•                  
شنبه , ۲۴ مهر , ۱۴۰۰
شنبه, اکتبر 16

بازداشت دستکم ۱۲ شهروند ساکن زاهدان توسط ماموران اداره اطلاعات

0
403

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۷ شهریور ماه ۱۳۹۹, در جریان یورش ماموران اداره اطلاعات زاهدان به منازل مسکونی ۲ طایفه کوهکن و رئیسی, ساکنان این شهرستان دستکم ۱۲ تن از شهروندان بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از کمپین فعالین بلوچ, روز پنجشنبه ۶ شهریور ماه ۱۳۹۹, حمیدرضا کوهکن – فرزند: شیرجان, به همراه پسرش و ۱۰ تن دیگر از شهروندان ساکن زاهدان از ۲ طایفه کوهکن و رئیسی, در پی یورش ماموران اداره اطلاعات زاهدان به منازل مسکونی این افراد به روشی خشن بازداشت و به مکان نامعلوم منتقل شدند. 

براساس این گزارش در جریان این بازداشت حتی ۶ کودک زیر سن قانونی هم توسط ماموران اداره اطلاعات بازداشت شدند. از دلایل این بازداشت و اتهامات منتسب به این افراد اطلاعی در دسترس نیست. 

بنقل از یک منبع مطلع: “دیروز ماموران لباس شخصی اطلاعات با حمله به چند منزل مربوط به طایفه کوهکن و رئیسی ١٢ نفر را بازداشت کردند که در یمان این افراد دستکم ۶ کودک زیر سن قانونی هستند”. 

این منبع مطلع در ادامه افزود: “ماموران امنیتی درها و شیشه های خانه را شکستند و با ضرب و شتم و فحش و ناسزا آنها را بازداشت کرده و با خود بردند.”

از میان افراد بازداشت شده تا لحظه تنظیم این گزارش فقط هویت حمیدرضا کوهکن احراز شده است. 

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام فرد و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ می باشد. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

اعتراف گیری اجباری به ضرب و شتم و تهدید بر افراد از جمله مصادیق بارز نقض اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین میثاق های بین المللی حقوق مدنی و سیاسی میباشد. در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین در ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی به صراحت کلام بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

برچسب هاماموران امنیتیسیستان و بلوچستاناستان سیستان و بلوچستانضبط وسایلحقوق شهروندیبازداشت و بیخبریشلیک ماموران امنیتیتفتیش منزلاداره اطلاعاتنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشرنقض حقوق شهروندان در ایرانسرکوب شهروندان در ایرانبازداشت شهرونداناداره اطلاعات زاهدانحقوق شهروندی در ایرانشهروندان بلوچنقض حقوق بشرد ر ایرانمحرومیتهای شهروندان در سیستان و بلوچستانضبط وسائلشهروندان بلوچ در ایرانبازداشت و بی خبریحقوق شهروندی درایرانسرکوب شهروندان بلوچسرکوب شهروندان بلوچ در ایرانبازداشتگاه اداره اطلاعات زاهدانسیستان و یلوچستاناستان سیستان و یلوچستانحقوق شهروندی در جمهوری اسلامیبازداشت و بیخبیماموران اداره اطلاعاتشهروندان در استان سیستان و بلوچستانشهروندان سنی مذهب در سیستان و بلوچستانبازداشت و بیخیریسرکوب شهروندان در جمهوری اسلامیحقوق شهروندان در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیسرکوب شهروندان در سیستان و بلوچستانتمرد از دستور ماموران امنیتیماموران امنیتی در ایرانبازداشت و بیخبری از شهرونداننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایرانشهروندان بلوچ در جمهوری اسلامیشهروندان بلوچ اهل سنتحقوق شهروندان ایراناستان سیستان بلوچستانشهروندان بلوچ اهل تسنن در ایرانبازداشت و بی خبری از شهروندانبازداشت شهروندان بلوچطایفه رئیسیطایفه ها در زاهدانطوایف در زاهدانطایفه کوهکنحمیدرضا کوهکنحمیدرضاکوهکنبازداشت حمیدرضاکوهکنبازداشت حمیدرضا کوهکنسرکوب شهروندان بلوچ در جمهوری اسلامی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: