•                  
جمعه , ۰۸ بهمن , ۱۴۰۰
جمعه, ژانویه 28

رضا واثقی، فعال ملی مدنی برای تحمل حبس بازداشت شد

0
579

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۱۴ آبان ماه ۱۳۹۹، رضا واثقی، فعال ملی مدنی برای سپری کردن دوران حبس تعزیری خود به زندان اردبیل منتقل شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز چهارشنبه ۱۴ آبان ماه ۱۳۹۹، رضا واثقی، فعال ملی مدنی ساکن شهرستان اردبیل، برای سپری کردن حبس تعزیری ۲ ساله خود بازداشت و به زندان مرکزی اردبیل منتقل شد. این فعال ملی مدنی، در خرداد ماه سال جاری توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه آزاد شد. با آغاز دادرسی این فعال ملی مدنی توسط دادگاه انقلاب اردبیل به تحمل ۲ سال حبس تعزیری محکوم و این حکم در دادگاه تجدیدنظر استان عیناً تائید شد. 

یه نقل از یک منبع مطلع در گفتگو با حقوق بشر در ایران: “رضا واثقی، برای سپری کردن دوران حبس ۲ ساله اش، پس از مراجعه به شعبه اجرای احکام کیفری دادسرای عمومی و انقلاب اردبیل بازداشت و به زندان این شهر منتقل شد و در حال حاضر در بند قرنطینه زندان بسر می برد.”

رضا واثقی، در بخش دیگری از همین پرونده از بابت روز بازداشت اولیه توسط نیروهای امنیتی در تاریخ ۲۶ شهریور ماه ۱۳۹۹،  توسط شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری ۲ این شهرستان با اتهام “تمرد از دستور ماموران در حین انجام وظیفه” محاکمه و دفاعیات خود را به قاضی دادگاه ارائه کرد.

رضا واثقی همچنین در تاریخ ۲۸ مرداد ماه ۱۳۹۹, به همراه برادرش علی واثقی، توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب اردبیل به ریاست قاضی مهدوی راد با اتهام مشارکت در تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت ملی کشور از طریق چاپ شبنامه و فعالیت تبلیغی علیه نظام محاکمه و رضا واثقی به تحمل ۲ سال و بردارش علی واثقی هم به تحمل ۳ سال حبس تعزیری محکوم شدند. این حکم با اعلام اعتراض و ارجاع پرونده به شعبه ۱ دادگاه تجدیدنظر اردبیل، به ریاست ناصر عتباتی مجددا بررسی و هر یک به تحمل ۲ سال حبس تعزیری محکوم شدند. 

جلسه دادرسی به پرونده علی واثقی و بردار وی رضا واثقی در تاریخ ۲۰ مرداد ماه ۱۳۹۹, توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب اردبیل برگزار شده بود و این ۲ فعال ملی مدنی در تاریخ ۶ مرداد ماه ۱۳۹۹, با دریافت ابلاغیه ای کتبی به جلسه دادرسی فراخوانده شده بودند. 

در ساعات پایانی ۲۱ خرداد ماه ۱۳۹۹, علی واثقی و رضا واثقی, در پی یورش ماموران امنیتی به محل کسب آنها در میدان قیان شهرستان اردبیل پس از ضرب و جرح و رفتار خشونت آمیز بازداشت و روز پس از آن محل کسب این ۲ برادر مورد تفتیش نیروهای امنیتی قرار گرفت. این دو فعال ملی مدنی در تاریخ ۲۷ خرداد ماه ۱۳۹۹, پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۱۱۰ میلیون تومان آزاد شدند. 

بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران ترک‌زبان هستند که اغلب آنان در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک‌زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است.

سرکوب فعالان ملی مدنی از مصادیق بارز آزادی بیان ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میباشد که در آنها به صراحت بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید بدون ملاحظات مرزی و به هر طریق ممکن را مورد تاکید قرار داده است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مورد تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

برچسب هافعال ملی مدنیفعال ملی مدنی آذربایجانیفعال ملی مدنی در ایرانفعال ملی مدنی رضا واثقیفعال آذربایجانی رضا واثقیفعال ترکفعال ترک آذریفعال ترک آذری در ایرانفعال ترک آذری رضا واثقیفعال ترک آذربایچانیفعال ترک آذربایجانفعال ترک آذربایجانیفعال ترک آذربایجانی در ایرانفعال ترک آذربایجانی رضا واثقیفعال ترک اذریفعال ترک اذربایجانیفعال ترک ترک آذربایجانیفعال ترک در ایرانفعال ترک رضا واثقیفعال ترک زبانفعال ترک شهرستان اردبیلفعالان ملی مدنی اردبیلفعالان ترک اردبیلاجرای حکم حبساجرای حکم حبس اعضای کانون نویسندگاناجرای حکم حبس تعزیریبند هفت زندان اردبیلبند۷ زندان اردبیلحبس تعزیریحبس تعزیری زندانیان سیاسیرضا واثقیرضا واثقی فعال ملی مدنیرضا واثقی فعال آذربایجانیرضا واثقی فعال ترکرضاواثقیرضاواثقی فعال ملی مدنیرضاواثقی فعال آذربایجانی اردبیلرضاواثقی فعال ترکرضاواثقی فعال ترک آذریرضاواثقی فعال ترک آذربایجانرضاواثقی فعال ترک آذربایجانیرضاواثقی اردبیلزندان اردبیلزندانی فعال ملی مدنیزندانی سیاسیزندانی سیاسی در ایرانزندانی سیاسی زندانی عقیدتیزندانیان سیاسی در زندان اردبیل

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: