•                  
چهارشنبه , ۰۵ آذر , ۱۳۹۹
چهارشنبه, نوامبر 25

آزادی موقت ۵ شهروند بازداشت شده در شهرستان مریوان

0
70

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۶ آبان ماه ۱۳۹۹، پنج تن از شهروندان بازداشت شده در شهرستان مریوان پس از اتمام بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه آزاد شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، امروز سه شنبه ۶ آبان ماه ۱۳۹۹، پشتیوان پرتو و عبدل پرتو، دو شهروند بازداشت شده در روستای نی از توابع شهرستان مریوان و روز دوشنبه ۵ آبان ماه ۱۳۹۹، حامد دادستان، سوران دادستان و حمدی دبستانی، سه شهروند بازداشت شده در شهر مریوان، پس از طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه بطور موقت آزاد شدند.  

براساس این گزارش، اتهام تفهیم شده به این افراد ارتباط با یکی از احزاب کُرد مخالف نظام عنوان شده اما از جزئیات این اتهامات اطلاعی در دسترس نیست. 

عبدل پرتو، در تاریخ ۱ مهر ماه ۱۳۹۹، در روستای نی از توابع شهرستان مریوان، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و جهت بازجویی و تفهیم اتهام به بازداشتگاه اداره‌ اطلاعات این شهر منتقل شده بود. همچنین روز پنجشنبه ٣ مهرماه ۱۳۹۹، هم پشتیوان پرتو، توسط ماموران امنیتی در روستای نی بازداشت و جهت بازجوئی و تفهیم اتهام به بازداشتگاه اداره‌ اطلاعات منتقل شده بود.

همچنین حامد دادستان – متولد: ۱۳۴۹ به همراه پسرش، سوران دادستان – متولد: ۱۳۷۷ و حمدی دبستانی – متولد: ۱۳۵۹، جملگی افراد از اهالی روستای درگاه شیخان از توابع شهرستان مریوان، روز دوشنبه مورخ ۷ مهر ماه ۱۳۹۹، توسط ماموران امنیتی بازداشت شده بودند. 

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی, بازجو و بازپرسی بیطرف از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب هانقض حقوق شهروندان کورد در ایرانهمکاری با احزاب کوردیکردستانپشتیوان پرتوآزادی بیا تودیع قرار وثیقهآزادی بیانآزادی بیان در ایرانآزادی با تودیع قرار وثیقهآزادی با تودیع وثیقهاحزاب کورداحزاب کورد مخالفاحزاب کورد مخالف نظاماحزاب کورد در ایراناحزاب کورد سیاسیاحزاب کوردیاحزاب کوردی در ایراناحزاب کوردستاناحزاب کرداحزاب کرد مخالفاحزاب کرد مخالف نطاماحزاب کرد مخالف نظاماحزاب کرد مسلحاحزاب کرد ایراناحزاب کرد سیاسی در ایراناحزاب کردمخالف نظاماحزاب کردیاحزاب سیاسی کرداحزاب سیاسی کرد مخالف نظاماداره اطلاعاتاستان کردستانبازجوییبازجویی در اداره اطلاعاتبازجوئیبازجوئی از فعالان کارگریبازجوئی از شهروندانبازجوئی در اداره اطلاعاتبازجوئی در بازداشتگاهبازجوئی در بازداشتگاه اطلاعات سپاهبازداشت پشتیوان پرتوبازداشت حمدی دبستانیبازداشت حامد دادستانبازداشت حامددادستانبازداشت سوران دادستانبازداشت شهروندان کوردبازداشت شهروندان کورد در ایرانبازداشت شهروندان کردبازداشت عبدل پرتوتودیع قرار وثیقهتودیع قراروثیقهتودیع وثیقهحمدی دبستانیحامد دادستانحامددادستانروستای نیروستای نی شهرستان مریوانسوران دادستانسرکوب شهروندان کوردسرکوب شهروندان کورد ایرانسرکوب شهروندان کورد در ایرانسرکوب شهروندان کردسرکوب شهروندان کرد در ایرانشهروندان کوردشهروندان کورد ایرانشهروندان کورد در ایرانشهروندان کورد در جمهوری اسلامیشهروندان کورد زندانی سیاسیشهروندان کردشهروندان کرد ایرانشهروندان کرد در ایرانشهروندان کرد در جمهوری اسلامیشهروندان کرد زندانی سیاسیشهرستان مریوانشهرستان مریوان استان کردستانعبدل پرتو

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: