•                  
جمعه , ۲۸ شهریور , ۱۳۹۹
جمعه, سپتامبر 18

بازداشت یک شهروند ساکن شهرستان سردشت توسط نیروهای امنیتی

0
90

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۷ شهریور ماه ۱۳۹۹, ماموران امنیتی شهرستان سردشت مهدی ابراهیم زاده,  نوکیش مسیحی ساکن این شهرستان را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از کُردپا, امروز ۷ شهریور ماه ۱۳۹۹, مهدی ابراهیم زاده, نوکیشی مسیحی – متولد: ۱۳۶۲ – فرزند: ابراهیم – متاهل و دارای ۲ فرزند, اهل شهرستان سردشت در استان فارس توسط نیروهای امنیتی این شهرستان بازداشت شد. 

گفته می شود بازداشت این شهروند بدون ارائه حکم قضائی صورت گرفته و از مکان نگهداری این نوکیش مسیحی اطلاعی در دسترس نیست. 

بنقل از یک منبع مطلع: “این شهروند با تغییر دین به مسیحیت پیوسته و به همین دلیل از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شده است.”

همچنین در تاریخ ۱ شهریور ماه ۱۳۹۹, نیز یک شهروند نوکیش مسیحی دیگر با نام شیرکو سیاوشی, در شهرستان سردشت توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده است. 

در این گزارش دلیل بازداشت مهدی ابراهیم زاده, تغییر دین و گرایش وی به مسیحیت عنوان شده است. 

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام فرد و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ می باشد. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ که بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده میباشد. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هامهدی ابراهیم زادهمسیحیانمسیحیان فارس زبانمسیحیان فارس زبان ایرانمسیحیان نوکیشمسیحیان نوکیش در ایرانمسیحیان پروتستانمسیحیان آشوریمسیحیان ایرانمسیحیان تبشیریمسیحیان جفا دیدهنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی دگراندیشان مذهبینقض حقوق شهروندی در ایراننوکیشان مسیحینوکیشان مسیحی ایراننوکیشان مسیحی ایرانینوکیشان مسیحی در ایراننوکیشان مسیحی در جمهوری اسلامینوکیشان مسیحی در سردشتنوکیشان مسیحی غیرتثلیثی در ایراننوکیشان مسیحیتاخبار سرکوب شهروندان در ایرانبازداشت و بیخبریبازداشت و بیخبری از شهروندانبازداشت و سرکوب آزادی بیانبازداشت دگراندیشان مذهبیبازداشت شهروندانبازداشت شهروندان کوردبازداشت شهروندان کورد در ایرانبازداشت شهروندان کورد در سردشتبازداشت شهروندان کردجامعه مسیحی در ایرانجامعه مسیحیانجامعه مسیحیان ایرانحقوق شهروندی در ایراندگراندیشدگراندیش مذهبیدگراندیشیدگراندیشی در ایراندگراندیشان مدهبیدگراندیشان مذهبیدگراندیشان مذهبی در ایراندگراندیشان مذهبی در جمهوری اسلامیدگراندیشان مسیحیدگراندیشان مسیحی در ایراندگراندیشان سیاسی در ایرانربازداشت و بیخبریسرکوبسرکوب فعالان مدنی در ایرانسرکوب مسیحیان ایرانسرکوب مسیحیان تبشیری در ایرانسرکوب مسیحیان در ایرانسرکوب مسیحیان در جمهوری اسلامیسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان و قلمسرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایرانسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب اقلیتهای مذهبی در ایرانسرکوب دگراندیشان مذهبیسرکوب در ایرانسرکوب شهروندان مسیحیسرکوب شهروندان کورد در ایرانسرکوب شهروندان در ایرانشهروندان مسیحیشهروندان مسیحی در ایرانشهروندان مسیحی در جمهوری اسلامیشهروندان مسیحیانشهروندان معترض در ایرانشهروندان نوکیش مسیحی در ایرانشهروندان بازداشت شده

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: