه ۷ زندان مرکزی اردبیل خارج و به بهداری این زندان منتقل شد و . علیرغم اینکه می بایست عباس لسانی به مرکز درمانی اعزام می شد اما با توجه به کارشکنی مسئولان قضائی روند درمانی ناقص این زندانی سیاسی در زندان سپری شد. 

لازم به ذکر است، در تاریخ ۱۱ آذر ماه ۱۳۹۹، یوسف کاری و عباس لسانی، دو زندانی سیاسی و فعال ملی مدنی محبوس در اندرزگاه ۷ زندان مرکزی اردبیل در پی افزایش مشکلات تنفسی و سرفه های خشک شدید و سایر علائم شبه کرونا به بهداری این زندان منتقل و بستری شدند. وضعیت جسمانی یوسف کاری پس از مدتی رو به بهبودی رفته اما وضعیت عباس لسانی رو به وخامت رفته است. 

در تاریخ ۹ شهریور ماه ۱۳۹۸, عباس لسانی, فعال ملی مدنی و زندانی سیاسی توسط شعبه ۱ دادگاه تجدیدنظر استان اردبیل به ریاست ناصر عتباتی و با حضور ۲ مستشار دادگاه بنامهای بلال مظفری و مرحمت شهباززاده به تحمل ۱۵ سال حبس تعزیری محکوم شد. همچنین ۲ سال تبعید این فعال ملی مدنی به استان یزد هم توسط دادگاه تجدیدنظر تائید شد. صدور این حکم بر علیه عباس لسانی در حالی صورت گرفت وی در مرحله بدوی به تحمل ۸ سال حبس تعزیری و ۲ سال تبعید محکوم و از برخی اتهامات تبرئه شده بود. با ارجاع این پرونده به شعبه دیوان عالی کشور در تاریخ ۱۴ تیر ماه ۱۳۹۹, این حکم مجددا تائید شد. 

در تاریخ ۱۷ تیرماه ۱۳۹۸, شعبه ۱ دادگاه انقلاب اردبیل به ریاست به ریاست قاضی خدادادی با صدور دادنامه ای ضمن تبرئه عباس لسانی, از بابت اتهامات منتسبه در کیفرخواست ارائه شده از سوی دادستان عمومی و انقلاب اردبیل تبرئه شد. اما از بابت اتهام دیگری با مصداق حقوقی ” تشکیل گروه و دسته به قصد برهم زدن امنیت کشور”,  به تحمل ۸ سال حبس تعزیری و ۲ سال تبعید به شهر یزد محکوم شد. 

 این فعال ملی مدنی در مرحله بدوی طی ۳جلسه دادرسی برای ارائه دفاعیات خود از بابت همین پرونده در محل شعبه ۱ دادگاه انقلاب اردبیل به ریاست قاضی خدادادی,  حاضر و از بابت اتهامات « تشکیل، اداره و عضویت در گروه به اصطلاح مدنی و قومی گاماج (شاخه اصلی) بوسیله چارت ترسیمی منتظم در پرونده توام با شکل‌گیری مجامع, رسانه‌های گروهی معاند نظام با هدف ضدیت با کلیت نظام به نحو مستمر و مداوم”، فعالیت تبلیغی علیه نظام از طریق انتشار مطالب موهن بواسطه مصاحبه با مجامع، سخنرانی با هدف بر هم زدن امنیت ملی”, “تحریک و تشویق اقوام ترک در استان آذربایجان غربی از طریق سخنرانی و مصاحبه با رسانه‌های معاند نظام و متعاقبا انتشار آن با هدف جنگ با اقوام کُرد »  دفاعیات خود را به دادگاه ارائه کرده بود. 

عباس لسانی پیش از این و طی حکمی از سوی شعبه ۲۶ دادگاه تجدید نظر استان آذربایجان شرقی به تحمل ۱۰ ماه حبس تعزیری محکوم شده است. جلسه رسیدگی بر این پرونده در تاریخ ۲۴ فروردین ماه سالجاری بصورت غیابی و بدون حضور لسانی از سوی شعبه مذکور و به ریاست قاضی خوبیار برگزار شده بود. 

لسانی از تاریخ ۲۵ دی ماه ۱۳۹۷ پس از بازداشت در شعبه ۲ دادگاه انقلاب تبریز به بازداشتگاه اداره اطلاعات اردبیل منتقل و پس از هفته‌ها بی‌خبری مطلق و نامعلوم بودن علت بازداشت در اوایل اسفند ماه سال ۱۳۹۷ توسط معاونت دادستان اردبیل« توسط قاضی نونهال» با چهار اتهام «ترغیب و تحریک مردم آذربایجان غربی برای مسلح شدن»، «اقدام علیه امنیت ملی»، «تشکیل گروه غیرقانونی» و «تبلیغ علیه نظام»  مورد تفهیم اتهام قرار گرفت و سپس در تاریخ ۱۹ اسفندماه ۱۳۹۷ توسط شعبه ویژه بازپرسی دادگاه انقلاب اردبیل  مورد محاکمه قرار گرفت. 

این فعال ملی مدنی در سال ۱۳۹۷ طی ۲ سخنرانی که ویدیوهای آن در حجم گسترده منتشر شد فعالان ملی مدنی را جهت حضور جدی در تجمعاتی چون مراسمات قلعه‌ بابک فراخوانده بود. 
وی پس از این فراخوانها و در آستانه تجمعات مراسم قلعه بابک در روز ۱۱ تیرماه سال ۱۳۹۷ بازداشت و به اداره اطلاعات تبریز منتقل شد. همزمان با بیش از ۸۰ نفر دیگر نیز در سراسر آذربایجان بازداشت و تحت شکنجه قرار گرفتند. 

لازم به ذکر است که در زمان بازداشت عباس لسانی جهت سپری کردن حکم ۱۰ ماه حبس تعزیری با اعتراض آقای لسانی مبنی بر غیرقانونی بودن روند دادرسی منجر شد که شعبه دوم انقلاب تبریز این اعتراض را قانونی و با تعیین زمان جدید واخواهی برای این پرونده او را چند روز بصورت موقت آزاد کرد.

عباس لسانی در تاریخ ۲۵ دی ماه ۱۳۹۷, پس از برگزاری جلسه دادرسی از سوی شعبه ۲ دادگاه انقلاب تبریز از بابت پرونده ای دیگر که در آن به تحمل ۱۰ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود در محل دادگاه بازداشت و جهت تحمل حبس به زندان مرکزی اردبیل منتقل شد. 

بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران ترک‌زبان هستند که اغلب آنان در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک‌زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است.

سرکوب فعالان ملی مدنی در ایران ناقض, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶، است. 

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد تاکید شده در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶، است. 

عدم امکان دسترسی به وکیل و عدم رعایت ستیر حقوق متهم در یک فرآیند دادرسی قضائی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶، است. 

برچسب هازندانیان سیاسی و عقیدتیاعتصاب غذای خشکحقوق بشر در ایراناعتصاب غذای اعتراضیمحرومیت از حق درمان زندانیزندان اردبیلنقض حقوق بشر در ایرانعباس لسانیفعال ترکزندانیان سیاسیمحرومیت از حق درمانفعال ترک آذریاخبار زندانیان سیاسیگزارش نقض حقوق بشر در ایرانقطع تلفنهای زندان اردبیلسرکوب زندانیان سیاسی در ایرانسرکوب فعالان حقوق بشر در ایراناعتصاب غذای تراخبار نقض حقوق بشر در ایرانیوسف کاریفعال ترک اذریحقوق بشر در جمهوری اسلامیفعال ترک آذربایجانیبند هفت زندان اردبیلزندانیان سیاسی در ایرانحق درمانفعال ترک زبانبند۷ زندان اردبیلحقوق بشر درایراناعتصاب غذای زندانیاعتصاب غذای زندانی سیاسیفعال ترک اذربایجانیفعال ترک آذربایجانبند زندانیان سیاسی در ایراننقض حقوق بشر در ایران 4حق درمان زندانیاعتصاب غذای عباس لسانیمحاکمه عباس لسانیحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایرانسرکوب زندانیان سیاسیحقوق بشر زندانیان سیاسیاعتصاب غذای زندانیان سیاسیاعدام زندانیان سیاسی در ایرانفعال ترک ترک آذربایجانیعباس لسانی فعال ترک آذریعباس لسانی فعال آذربایجانیعباس لسلنی فعال ترکعباس لسانی فعال ترکعباس لسانی فعال ملی مدنیعباس لسانی فعال ترک آذربایجانیحق درمان زندانیان در ایرانوکیل مدافع عباس لسانیفعال ترک در ایرانمرخصی زندانیان سیاسیحق درمان زندانیانمحرمیت از حق درمان زندانیان در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق زندانیان سیاسیحبس تعزیری زندانیان سیاسیفعال ترک آذربایجانی در ایرانفعال ترک آذری در ایرانبیماری زندانیان سیاسی در ایرانیوسف کاری فعال ترکیوسف کاری فعال ترک آذریحقوق بشر در ایران۴فعال ترک شهرستان اردبیلزندانیان سیاسی زندان اوینزندانیان سیاسی در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایراناخبار زندانیان سیاسی در ایرانزندانیان محروم از حق درمانفعال ملی مدنی یوسف کارینافرمانی مدنی زندانیان سیاسیحق مرخصی زندانیان سیاسیحق درمان شهرونداننامه عباس لسانیآزادی زندانیان سیاسی در ایرانیوسف کاری زندانی سیاسیزندانیان سیاسی در زندان اردبیلاعتصاب غذای زندانیان سیاسی در ایرانانتقال زندانیان سیاسی در ایرانحق مرخصی زندانیان سیاسی در ایرانسرکوب زندانیان سیاسی ایرانحقوق نقض حقوق بشر در ایرانآزادی مشروط زندانیان سیاسی در ایرانمرخصی زندانیان سیاسی در ایرانیوسف کاری فعال ترک آذربایجانییوسف کاری فعال ملی مدنی آذربایجانییوسف کاری فعال آذربایجانییوسف کاری زندانی سیاسی اردبیلفعال ترک آذربایجانی یوسف کاریفعال آذربایجانی یوسف کاریحق درمان بیماری زندانیانحق درمان بیماریفعال ترک عباس لسانیفعال ترک آذری عباس لسانیفعال آذربایجانی عباس لسانیشکنجه زندانیان سیاسی در ایرانحق درمان زندانحق درمان زندانیان سیاسی در ایرانزندانیان در زندان اردبیلحق درمان زندانیان سیاسیحق درمان بیماری زندانیان سیاسیفعال ترک یوسف کاریعباس لسانی فعال آذریعباس لسانی زندانی سیاسیحق از درمان عباس لسانیبیانیه زندانیان سیاسی در ایرانزندانی سیاسی عباس لسانییوسف کاری اعتصاب غذااعتصاب غذای یوسف کاریزندان مرکزی اردبیل یوسف کاریزندان اردبیل یوسف کارییوسف کاری زندان اردبیلیوسف کاری زندان مرکزی اردبیلاعتصاب غذای زندانی سیاسی یوسف کاریعباس لسانی زندانی سیاسی ترکفعال ترک آذربایجانی عباس لسانی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: