•                  
پنج شنبه , ۰۶ آذر , ۱۳۹۹
جمعه, نوامبر 27

گزارشی از آخرین وضعیت محمد خانی، فعال مدنی در بازداشت/ سند

0
80

حقوق بشر در ایران –  امروز دوشنبه ۱۹ آبان ماه ۱۳۹۹، محمدخانی، فعال مدنی محبوس در اندرزگاه ۴ زندان اوین در وضعیت بلاتکلیف بسر می برد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز دوشنبه ۱۹ آبان ماه ۱۳۹۹، محمدخانی، مترجم و دانشجوی مقطع دکترا در دانشگاه علامه طباطبائی، که پیشتر دوران بازجوئی و تفهیم اتهام را پشت سر گذاشته و قرار قضائی پرونده وی از بازداشت به وثیقه ای به مبلغ ۵ میلیارد ریال تبدیل شده اما در اندرزگاه ۴ زندان اوین در وضعیت بلاتکلیف بسر می برد. 

یک منبع نزدیک به خانواده محمدخانی، در گفتگو با حقوق بشر در ایران اعلام کرد: “با توجه به اینکه پرونده محمد خانی به شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران ارجاع شده روز یکشنبه وکیل مدافع وی برای اعلام وکالت به زندان اوین مراجعه کرد و برگه وکالت را از محمدخانی گرفت و در انتظار تاریخ تعیین جلسه دادرسی هستیم. همچنین برای آزادی موقت وی وثیقه ای به مبلغ ۵ میلیارد ریال هم صادر شده است.”

این منبع مطلع در ادامه افزود: “دوران بازجوئی های آقای خانی به اتمام رسیده و وثیقه ای به مبلغ ۵ میلیارد ریال برای آزادی موقت وی تعیین شده است.”

حقوق بشر در ایران، در تاریخ ۱۲ آبان ماه ۱۳۹۹، با انتشار گزارشی، تداوم بازداشت و بلاتکلیفی محمدخانی و ارجاع پرونده وی به شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران را اطلاع رسانی کرده بود. 

این فعال کارگری، در تاریخ ۱۰ مهر ماه ۱۳۹۹، توسط ماموران امنیتی در تهران بازداشت و به سلول انفرادی در بند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعات واقع در زندان اوین منتقل شد. 

محمد خانی، علاوه بر تحصیل در رشته رفاه اجتماعی در مقطع دکترا در زمینه ترجمه و نویسندگی هم فعالیت می کند. خانی، مترجم کتابهایی همچون: بی‌خانمانی و سیاستگذاری اجتماعی، فرهنگ و برنامه ریزی از سیمون آبرام، نظریه‌های جامعه شناسی پاتریک برت، نیز بوده است. 

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی, بازجو و بازپرسی بیطرف از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب هابازداشتزندان اویندادگاه انقلابدادگاه انقلاب تهرانبازداشت و بیخبریزندانیان سیاسیشعبه ۲۸ دادگاه انقلاببازداشت و بلاتکلیفیسرکوب شهروندان در ایرانبازداشت شهروندانبازداشت شهروندان کردبازداشتگاهبازداشت شهروندان در ایرانسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب زندانیان در ایرانسرکوب زندانیان سیاسی در ایرانسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان و قلمسرکوب فعالان مدنی در ایرانبند زنان زندان اوینشعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهرانشعبه ۲۸دادگاه انقلاببازداشت و بی خبریسرکوب فعالان کارگریدادگاه انقلاب صدور حکم حبسشعبه ۲۸ دادگاه اتقلابشعبه 28 دادگاه انقلاب تهرانمحمد مقیسهسرکوب فعالان کارگری در ایرانمحمدمقیسهمحمدمقیسه ایسرکوب زندانیان سیاسیبازداشت شهروندان کورد در ایرانمحمدمقیسه دادگاه انقلابمحمدمقیسه دادگاه انقلاب تهرانامیرمحمدخانیفاتح محمدخانیشعبه28 دادگاه انقلاببازداشت و بیخبری از شهروندانسرکوب فعالان کارگری در جمهوری اسلامیشعبه28دادگاه انقلاب تهرانشعبه بیست و هشت دادگاه انقلاب تهرانبازداشت شهروندان کوردشعبه28دادگاه تجدیدنظرشعبه28 دادگاه تجدیدنظرشعبه28 دادگاه انقلاب تهرانمحمدخانیبازداشت محمد خانیشعبه بیست و هشتمحمد خانی فعال مدنیمحمدخانی فعال مدنیمحمد خانی نویسندهمحمدخانی نویسندهمحمد خانی دانشجو

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: