•                  
پنج شنبه , ۱۶ اردیبهشت , ۱۴۰۰
پنج‌شنبه, می 6

شبنم آشوری با تودیع وثیقه آزاد شد

0
158

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۶ آبان ماه ۱۳۹۹، شبنم آشوری، فعال رسانه ای پس از اتمام بازجویی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه از زندان اوین آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران امروز سه شنبه ۶ آبان ماه ۱۳۹۹، شبنم آشوری، روزنامه نگار و مدیر مسئول نشریه آگاهنامه، پس از طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شد. 

این فعال رسانه ای و روزنامه نگار، در تاریخ ۱۵ مهر ماه ۱۳۹۹، توسط ماموران امنیتی در تهران بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده بود و خانواده وی از مکان نگهداری و ارگان بازداشت کننده وی هم بی اطلاع بودند.

حقوق بشر در ایران، در تاریخ ۲۱ مهر ماه ۱۳۹۹، با انتشار گزارشی از شرح آخرین وضعیت شبنم آشوری، به محرومیت وی از حق درمان و تداوم حبس در سلول انفرادی بند ۲ الف سپاه واقع در زندان اوین را مورد اشاره قرار داده بود. 

سرکوب فعالان فضای مجازی ناقض, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر  و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقایدشان بدون محدودیتهای مرزی تاکید کرده است. 

عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

اعتراف گیری اجباری به ضرب و شتم و تهدید بر افراد از جمله مصادیق بارز نقض اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین میثاق های بین المللی حقوق مدنی و سیاسی میباشد. در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین در ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی به صراحت کلام بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

 

 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: