•                    
  •                  
پنج شنبه , ۲۰ بهمن , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, فوریه 9

تخریب کلیسای باستانی ادوِنتیست‌ها با همکاری شهرداری تهران

0
612

حقوق بشر در ایران امروز دوشنبه ۱۹ آبان ماه ۱۳۹۹، کلیسای ادوِنتیست‌ها، در پی همراهی شهرداری تهران پس از تخریب توسط مالک خصوصی در حال تبدیل شدن به مرکز تجاری است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از برنا، طی روزهای اخیر، کلیسا ادونتیست ها که با معماری منحصر به فرد خود دارای نمایی از نخستین طراحی مدرن در تهران بود شبانه توسط مالک خصوصی تخریب شد. صلیب این کلیسا به عنوان بزرگ ترین صلیب بتنی در ایران بود. آنچه تا به این لحظه مشخص شده این است که شهرداری تهران در روند تخریب این کلیسای تاریخی همکاری کرده است. 

مرتضی ادیب زاده، معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان تهران در خصوص تخریب کلیسا در چهارراه ادیان تهران گفت: “تخریب بنای ادونتیست ها در تهران صحت دارد. این بنا بعد از انقلاب ۱۳۵۷، متروکه شد و مالک خصوصی داشته و در سال ۱۳۹۴ نیز از میراث فرهنگی مجوز اخذ کرده است که این بنا را تخریب کند.”

این مقام ارشد در سازمان میراث فرهنگی افزود: “متاسفانه بخش زیادی از بنا تخریب شده است و در حال تحقیق و بررسی در خصوص این اتفاق هستیم. در حال بررسی سوابق و مدارک هستیم تا بتوانیم اقدام لازم را انجام دهیم.”

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان تهران خاطرنشان کرد: “مدارک و مستندات تاریخی در حال جمع آوری است اما متاسفانه ۹۰ درصد بنا تخریب شده است و المان صلیب که در جلوی مجموعه بود نیز به صورت کامل از بین رفته است.”

در همین خصوص، روز یکشنبه ۱۸ آبان ماه ۱۳۹۹، احمد مسجدجامعی، عضو شورای شهر تهران، با انتقاد از تخریب یک کلیسا در تهران برای تبدیل شدن به مرکز تجاری، گفت شهرداری تهران هم در این تخریب نقش دارد.

این عضو شورای شهر همچنین گفت: “تا حالا سابقه نداشته یکی از مراکز دینی تخریب شود اما حالا شاهد هستیم که یکی از معابد دینی در محدوده خیابان جمهوری در حال تبدیل شدن به مرکز تجاری است.”

در همین حال ما شاهد هستیم حکومت جمهوری اسلامی، از مساجد و سایر امکان اسلامی در ایران به خوبی محافظت می کند و هزینه های هنگفتی را صرف بازسازی و تعمیر و نگهداری آن اماکن می کند اما اقلیتهای مذهبی که شامل مسیحیان، اهل سنت، بهائیان، یهودیان، دراویش و مندائیان، در ادبیات قانون ایران با وجود حکومت جمهوری اسلامی فقط بر روی کاغذ حق دارند اما در اصل قانون از حداقل حقوق شهروندی خود هم محروم هستند. 

کلیسای ادوِنتیست‌ها به رغم قدیمی بودنش در فهرست آثار ملی به ثبت نرسیده و خریداری آن توسط یک مالک شخصی عامل اصلی تخریب این کلیسا اعلام شده است.

سرکوب مسیحیان در ایران در حالی رو به گسترش است که در مجامع بین المللی و از سوی محمد جواد ظریف و مسئولان ستاد حقوق بشر قوه قضائیه به دفعات اعمال رفتارهای قهرآمیز و برخوردهای فراقانونی با نوکیشان مسیحی و دگراندیشان مذهبی نیز انکار شده است. 

از زمان پیروزی انقلاب در بهمن ۱۳۵۷ تاکنون، دستکم ۶ رهبر کلیسا در ایران کشته شده‌ و صدها مسیحی نیز تحت بازجوئی قرار گرفته و زندانی شده‌اند.

علاوه بر این،‌ چاپ کتاب مقدس مسیحیان به زبان فارسی ممنوع شده است و برخی از کلیساها تعطیل شده‌اند و از مراسم کلیسایی به زبان فارسی جلوگیری به عمل آمده است.

لازم به اشاره است علیرغم اینکه طبق قانون مسیحیان به عنوان یکی از پیروان ادیان به رسمیت شناخته می‌شوند، با این حال دستگاه‌های امنیتی مسئله‌ی گرویدن مسلمانان به مسیحیت را با حساسیت خاصی دنبال می‌کنند و برخورد قهرآمیزی با فعالان این عرصه دارند.

افزایش این فشارها بر مسیحیان و سایر اقلیتهای مذهبی در حالی است که براساس ماده ۲۵ منشور حقوق شهروندی که در دولت حسن روحانی رونمایی شده آمده است: “شهروندان از حق آزادی اندیشه برخوردارند. تفتیش عقاید ممنوع است و هیچکس را نمی­توان به صرف داشتن عقیده­ای مورد تعرض و مؤاخذه قرار داد.”

تخریب و بی توجهی به بنای کلیساهای تاریخی و قبرستانهای مسیحی تنها بخشی از بی‌مسئولیتی جمهوری اسلامی در قبال اماکن باستانی و هویت تاریخی ایران است.

سرکوب مسیحیان ایران ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله  ماده ۲ ,  ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۸۶، است. 

برچسب هانوکیشان مسیحی در ایرانحقوق اقلیتهای مذهبی در ایرانسرکوب پیروان سایر ادیان در ایرانسرکوب اقلیتهای مذهبینوکیشان مسیحی در ایارنسرکوب شهروندان مسیحی در ایراننوکیشان مسیحیتنوکیشان مسیحی در جمهوری اسلامیشهروندان مسیحی در جمهوری اسلامیتخریب کلیسای ادونتیستها در تهرانپیروان سایر ادیانوضعیت قضائی پیروان سایر ادیان در ایرانتبعیض بر اقلیتهای مذهبیتبعیض بر اقلیتهای مذهبی در ایرانپیروان سایر ادیان ایر اننوکیشان مسیحی غیرتثلیثی در ایراننوکیشان مسیحسرکوب نوکیشان مسیحی در جمهوری اسلامیپیروان سایر دینها در ایرانتخریب کلیسای ادونتیستهای تهرانشهرداری تهراننمایندگان اقلیتهای مذهبی در مجلساخبار پیروان سایر ادیاننوکیش مسحیاقلیتهای مذهبی در جمهوری اسلامیشهروندان مسیحیانسرکوب پیروان سایر ادیان در جمهوری اسلامیتخریب کلیسامسیحیان ادونتیستیمسیحیان ایراناعمال فشار بر نوکیشان مسیحی در ایرانشهروندان مسیحینوکیش مسیحینقض حقوق اقلیتهای مذهبی در ایرانپیروان سایر ادیانگپیروان سایر ادیان در جمهوری اسلامیجامعه مسیحیان ایرانمسیحیان نوکیش در ایراناماکن مذهبی مسیحیانتخریب کلیسا در ایراناقلیتهای مذهبیسرکوب اقلیتهای مذهبی در ایرانبلاتکلیفی شهروندان مسیحیسرکوب نوکیشان مسیحی در ایرانمحرومیت از حقوق شهروندی اقلیتهای مذهبیحقوق اقلیتهای مذهبیمحرومیت از تحصیل مسیحیان ایرانمسیحیان نوکیشنقض حقوق شهروندی مسیحیان ایرانتخریب کلیسای ادونتیستهااقلیتهای مذهبی در ایرانشهرداریبازداشت نوکیشان مسیحی در دزفولجفا بر مسیحیان ایرانسرکوب شهروندان مسیحینوکیشان مذهبی در ایرانتحصیل اقلیتهای مذهبیسرکوب نوکیشان مذهبیشهروندان مسیحی در ایرانکلیسای ادونتیستها در تهرانپیروان سایر ادیان در ایراننقض حقوق پیروان سایر ادیان در ایراننمایندگان اقلیتهای مذهبی در ایرانسرکوب مسیحیان ایرانپیروان سایر در ایرانسرکوب نوکیشان در ایرانتخریب اماکن مذهبی مسیحیانسرکوب اقلیتهای مذهبی در جمهوری اسلامیفعالیتهای اقتصادی مسیحیان ایرانکلیسای ادونتیست ها در تهرانحقوق بشر در ایرانحقوق پیروان سایر ادیان در ایراننوکیشان مسیحیسرکوب نوکیشان مسیحیسرکوب پیروان سایر ادیاناعدام اقلیتهای مذهبینوکیشان مسیحی ایرانیحقوق شهروندی اقلیتهای مذهبی در ایراننقض حقوق شهروندی اقلیتهای مذهبیتخریب کلیسای ادونتیست ها در تهران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.