•                  
یک شنبه , ۰۲ آبان , ۱۴۰۰
یکشنبه, اکتبر 24

گزارشی از آخرین وضعیت محمد خانی، فعال مدنی در بازداشت/ سند

0
388

حقوق بشر در ایران –  امروز دوشنبه ۱۹ آبان ماه ۱۳۹۹، محمدخانی، فعال مدنی محبوس در اندرزگاه ۴ زندان اوین در وضعیت بلاتکلیف بسر می برد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز دوشنبه ۱۹ آبان ماه ۱۳۹۹، محمدخانی، مترجم و دانشجوی مقطع دکترا در دانشگاه علامه طباطبائی، که پیشتر دوران بازجوئی و تفهیم اتهام را پشت سر گذاشته و قرار قضائی پرونده وی از بازداشت به وثیقه ای به مبلغ ۵ میلیارد ریال تبدیل شده اما در اندرزگاه ۴ زندان اوین در وضعیت بلاتکلیف بسر می برد. 

یک منبع نزدیک به خانواده محمدخانی، در گفتگو با حقوق بشر در ایران اعلام کرد: “با توجه به اینکه پرونده محمد خانی به شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران ارجاع شده روز یکشنبه وکیل مدافع وی برای اعلام وکالت به زندان اوین مراجعه کرد و برگه وکالت را از محمدخانی گرفت و در انتظار تاریخ تعیین جلسه دادرسی هستیم. همچنین برای آزادی موقت وی وثیقه ای به مبلغ ۵ میلیارد ریال هم صادر شده است.”

این منبع مطلع در ادامه افزود: “دوران بازجوئی های آقای خانی به اتمام رسیده و وثیقه ای به مبلغ ۵ میلیارد ریال برای آزادی موقت وی تعیین شده است.”

حقوق بشر در ایران، در تاریخ ۱۲ آبان ماه ۱۳۹۹، با انتشار گزارشی، تداوم بازداشت و بلاتکلیفی محمدخانی و ارجاع پرونده وی به شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران را اطلاع رسانی کرده بود. 

این فعال کارگری، در تاریخ ۱۰ مهر ماه ۱۳۹۹، توسط ماموران امنیتی در تهران بازداشت و به سلول انفرادی در بند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعات واقع در زندان اوین منتقل شد. 

محمد خانی، علاوه بر تحصیل در رشته رفاه اجتماعی در مقطع دکترا در زمینه ترجمه و نویسندگی هم فعالیت می کند. خانی، مترجم کتابهایی همچون: بی‌خانمانی و سیاستگذاری اجتماعی، فرهنگ و برنامه ریزی از سیمون آبرام، نظریه‌های جامعه شناسی پاتریک برت، نیز بوده است. 

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی, بازجو و بازپرسی بیطرف از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب هافاتح محمدخانیمحمد مقیسهمحمد خانی فعال مدنیمحمد خانی نویسندهمحمد خانی دانشجومحمدمقیسهمحمدمقیسه ایمحمدمقیسه دادگاه انقلابمحمدمقیسه دادگاه انقلاب تهرانمحمدخانیمحمدخانی فعال مدنیمحمدخانی نویسندهامیرمحمدخانیبند زنان زندان اوینبازداشتبازداشت محمد خانیبازداشت و بلاتکلیفیبازداشت و بی خبریبازداشت و بیخبریبازداشت و بیخبری از شهروندانبازداشت شهروندانبازداشت شهروندان کوردبازداشت شهروندان کورد در ایرانبازداشت شهروندان کردبازداشت شهروندان در ایرانبازداشتگاهدادگاه انقلابدادگاه انقلاب تهراندادگاه انقلاب صدور حکم حبسزندان اوینزندانیان سیاسیسرکوب فعالان مدنی در ایرانسرکوب فعالان کارگریسرکوب فعالان کارگری در ایرانسرکوب فعالان کارگری در جمهوری اسلامیسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان و قلمسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب زندانیان در ایرانسرکوب زندانیان سیاسیسرکوب زندانیان سیاسی در ایرانسرکوب شهروندان در ایرانشعبه 28 دادگاه انقلاب تهرانشعبه ۲۸ دادگاه انقلابشعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهرانشعبه ۲۸ دادگاه اتقلابشعبه ۲۸دادگاه انقلابشعبه بیست و هشتشعبه بیست و هشت دادگاه انقلاب تهرانشعبه28 دادگاه انقلابشعبه28 دادگاه انقلاب تهرانشعبه28 دادگاه تجدیدنظرشعبه28دادگاه انقلاب تهرانشعبه28دادگاه تجدیدنظر

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: