•                  
شنبه , ۲۹ خرداد , ۱۴۰۰
شنبه, ژوئن 19

کیهان شیرینی، با تودیع وثیقه آزاد شد

0
210

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۹ آبان ماه ۱۳۹۹، کیهان شیرینی، شهروند محبوس در بازداشتگاه اداره اطلاعات سنندج پس از اتمام بازجوئی با تودیع وثیقه آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، طی روزهای گذشته، کیهان شیرینی – متولد: ۱۳۷۸ – فرزند: اداک – اهل و ساکن روستای میراو از توابع منطقه ژاورود شهرستان سنندج، مرکز استان کردستان، پس از طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع قرار وثیقه تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشتگاه اداره اطلاعات سنندج آزاد شد. 

براساس اعلام مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، اتهام تفهیم شده به کیهان شیرینی در دوران بازجوئی همکاری با یکی از احزاب کُرد مخالف نظام عنوان شد. این شهروند در دوران بازجوئی از حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق مطروحه برای یک متهم محروم بوده است. 

کیهان شیرینی، در تاریخ ۱۰ مهر ماه ۱۳۹۹، به همراه بهرام قاسمی، توسط ماموران امنیتی سنندج بازداشت و جهت بازجوئی و تفهیم اتهام به بازداشتگاه اداره اطلاعات سنندج منتقل شده بودند.

در تاریخ ۱۸ مهر ماه ۱۳۹۹، بهرام قاسمی، پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه از بازداشت آزاد شد.  

محرومیت از حق دسترسی به وکیل برای متهم در دوران بازجویی نقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶، است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه در ساختار قضائی بی طرف، از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتها فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد و ناقض, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶، است.  

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوین گر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هانقض حقوق شهروندان کورد در ایرانهمکاری با احزاب کوردیکیهان شیرینیکردستاناحزاب کورداحزاب کورد مخالفاحزاب کورد مخالف نظاماحزاب کورد در ایراناحزاب کورد سیاسیاحزاب کوردیاحزاب کوردی در ایراناحزاب کوردستاناحزاب کرداحزاب کرد مخالفاحزاب کرد مخالف نطاماحزاب کرد مخالف نظاماحزاب کرد مسلحاحزاب کرد ایراناحزاب کرد سیاسی در ایراناحزاب کردمخالف نظاماحزاب کردیاحزاب سیاسی کرداحزاب سیاسی کرد مخالف نظاماداره اطلاعاتاداره اطلاعات استان کردستاناداره اطلاعات سنندجاستان کردستانبادزاشت و بیخبریبادزاشتگاه اداره اطلاعاتبازجوییبازجویی در اداره اطلاعاتبازجوئیبازجوئی در اداره اطلاعاتبازجوئی در بازداشتگاهبازداشتبازداشت و بلاتکلیفیبازداشت و بی خبریبازداشت و بیخبریبازداشت و بیخبری از شهروندانبازداشت شهروندانبازداشت شهروندان کوردبازداشت شهروندان کورد در ایرانبازداشت شهروندان کردبازداشت شهروندان در ایرانبازداشتگاهدادگاه کیفری شهرستان سنندجدادگاه انقلاب شهرستان سنندجزندان مرکزی در شهرستان سنندجسرکوب شهروندان کوردسرکوب شهروندان کورد ایرانسرکوب شهروندان کورد در ایرانسرکوب شهروندان کردسرکوب شهروندان کرد در ایرانشهروندان کوردشهروندان کورد ایرانشهروندان کورد در ایرانشهروندان کورد در جمهوری اسلامیشهروندان کورد زندانی سیاسیشهروندان کردشهروندان کرد ایرانشهروندان کرد در ایرانشهروندان کرد در جمهوری اسلامیشهروندان کرد زندانی سیاسیشهرستان سنندج

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: