•                    
  •                  
سه شنبه , ۰۵ مهر , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, سپتامبر 27

محکومیت مسعود حاجی پور به تحمل حبس تعزیری

0
945

حقوق بشر در ایران امروز شنبه ۸ آذر ماه ۱۳۹۹، شعبه ۲ دادگاه انقلاب ارومیه با صدور دادنامه ای، نائب « مسعود » حاجی پور، را به تحمل حبس تعزیری محکوم کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کُردپا، طی روزهای اخیر، نائب « مسعود » حاجی پور – متولد: ۱۳۵۵ – اهل سرو از توابع شهرستان ارومیه، زندانی سیاسی محبوس در اندرزگاه ۱ سالن ۲ زندان مرکزی ارومیه توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب این شهرستان از بابت اتهام اقدام علیه امنیت ملی، به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد. این زندانی سیاسی به علیت عدم توانائی در تامین وثیقه همچنان در بازداشت بسر می برد.  

براساس این گزارش، صدور این حکم مرتبط با عضویت و فعالیت وی در یکی از احزاب کُرد مخالف جمهوری اسلامی بوده است. علیرغم صدور وثیقه ای به مبلغ ۶ میلیارد ریال برای آزادی موقت مسعود حاجی پور، با توجه به عدم توانائی وی در تامین این وثیقه از ۱۰ ماه پیش بطور بلاتکلیف محبوس شده است.

لازم به ذکر است، جلسه دادگاه رسیدگی به اتهام نائب « مسعود » حاجی پور، در تاریخ ۳ آذر ماه ۱۳۹۹، توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب ارومیه برگزار و این حکم طی روزهای اخیر به وی در زندان مرکزی ارومیه ابلاغ شد. 

نائب « مسعود » حاجی پور، در تاریخ ۱۶ مهر ماه ۱۳۹۸، به همراه “امید سعیدی، عبدالعزیز محمدپور، کامران قاسمی و کیوان رشوزاده”، توسط نیروهای امنیتی ارومیه بازداشت و جهت بازجوئی به بازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیه منتقل و پس از اتمام مراحل بازجوئی به بند قرنطینه زندان مرکزی ارومیه منتقل شدند. 

در تاریخ ۵ تیر ماه ۱۳۹۹, حقوق بشر در ایران، با انتشار گزارشی به شرح وضعیت بازداشت و تداوم بلاتکلیفی مسعود حاجی پور و ۲ تن دیگر از بازداشت شدگان به همراه وی پرداخته بود. 

در آن گزارش یک منبع مطلع به حقوق بشر در ایران اعلام کرده بود: “قرار بازداشت مسعود حاجی زاده که در حال حاضر در زندان ارومیه بسر می برد وثیقه ای به مبلغ ۶۰۰ میلیون تومان است اما با توجه به عدم توانائی وی در تامین این وثیقه کماکان در بازداشت و در وضعیت بلاتکلیف در این زندان بسر می برد.”

محرومیت از دسترسی به وکیل برای متهم با هر نوع اتهام، ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه در دادگاهی بی طرف با حضور هیئت منصفه، از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای خودسرانه در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده و ناقض، ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی، است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

 

برچسب هااحزاب کردمخالف نظامسرکوب احزاب کورد مخالف نظامسلول انفرادی زندان ارومیهبند ۱۲ زندان ارومیهشهروندان کورد زندانی سیاسیشعبه دو دادگاه انقلاب ارومیهاندرزگاه 1 سالن 2 زندان ارومیهکردستانصدور حکم حبساحزاب کردارتباط با احزاب کوردیاحزاب سیاسی کرداقدام علیه امنیتی ملیصدور حکم حبس تعلیقیهمکاری با احزاب کورد مخالف نظامشهروندان کرد در جمهوری اسلامیصدور حکم حبس تعزیر یبازداشت جهت اجرای حکم حبس تعزیریبند1-2 زندان ارومیهدادگاه انقلابصدور حکم زندانشهروندان کرد در ایرانشهروندان کورد ایراناحزاب کورد سیاسیاحزاب کورد مخالف نظامشعبه ۲ دادگاه انقلاب ارومیهاحزاب سیاسی کرد مخالف نظامهمکاری با احزاب کورد مخالف جمهوری اسلامیعضویت در احزاب کوردبازداشت شهروندان کوردمسعود حاجی پوردادگاه انقلاب ارومیهبازداشت شهروندان کردسرکوب شهروندان کورد در ایرانسرکوب شهروندان کرد در ایرانسرکوب شهروندان کورداحزاب کرد مخالفشهروندان کرد ایرانسرکوب شهروندان کرد در جمهوری اسلامیاقدام علیه امنیت ملی به قصد برهم زدن امنیت کشوربازداشت شهروندن کورداقدام علیه امنیت ملیاحزاب کورد در ایراناحزاب کردیاحزاب کرد مسلحسرکوب شهروندان کردصدور حکم حبس تعزیریاسامی زندانیان سیاسی زندان ارومیهحبس تعزیری زندانیان سیاسیشهروندان کورد در جمهوری اسلامیزندانیان سیاسی در زندان ارومیهورد احزاب کوردصدور حکماحزاب کورداحزاب کوردی در ایرانسرکوب شهروندان کورد ایرانکردستان احزاب کوردیاحزاب کورد مخالفحبس تعزیری درجه ۸احزاب کرد سیاسی در ایرانصدورحکم حبس تعزیریزندانیان محبوس در زندان ارومیهشعبه۲دادگاه انقلاب ارومیهزندان ارومیهاستان کردستانارتباط با احزاب کوردهمکاری با احزاب کوردصدور حبس تعزیریاحزاب کرد مخالف نظامبازداشت شهروندان کورد در ایراناحزاب کرد مخالف نطاماحزاب کوردستانصدور احکام حبس تعزیریشهروندان کرد زندانی سیاسیشهروندن کرد ایرانحبس تعزیریشهروندان کورد در ایرانبهداری زندان ارومیهشهروندان کردمحکومیت به حبس تعزیریدادگاه انقلاب صدور حکم حبسسرکوب احزاب کورداجرای حکم حبس تعزیریاقدام علیه امنیت ملی از طریق همکاری با احزاب کرد مخالف نظاماجرای حبس تعزیریزندان ارومیه در ایراناحزاب کورد مخالف جمهوری اسلامیاحزاب کرد ایرانشهروندان کورداحزاب کوردیهمکاری با احزاب کوردینقض حقوق شهروندان کورد در ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.