•                  
شنبه , ۰۷ خرداد , ۱۴۰۱
یکشنبه, می 29

محکومیت مسعود حاجی پور به تحمل حبس تعزیری

0
762

حقوق بشر در ایران امروز شنبه ۸ آذر ماه ۱۳۹۹، شعبه ۲ دادگاه انقلاب ارومیه با صدور دادنامه ای، نائب « مسعود » حاجی پور، را به تحمل حبس تعزیری محکوم کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کُردپا، طی روزهای اخیر، نائب « مسعود » حاجی پور – متولد: ۱۳۵۵ – اهل سرو از توابع شهرستان ارومیه، زندانی سیاسی محبوس در اندرزگاه ۱ سالن ۲ زندان مرکزی ارومیه توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب این شهرستان از بابت اتهام اقدام علیه امنیت ملی، به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد. این زندانی سیاسی به علیت عدم توانائی در تامین وثیقه همچنان در بازداشت بسر می برد.  

براساس این گزارش، صدور این حکم مرتبط با عضویت و فعالیت وی در یکی از احزاب کُرد مخالف جمهوری اسلامی بوده است. علیرغم صدور وثیقه ای به مبلغ ۶ میلیارد ریال برای آزادی موقت مسعود حاجی پور، با توجه به عدم توانائی وی در تامین این وثیقه از ۱۰ ماه پیش بطور بلاتکلیف محبوس شده است.

لازم به ذکر است، جلسه دادگاه رسیدگی به اتهام نائب « مسعود » حاجی پور، در تاریخ ۳ آذر ماه ۱۳۹۹، توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب ارومیه برگزار و این حکم طی روزهای اخیر به وی در زندان مرکزی ارومیه ابلاغ شد. 

نائب « مسعود » حاجی پور، در تاریخ ۱۶ مهر ماه ۱۳۹۸، به همراه “امید سعیدی، عبدالعزیز محمدپور، کامران قاسمی و کیوان رشوزاده”، توسط نیروهای امنیتی ارومیه بازداشت و جهت بازجوئی به بازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیه منتقل و پس از اتمام مراحل بازجوئی به بند قرنطینه زندان مرکزی ارومیه منتقل شدند. 

در تاریخ ۵ تیر ماه ۱۳۹۹, حقوق بشر در ایران، با انتشار گزارشی به شرح وضعیت بازداشت و تداوم بلاتکلیفی مسعود حاجی پور و ۲ تن دیگر از بازداشت شدگان به همراه وی پرداخته بود. 

در آن گزارش یک منبع مطلع به حقوق بشر در ایران اعلام کرده بود: “قرار بازداشت مسعود حاجی زاده که در حال حاضر در زندان ارومیه بسر می برد وثیقه ای به مبلغ ۶۰۰ میلیون تومان است اما با توجه به عدم توانائی وی در تامین این وثیقه کماکان در بازداشت و در وضعیت بلاتکلیف در این زندان بسر می برد.”

محرومیت از دسترسی به وکیل برای متهم با هر نوع اتهام، ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه در دادگاهی بی طرف با حضور هیئت منصفه، از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای خودسرانه در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده و ناقض، ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی، است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

 

برچسب هامحکومیت به حبس تعزیریمسعود حاجی پورنقض حقوق شهروندان کورد در ایرانهمکاری با احزاب کوردهمکاری با احزاب کورد مخالف نظامهمکاری با احزاب کورد مخالف جمهوری اسلامیهمکاری با احزاب کوردیورد احزاب کوردکردستانکردستان احزاب کوردیاقدام علیه امنیت ملیاقدام علیه امنیت ملی از طریق همکاری با احزاب کرد مخالف نظاماقدام علیه امنیت ملی به قصد برهم زدن امنیت کشوراقدام علیه امنیتی ملیاندرزگاه 1 سالن 2 زندان ارومیهاجرای حکم حبس تعزیریاجرای حبس تعزیریاحزاب کورداحزاب کورد مخالفاحزاب کورد مخالف نظاماحزاب کورد مخالف جمهوری اسلامیاحزاب کورد در ایراناحزاب کورد سیاسیاحزاب کوردیاحزاب کوردی در ایراناحزاب کوردستاناحزاب کرداحزاب کرد مخالفاحزاب کرد مخالف نطاماحزاب کرد مخالف نظاماحزاب کرد مسلحاحزاب کرد ایراناحزاب کرد سیاسی در ایراناحزاب کردمخالف نظاماحزاب کردیاحزاب سیاسی کرداحزاب سیاسی کرد مخالف نظامارتباط با احزاب کوردارتباط با احزاب کوردیاسامی زندانیان سیاسی زندان ارومیهاستان کردستانبند ۱۲ زندان ارومیهبند1-2 زندان ارومیهبهداری زندان ارومیهبازداشت جهت اجرای حکم حبس تعزیریبازداشت شهروندن کوردبازداشت شهروندان کوردبازداشت شهروندان کورد در ایرانبازداشت شهروندان کردحبس تعزیریحبس تعزیری درجه ۸حبس تعزیری زندانیان سیاسیدادگاه انقلابدادگاه انقلاب ارومیهدادگاه انقلاب صدور حکم حبسزندان ارومیهزندان ارومیه در ایرانزندانیان محبوس در زندان ارومیهزندانیان سیاسی در زندان ارومیهسلول انفرادی زندان ارومیهسرکوب احزاب کوردسرکوب احزاب کورد مخالف نظامسرکوب شهروندان کوردسرکوب شهروندان کورد ایرانسرکوب شهروندان کورد در ایرانسرکوب شهروندان کردسرکوب شهروندان کرد در ایرانسرکوب شهروندان کرد در جمهوری اسلامیشهروندن کرد ایرانشهروندان کوردشهروندان کورد ایرانشهروندان کورد در ایرانشهروندان کورد در جمهوری اسلامیشهروندان کورد زندانی سیاسیشهروندان کردشهروندان کرد ایرانشهروندان کرد در ایرانشهروندان کرد در جمهوری اسلامیشهروندان کرد زندانی سیاسیشعبه ۲ دادگاه انقلاب ارومیهشعبه دو دادگاه انقلاب ارومیهشعبه۲دادگاه انقلاب ارومیهصدور احکام حبس تعزیریصدور حکمصدور حکم حبسصدور حکم حبس تعلیقیصدور حکم حبس تعزیر یصدور حکم حبس تعزیریصدور حکم زندانصدور حبس تعزیریصدورحکم حبس تعزیریعضویت در احزاب کورد

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: