سه شنبه , ۰۴ مهر , ۱۴۰۲
چهارشنبه, سپتامبر 27

بازداشت ۳ شهروند ساکن دشت آزادگان توسط نیروهای امنیتی

0
569

حقوق بشر در ایران امروز جمعه ۲۱ آذر ماه ۱۳۹۹، ماموران اداره اطلاعات دشت آزادگان، سه تن از شهروندان ساکن این شهرستان را بازداشت کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز جمعه ۲۱ آذر ماه ۱۳۹۹، زینب سواری، حمزه سواری و خواهر کوچک وی با هویت نامشخص، توسط ماموران اداره اطلاعات شهرستان دشت آزادگان بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند. 

کریم دحیمی، ضمن اعلام این خبر به حقوق بشر در ایران گفت: “زینب سواری، فعال فرهنگی و معلم آموزش و پرورش است. ماموران اداره اطلاعات در زمان بازداشت زینب سواری، فعال فرهنگی، برادرش حمزه سواری را به همراه خواهر کوچکش بازداشت به مکان نامعلومی منتقل کردند. از مکان نگهداری و اتهامات آنها هنوز اطلاعی در دسترس نیست.”

در روزهای اخیر، ماموران امنیتی در استان خوزستان بازداشتهای گسترده ای را در مناطقی از این استان آغاز کردند اما هنوز مشخص نیست که این بازداشتها به همدیگر مرتبط است یا خیر. 

سرکوب آزادی بیان و عقیده و طرح اتهامات امنیتی بر علیه آنها بدون وجود مستندات قانع کننده ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶، است. 

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی, بازجو و بازپرسی بیطرف از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب هانقض حقوق بشرشهروندان عرب زبان در ایرانحقوق شهروندی درایرانحقوق بشر زندانیان سیاسیشهرداری دشت آزادگانسرکوب شهروندان در ایرانشهروندان عرب اهوازیشهروندان عرب در ایرانحمزه سواریسرکوب فعالان فرهنگی در ایرانسرکوبگری در ایرانحقوق بشرنقض حقوق شهروندی در ایرانسرکوب شهروندان عربحقوق بشر در جمهوری اسلامیسرکوب شهروندان عرب خوزستاننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیشهرستان دشت آزادگانحقوق بشر در ایرانمحرومیت از حقوق شهروندیشهروندان عرب زبانسرکوب شهروندان عرب در اهوازشهروندان عرب در خوزستاننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایرانزینب سواریحقوق شهروندیحقوق شهروندی در ایرانشهروندان عرب ایرانیسرکوب شهروندان عرب اهوازیشهروندان عرب اهوازحقوق نقض حقوق بشر در ایرانبازداشت زینب سواریاداره اطلاعاتنقض حقوق بشرد ر ایرانشهروندان عرب ایرانشهروندان عرب خوزستانینقض حقوق بشر درایراندشت آزادگانبازداشت حمزه سوارینقض حقوق شهروندیشهروندان عرب ساکن شهر اهوازسرکوب شهروندان عرب در ایرانسرکوب شهروندان عرب اهوازدشت آزادگان اهوازنقض حقوق بشر در ایرانشهروندان عرب خوزستانشهروندان عربسرکوب فعالان فرهنگیحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایرانشهروندان عرب در استان خوزستان

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: