•                  
چهارشنبه , ۰۸ بهمن , ۱۳۹۹
چهارشنبه, ژانویه 27

سمکو معروفی، زندانی سیاسی آزاد شد

0
127

حقوق بشر در ایران امروز سه شنبه ۴ آذر ماه ۱۳۹۹، سمکو معروفی، زندانی سیاسی محبوس در زندان بوکان پس عفو باقی مانده دوران حبس تعزیری اش آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، طی روزهای اخیر، سمکو معروفی، زندانی سیاسی محبوس در زندان بوکان که پیش از این به علت شیوع کرونا به مرخصی اعزام شده بود پس از شامل شدن پرونده وی در بخش نامه اخیر عفو زندانیان سیاسی دیگر به زندان باز نخواهد گشت. این زندانی سیاسی در حال تحمل حبس تعزیری ۲ ساله خود بود. 

در تاریخ ۱۴ بهمن ماه ۱۳۹۸، سمکو معروفی، جهت اجرای احکام حبس خود بازداشت و به زندان این شهرستان منتقل شده بود. 

 سمکو معروفی، در دی ماه ۱۳۹۸، توسط شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری ۲ شهرستان بوکان از بابت اتهام اخلال در نظم عمومی از طریق شرکت در تجمع غیرقانونی، به تحمل ۲ سال حبس تعزیری محکوم و این حکم در تاریخ ۱۹ آذر ماه ۱۳۹۸ به این شهروند ساکن بوکان ابلاغ شد. 

لازم به ذکر است؛ سمکو معروفی, در تاریخ ۲۳ مهر ماه ۱۳۹۸، در جریان برگزاری تجمع اعتراضی در حمایت از شهروندان کورد در مقابل حمله ارتش ترکیه از سوی نیروهای امنیتی در این شهرستان به همراه ژاکا اسماعیل پور, شاهو خضری و هومن فیضی, بازداشت و پس از اتمام مراحل بازجوئی با تودیع قرار وثیقه آزاد شد.  

عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶، است. 

سرکوب شهروندان و بیان اتهامات امنیتی بر علیه آنها بدون وجود مستندات قانع کننده ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶، است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

اعتراف گیری اجباری به ضرب و شتم و تهدید بر افراد از جمله مصادیق بارز نقض اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین میثاق های بین المللی حقوق مدنی و سیاسی میباشد. در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین در ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی به صراحت کلام بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

برچسب هانقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق شهروندان کورد در ایرانهمکاری با احزاب کوردیکردستانآزادی مشروطآزادی مشروط زندانیآزادی مشروط زندانی سیاسیآزادی مشروط زندانیان امنیتیآزادی مشروط زندانیان سیاسی در ایرانآزادی پس از اتمام حبس تعزیریاحزاب کورداحزاب کورد مخالفاحزاب کورد مخالف نظاماحزاب کورد در ایراناحزاب کورد سیاسیاحزاب کوردیاحزاب کوردی در ایراناحزاب کوردستاناحزاب کرداحزاب کرد مخالفاحزاب کرد مخالف نطاماحزاب کرد مخالف نظاماحزاب کرد مسلحاحزاب کرد ایراناحزاب کرد سیاسی در ایراناحزاب کردمخالف نظاماحزاب کردیاحزاب سیاسی کرداحزاب سیاسی کرد مخالف نظاماخبار زندانیان سیاسیاخبار زندانیان عقیدتیاستان کردستانبازداشت سمکو معروفیبازداشت شهروندان کوردبازداشت شهروندان کورد در ایرانبازداشت شهروندان کردحق مرخصی زندانیان سیاسیحقوق بشر زندانیان سیاسیحبس تعزیریحبس تعزیری درجه ۸حبس تعزیری زندانیان سیاسیرئیس زندان بوکانزندان مرکزی بوکانزندان مرکزی سنندج در کردستانزندان بوکانزندان شهرستان بوکانزندانیان سیاسیزندانیان سیاسی و عقیدتیزندانیان سیاسی در ایرانزندانیان سیاسی در جمهوری اسلامیزندانیان سیاسی زندان مرکزی ارومیهزندانیان سیاسی زندان اوینسمکو معروفیسمکو معروفی زندان بوکانسمکو معروفی زندانیسمکو معروفی زندانی سیاسیسمکومعروفیسمکومعروفی زندانی سیاسیسرکوب زندانیان در ایرانسرکوب زندانیان سیاسیسرکوب زندانیان سیاسی در ایرانسرکوب شهروندان کوردسرکوب شهروندان کورد ایرانسرکوب شهروندان کورد در ایرانسرکوب شهروندان کردسرکوب شهروندان کرد در ایرانشهروندان کوردشهروندان کورد ایرانشهروندان کورد در ایرانشهروندان کورد در جمهوری اسلامیشهروندان کورد زندانی سیاسیشهروندان کردشهروندان کرد ایرانشهروندان کرد در ایرانشهروندان کرد در جمهوری اسلامیشهروندان کرد زندانی سیاسیشهرستان بوکانعفو زندانیانعفو زندانیان جرائم غیرسیاسیعفو زندانیان سیاسی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: