•                    
  •                  
چهارشنبه , ۱۶ آذر , ۱۴۰۱
چهارشنبه, دسامبر 7

انتقال ۳ شهروند بازداشت شده به بازداشتگاه اطلاعات سپاه ارومیه

0
1729

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۲۹ دی ماه ۱۳۹۹، سه تن از شهروندان بازداشت شده در تهران، کرج و شهرستان بوکان، جهت بازجوئی و تفهیم اتهام به بازداشتگاه اطلاعات سپاه المهدی در شهرستان ارومیه منتقل شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز شنبه ۲۰ دی ماه ۱۳۹۹، اسرین محمدی – شهروند بازداشت شده در تهران، دریا طالبانی – شهروند بازداشت شده در خوابگاه دانشجویی دانشگاه خوارزمی کرج و عظیمه ناصری دیگر شهروند بازداشت شده در بوکان واقع در جنوب استان آذربایجان غربی، جهت بازجوئی از شهرهای مذکور به بازداشتگاه اطلاعات سپاه المهدی شهرستان ارومیه منتقل شدند. 

این شهروندان از لحظه بازداشت بر طبق روال جاری در دستگاه قضائی ایران از حق ملاقات و از حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق شهروندی یک متهم محروم هستند. 

همچنین گفته میشود اسرین محمدی، پس از بازداشت توسط ماموران اطلاعات سپاه پاسداران ابتدا به بازداشتگاه این ارگان امنیتی بند۲ الف سپاه واقع در زندان اوین منتقل و پس از هماهنگی های لازم به ارومیه منتقل و در تماس کوتاه به خانواده اش به آنها انتقال خود به ارومیه را اطلاع داد. 

لازم به ذکر است، دریا طالبانی، در تاریخ ۲۰ دی ماه ۱۳۹۹، در پی یورش ماموران امنیتی به خوابگاه دانشجویان دانشگاه خوارزمی کرج بازداشت و به بازداشتگاه ۲ الف سپاه پاسداران منتقل شده بود. 

همچنین اسرین طالبانی، در تاریخ ۲۰ دی‌ماه ۱۳۹۹، توسط نیروهای امنیتی در تهران بازداشت و جهت بازجوئی و بازپرسی ابتدا به بند ۲ الف سپاه واقع در زندان اوین منتقل شده بود. 

در تاریخ ۲۰ دی ماه ۱۳۹۹، عظیمه ناصری، شهروند ساکن شهرستان بوکان از توابع استان آذربایجان غربی، در پی یورش ماموران امنیتی به منزل شخصی وی در این شهرستان بازداشت و به بازداشتگاه اطلاعات سپاه این شهر منتقل شد. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوین گر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

سرکوب فعالان صنفی و دانشجوئی و پرونده سازی  بر علیه این شهروندان ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد تاکید شده در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.  

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

اعتراف گیری اجباری با ضرب و شتم و تهدید بر افراد از جمله مصادیق بارز شکنجه و ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است  که به صراحت کلام بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

برچسب هااحزاب کرد ایرانشهروندان کوردبازداشتگاه اداره اطلاعاتاحزاب کرد مسلحسرکوب شهروندان کرداطلاعات سپاه ارومیهسازمان اطلاعات سپاهبازداشت و سرکوب آزادی بیاننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایرانبنددوالف اطلاعات سپاهشهروندان کورد ارومیهبازداشت اسرین محمدیکردستانبازداشت و بلاتکلیفیبازداشت شهروندان در ایراناحزاب کوردی در ایرانسرکوب شهروندان کورد ایراناحزاب کرد مخالف نظاماحزاب کورد مخالفاحزاب کرد مخالفاحزاب کرد سیاسی در ایرانشهروندان کورد زندانی سیاسیاطلاعات سپاه سیستان وبلوچستاندریا طالبانیبازداشت آسرین محمدیبازداشت و بیخبریبازداشت شهرونداناحزاب کوردیشهروندان کردبازداشت و بی خبریاحزاب کردمخالف نظامحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایراناداره اطلاعات استان کردستانبند۲ الف اطلاعات سپاهشهروندان کرد زندانی سیاسیشهروندان کوردایراندریاطالبانیاستان کردستاناحضار و بازداشتنقض حقوق بشرد ر ایرانهمکاری با احزاب کوردینقض حقوق شهروندان کورد در ایراناحزاب کورد مخالف نظامحقوق بشر زندانیان سیاسیاحزاب کرد مخالف نطامبازداشت و بیخبری از شهروندانشهروندان کورد سنی مذهببازداشت شهروندان کورد در سردشتعظیمه ناصریحقوق بشرنقض حقوق بشر در ایرانبازداشت شهروندان کرداحزاب کردبازداشت و بازجوئیحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق بشر درایرانبازداشت شهروندان کورد در ایراناطلاعات سپاه شهرستان اشنویهاحزاب کوردستانبازجوئی در بازداشتگاه اطلاعات سپاهشهروندان کورد جمهوری اسلامیبازداشت عظیمه ناصریبازداشتنقض حقوق بشراحزاب کورد در ایرانشهروندان کرد در ایرانشهروندان کورد ایراناحزاب سیاسی کرداداره اطلاعات سپاه ارومیهنقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیشهروندان کرد در جمهوری اسلامیماموران اطلاعات سپاه پاسدارانسرکوب شهروندان شهروندان کورداسرین محمدیاطلاعات سپاهاطلاعات سپاه پاسداراناحزاب کوردسرکوب شهروندان کورد در ایرانسرکوب شهروندان کرد در ایراناحزاب کورد سیاسیبازداشتگاه اطلاعات سپاه ارومیهبازداشت اداره اطلاعات ارومیهاحزاب سیاسی کرد مخالف نظامشهروندان کورد در جمهوری اسلامیبازجویی در اطلاعات سپاهبازداشت شهروندان کورد در پیرانشهرآسرین محمدیحقوق بشر در ایرانشهروندان کورد در ایرانبازداشتگاهاحزاب کردیاداره اطلاعات سپاهسرکوب شهروندان کوردبازداشتگاه اطلاعات سپاهبازداشتگاه اطلاعات سپاه پاسدارانشهروندان کرد ایرانشهروندان کورد اهل سنتبازداشت شهروندان کوردشهروندان کورد در مریوانبازداشت دریا طالبانی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.