•                  
پنج شنبه , ۱۴ مرداد , ۱۴۰۰
پنج‌شنبه, آگوست 5

انتقال ۳ شهروند بازداشت شده به بازداشتگاه اطلاعات سپاه ارومیه

0
745

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۲۹ دی ماه ۱۳۹۹، سه تن از شهروندان بازداشت شده در تهران، کرج و شهرستان بوکان، جهت بازجوئی و تفهیم اتهام به بازداشتگاه اطلاعات سپاه المهدی در شهرستان ارومیه منتقل شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز شنبه ۲۰ دی ماه ۱۳۹۹، اسرین محمدی – شهروند بازداشت شده در تهران، دریا طالبانی – شهروند بازداشت شده در خوابگاه دانشجویی دانشگاه خوارزمی کرج و عظیمه ناصری دیگر شهروند بازداشت شده در بوکان واقع در جنوب استان آذربایجان غربی، جهت بازجوئی از شهرهای مذکور به بازداشتگاه اطلاعات سپاه المهدی شهرستان ارومیه منتقل شدند. 

این شهروندان از لحظه بازداشت بر طبق روال جاری در دستگاه قضائی ایران از حق ملاقات و از حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق شهروندی یک متهم محروم هستند. 

همچنین گفته میشود اسرین محمدی، پس از بازداشت توسط ماموران اطلاعات سپاه پاسداران ابتدا به بازداشتگاه این ارگان امنیتی بند۲ الف سپاه واقع در زندان اوین منتقل و پس از هماهنگی های لازم به ارومیه منتقل و در تماس کوتاه به خانواده اش به آنها انتقال خود به ارومیه را اطلاع داد. 

لازم به ذکر است، دریا طالبانی، در تاریخ ۲۰ دی ماه ۱۳۹۹، در پی یورش ماموران امنیتی به خوابگاه دانشجویان دانشگاه خوارزمی کرج بازداشت و به بازداشتگاه ۲ الف سپاه پاسداران منتقل شده بود. 

همچنین اسرین طالبانی، در تاریخ ۲۰ دی‌ماه ۱۳۹۹، توسط نیروهای امنیتی در تهران بازداشت و جهت بازجوئی و بازپرسی ابتدا به بند ۲ الف سپاه واقع در زندان اوین منتقل شده بود. 

در تاریخ ۲۰ دی ماه ۱۳۹۹، عظیمه ناصری، شهروند ساکن شهرستان بوکان از توابع استان آذربایجان غربی، در پی یورش ماموران امنیتی به منزل شخصی وی در این شهرستان بازداشت و به بازداشتگاه اطلاعات سپاه این شهر منتقل شد. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوین گر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

سرکوب فعالان صنفی و دانشجوئی و پرونده سازی  بر علیه این شهروندان ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد تاکید شده در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.  

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

اعتراف گیری اجباری با ضرب و شتم و تهدید بر افراد از جمله مصادیق بارز شکنجه و ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است  که به صراحت کلام بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

برچسب هاحقوق بشربازداشتاطلاعات سپاهحقوق بشر در ایراناحزاب کرد ایرانکردستانبازداشت و بیخبریاستان کردستاننقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشراطلاعات سپاه پاسدارانشهروندان کورد در ایرانشهروندان کوردبازداشت و بلاتکلیفیبازداشت شهرونداناحضار و بازداشتبازداشت شهروندان کرداحزاب کورد در ایراناحزاب کوردبازداشتگاهبازداشتگاه اداره اطلاعاتبازداشت شهروندان در ایراناحزاب کوردینقض حقوق بشرد ر ایراناحزاب کردشهروندان کرد در ایرانسرکوب شهروندان کورد در ایراناحزاب کردیاحزاب کوردی در ایرانشهروندان کردهمکاری با احزاب کوردیبازداشت و بازجوئیشهروندان کورد ایرانسرکوب شهروندان کرد در ایراناداره اطلاعات سپاهاحزاب کرد مسلحسرکوب شهروندان کورد ایرانبازداشت و بی خبرینقض حقوق شهروندان کورد در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیاحزاب سیاسی کرداحزاب کورد سیاسیسرکوب شهروندان کوردسرکوب شهروندان کرداحزاب کرد مخالف نظاماحزاب کردمخالف نظاماحزاب کورد مخالف نظامحقوق بشر درایرانبازداشتگاه اطلاعات سپاه ارومیهبازداشتگاه اطلاعات سپاهاطلاعات سپاه ارومیهاحزاب کورد مخالفحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایرانحقوق بشر زندانیان سیاسیبازداشت شهروندان کورد در ایراناداره اطلاعات سپاه ارومیهبازداشت اداره اطلاعات ارومیهبازداشتگاه اطلاعات سپاه پاسدارانسازمان اطلاعات سپاهاحزاب کرد مخالفاداره اطلاعات استان کردستاناحزاب کرد مخالف نطاماطلاعات سپاه شهرستان اشنویهنقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیاحزاب سیاسی کرد مخالف نظامشهروندان کرد ایرانبازداشت و سرکوب آزادی بیاناحزاب کرد سیاسی در ایرانبند۲ الف اطلاعات سپاهبازداشت و بیخبری از شهرونداناحزاب کوردستانشهروندان کرد در جمهوری اسلامیشهروندان کورد در جمهوری اسلامیشهروندان کورد اهل سنتنقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایرانشهروندان کورد زندانی سیاسیشهروندان کرد زندانی سیاسیشهروندان کورد سنی مذهببازجوئی در بازداشتگاه اطلاعات سپاهماموران اطلاعات سپاه پاسدارانبازجویی در اطلاعات سپاهبازداشت شهروندان کوردبنددوالف اطلاعات سپاهاطلاعات سپاه سیستان وبلوچستانشهروندان کوردایرانبازداشت شهروندان کورد در سردشتشهروندان کورد جمهوری اسلامیسرکوب شهروندان شهروندان کوردبازداشت شهروندان کورد در پیرانشهرشهروندان کورد در مریوانشهروندان کورد ارومیهدریا طالبانیدریاطالبانیعظیمه ناصریبازداشت عظیمه ناصریاسرین محمدیآسرین محمدیبازداشت دریا طالبانیبازداشت اسرین محمدیبازداشت آسرین محمدی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: