•                  
شنبه , ۱۱ تیر , ۱۴۰۱
شنبه, جولای 2

بازداشت ۳ شهروند ساکن دشت آزادگان توسط نیروهای امنیتی

0
387

حقوق بشر در ایران امروز جمعه ۲۱ آذر ماه ۱۳۹۹، ماموران اداره اطلاعات دشت آزادگان، سه تن از شهروندان ساکن این شهرستان را بازداشت کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز جمعه ۲۱ آذر ماه ۱۳۹۹، زینب سواری، حمزه سواری و خواهر کوچک وی با هویت نامشخص، توسط ماموران اداره اطلاعات شهرستان دشت آزادگان بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند. 

کریم دحیمی، ضمن اعلام این خبر به حقوق بشر در ایران گفت: “زینب سواری، فعال فرهنگی و معلم آموزش و پرورش است. ماموران اداره اطلاعات در زمان بازداشت زینب سواری، فعال فرهنگی، برادرش حمزه سواری را به همراه خواهر کوچکش بازداشت به مکان نامعلومی منتقل کردند. از مکان نگهداری و اتهامات آنها هنوز اطلاعی در دسترس نیست.”

در روزهای اخیر، ماموران امنیتی در استان خوزستان بازداشتهای گسترده ای را در مناطقی از این استان آغاز کردند اما هنوز مشخص نیست که این بازداشتها به همدیگر مرتبط است یا خیر. 

سرکوب آزادی بیان و عقیده و طرح اتهامات امنیتی بر علیه آنها بدون وجود مستندات قانع کننده ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶، است. 

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی, بازجو و بازپرسی بیطرف از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب هامحرومیت از حقوق شهروندینقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در ایران 4نقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایراننقض حقوق بشرد ر ایراننقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی در ایراناداره اطلاعاتبازداشت حمزه سواریبازداشت زینب سواریحقوق نقض حقوق بشر در ایرانحقوق بشرحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایرانحقوق بشر زندانیان سیاسیحقوق شهروندیحقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی درایرانحمزه سواریدشت آزادگاندشت آزادگان اهواززینب سواریسرکوب فعالان فرهنگیسرکوب فعالان فرهنگی در ایرانسرکوب شهروندان در ایرانسرکوب شهروندان عربسرکوب شهروندان عرب اهوازسرکوب شهروندان عرب اهوازیسرکوب شهروندان عرب خوزستانسرکوب شهروندان عرب در اهوازسرکوب شهروندان عرب در ایرانسرکوبگری در ایرانشهروندان عربشهروندان عرب اهوازشهروندان عرب اهوازیشهروندان عرب ایرانشهروندان عرب ایرانیشهروندان عرب خوزستانشهروندان عرب خوزستانیشهروندان عرب در ایرانشهروندان عرب در استان خوزستانشهروندان عرب در خوزستانشهروندان عرب زبانشهروندان عرب زبان در ایرانشهروندان عرب ساکن شهر اهوازشهرداری دشت آزادگانشهرستان دشت آزادگان

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: