•                  
سه شنبه , ۳۰ شهریور , ۱۴۰۰
چهارشنبه, سپتامبر 22

کیهان شیرینی، با تودیع وثیقه آزاد شد

0
307

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۹ آبان ماه ۱۳۹۹، کیهان شیرینی، شهروند محبوس در بازداشتگاه اداره اطلاعات سنندج پس از اتمام بازجوئی با تودیع وثیقه آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، طی روزهای گذشته، کیهان شیرینی – متولد: ۱۳۷۸ – فرزند: اداک – اهل و ساکن روستای میراو از توابع منطقه ژاورود شهرستان سنندج، مرکز استان کردستان، پس از طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع قرار وثیقه تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشتگاه اداره اطلاعات سنندج آزاد شد. 

براساس اعلام مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، اتهام تفهیم شده به کیهان شیرینی در دوران بازجوئی همکاری با یکی از احزاب کُرد مخالف نظام عنوان شد. این شهروند در دوران بازجوئی از حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق مطروحه برای یک متهم محروم بوده است. 

کیهان شیرینی، در تاریخ ۱۰ مهر ماه ۱۳۹۹، به همراه بهرام قاسمی، توسط ماموران امنیتی سنندج بازداشت و جهت بازجوئی و تفهیم اتهام به بازداشتگاه اداره اطلاعات سنندج منتقل شده بودند.

در تاریخ ۱۸ مهر ماه ۱۳۹۹، بهرام قاسمی، پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه از بازداشت آزاد شد.  

محرومیت از حق دسترسی به وکیل برای متهم در دوران بازجویی نقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶، است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه در ساختار قضائی بی طرف، از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتها فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد و ناقض, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶، است.  

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوین گر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هابازداشتبازجوییاحزاب کرد ایرانکردستانبازداشت و بیخبریبازجوئیاستان کردستاناداره اطلاعاتاداره اطلاعات سنندجشهروندان کورد در ایرانشهروندان کوردبازداشت و بلاتکلیفیبازداشت شهروندانبازداشت شهروندان کرداحزاب کورد در ایراناحزاب کوردبازداشتگاهشهرستان سنندجبازداشت شهروندان در ایراناحزاب کوردیاحزاب کردشهروندان کرد در ایرانسرکوب شهروندان کورد در ایراناحزاب کردیاحزاب کوردی در ایرانشهروندان کردهمکاری با احزاب کوردیشهروندان کورد ایرانسرکوب شهروندان کرد در ایراناحزاب کرد مسلحسرکوب شهروندان کورد ایرانبازداشت و بی خبرینقض حقوق شهروندان کورد در ایراناحزاب سیاسی کرداحزاب کورد سیاسیسرکوب شهروندان کوردسرکوب شهروندان کرداحزاب کرد مخالف نظاماحزاب کردمخالف نظامبادزاشتگاه اداره اطلاعاتاحزاب کورد مخالف نظامبادزاشت و بیخبریاحزاب کورد مخالفبازداشت شهروندان کورد در ایراناحزاب کرد مخالفبازجوئی در اداره اطلاعاتاداره اطلاعات استان کردستاناحزاب کرد مخالف نطامدادگاه کیفری شهرستان سنندجبازجوئی در بازداشتگاهاحزاب سیاسی کرد مخالف نظامشهروندان کرد ایراناحزاب کرد سیاسی در ایرانبازداشت و بیخبری از شهرونداناحزاب کوردستانشهروندان کرد در جمهوری اسلامیشهروندان کورد در جمهوری اسلامیبازجویی در اداره اطلاعاتشهروندان کورد زندانی سیاسیشهروندان کرد زندانی سیاسیدادگاه انقلاب شهرستان سنندجزندان مرکزی در شهرستان سنندجبازداشت شهروندان کوردکیهان شیرینی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: