•                  
پنج شنبه , ۲۹ مهر , ۱۴۰۰
پنج‌شنبه, اکتبر 21

انتقال ۳ شهروند بازداشت شده به بازداشتگاه اطلاعات سپاه ارومیه

0
1005

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۲۹ دی ماه ۱۳۹۹، سه تن از شهروندان بازداشت شده در تهران، کرج و شهرستان بوکان، جهت بازجوئی و تفهیم اتهام به بازداشتگاه اطلاعات سپاه المهدی در شهرستان ارومیه منتقل شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز شنبه ۲۰ دی ماه ۱۳۹۹، اسرین محمدی – شهروند بازداشت شده در تهران، دریا طالبانی – شهروند بازداشت شده در خوابگاه دانشجویی دانشگاه خوارزمی کرج و عظیمه ناصری دیگر شهروند بازداشت شده در بوکان واقع در جنوب استان آذربایجان غربی، جهت بازجوئی از شهرهای مذکور به بازداشتگاه اطلاعات سپاه المهدی شهرستان ارومیه منتقل شدند. 

این شهروندان از لحظه بازداشت بر طبق روال جاری در دستگاه قضائی ایران از حق ملاقات و از حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق شهروندی یک متهم محروم هستند. 

همچنین گفته میشود اسرین محمدی، پس از بازداشت توسط ماموران اطلاعات سپاه پاسداران ابتدا به بازداشتگاه این ارگان امنیتی بند۲ الف سپاه واقع در زندان اوین منتقل و پس از هماهنگی های لازم به ارومیه منتقل و در تماس کوتاه به خانواده اش به آنها انتقال خود به ارومیه را اطلاع داد. 

لازم به ذکر است، دریا طالبانی، در تاریخ ۲۰ دی ماه ۱۳۹۹، در پی یورش ماموران امنیتی به خوابگاه دانشجویان دانشگاه خوارزمی کرج بازداشت و به بازداشتگاه ۲ الف سپاه پاسداران منتقل شده بود. 

همچنین اسرین طالبانی، در تاریخ ۲۰ دی‌ماه ۱۳۹۹، توسط نیروهای امنیتی در تهران بازداشت و جهت بازجوئی و بازپرسی ابتدا به بند ۲ الف سپاه واقع در زندان اوین منتقل شده بود. 

در تاریخ ۲۰ دی ماه ۱۳۹۹، عظیمه ناصری، شهروند ساکن شهرستان بوکان از توابع استان آذربایجان غربی، در پی یورش ماموران امنیتی به منزل شخصی وی در این شهرستان بازداشت و به بازداشتگاه اطلاعات سپاه این شهر منتقل شد. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوین گر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

سرکوب فعالان صنفی و دانشجوئی و پرونده سازی  بر علیه این شهروندان ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد تاکید شده در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.  

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

اعتراف گیری اجباری با ضرب و شتم و تهدید بر افراد از جمله مصادیق بارز شکنجه و ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است  که به صراحت کلام بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

برچسب هاماموران اطلاعات سپاه پاسداراننقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایراننقض حقوق بشرد ر ایراننقض حقوق شهروندان کورد در ایرانهمکاری با احزاب کوردیکردستانآسرین محمدیاحزاب کورداحزاب کورد مخالفاحزاب کورد مخالف نظاماحزاب کورد در ایراناحزاب کورد سیاسیاحزاب کوردیاحزاب کوردی در ایراناحزاب کوردستاناحزاب کرداحزاب کرد مخالفاحزاب کرد مخالف نطاماحزاب کرد مخالف نظاماحزاب کرد مسلحاحزاب کرد ایراناحزاب کرد سیاسی در ایراناحزاب کردمخالف نظاماحزاب کردیاحزاب سیاسی کرداحزاب سیاسی کرد مخالف نظاماحضار و بازداشتاداره اطلاعات استان کردستاناداره اطلاعات سپاهاداره اطلاعات سپاه ارومیهاستان کردستاناسرین محمدیاطلاعات سپاهاطلاعات سپاه پاسداراناطلاعات سپاه ارومیهاطلاعات سپاه سیستان وبلوچستاناطلاعات سپاه شهرستان اشنویهبند۲ الف اطلاعات سپاهبنددوالف اطلاعات سپاهبازجویی در اطلاعات سپاهبازجوئی در بازداشتگاه اطلاعات سپاهبازداشتبازداشت و بلاتکلیفیبازداشت و بی خبریبازداشت و بیخبریبازداشت و بیخبری از شهروندانبازداشت و بازجوئیبازداشت و سرکوب آزادی بیانبازداشت آسرین محمدیبازداشت اداره اطلاعات ارومیهبازداشت اسرین محمدیبازداشت دریا طالبانیبازداشت شهروندانبازداشت شهروندان کوردبازداشت شهروندان کورد در پیرانشهربازداشت شهروندان کورد در ایرانبازداشت شهروندان کورد در سردشتبازداشت شهروندان کردبازداشت شهروندان در ایرانبازداشت عظیمه ناصریبازداشتگاهبازداشتگاه اداره اطلاعاتبازداشتگاه اطلاعات سپاهبازداشتگاه اطلاعات سپاه پاسدارانبازداشتگاه اطلاعات سپاه ارومیهحقوق بشرحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایرانحقوق بشر درایرانحقوق بشر زندانیان سیاسیدریا طالبانیدریاطالبانیسازمان اطلاعات سپاهسرکوب شهروندان کوردسرکوب شهروندان کورد ایرانسرکوب شهروندان کورد در ایرانسرکوب شهروندان کردسرکوب شهروندان کرد در ایرانسرکوب شهروندان شهروندان کوردشهروندان کوردشهروندان کورد اهل سنتشهروندان کورد ایرانشهروندان کورد ارومیهشهروندان کورد جمهوری اسلامیشهروندان کورد در مریوانشهروندان کورد در ایرانشهروندان کورد در جمهوری اسلامیشهروندان کورد زندانی سیاسیشهروندان کورد سنی مذهبشهروندان کوردایرانشهروندان کردشهروندان کرد ایرانشهروندان کرد در ایرانشهروندان کرد در جمهوری اسلامیشهروندان کرد زندانی سیاسیعظیمه ناصری

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: