•                  
پنج شنبه , ۱۶ اردیبهشت , ۱۴۰۰
پنج‌شنبه, می 6

تخریب کلیسای باستانی ادوِنتیست‌ها با همکاری شهرداری تهران

0
230

حقوق بشر در ایران امروز دوشنبه ۱۹ آبان ماه ۱۳۹۹، کلیسای ادوِنتیست‌ها، در پی همراهی شهرداری تهران پس از تخریب توسط مالک خصوصی در حال تبدیل شدن به مرکز تجاری است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از برنا، طی روزهای اخیر، کلیسا ادونتیست ها که با معماری منحصر به فرد خود دارای نمایی از نخستین طراحی مدرن در تهران بود شبانه توسط مالک خصوصی تخریب شد. صلیب این کلیسا به عنوان بزرگ ترین صلیب بتنی در ایران بود. آنچه تا به این لحظه مشخص شده این است که شهرداری تهران در روند تخریب این کلیسای تاریخی همکاری کرده است. 

مرتضی ادیب زاده، معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان تهران در خصوص تخریب کلیسا در چهارراه ادیان تهران گفت: “تخریب بنای ادونتیست ها در تهران صحت دارد. این بنا بعد از انقلاب ۱۳۵۷، متروکه شد و مالک خصوصی داشته و در سال ۱۳۹۴ نیز از میراث فرهنگی مجوز اخذ کرده است که این بنا را تخریب کند.”

این مقام ارشد در سازمان میراث فرهنگی افزود: “متاسفانه بخش زیادی از بنا تخریب شده است و در حال تحقیق و بررسی در خصوص این اتفاق هستیم. در حال بررسی سوابق و مدارک هستیم تا بتوانیم اقدام لازم را انجام دهیم.”

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان تهران خاطرنشان کرد: “مدارک و مستندات تاریخی در حال جمع آوری است اما متاسفانه ۹۰ درصد بنا تخریب شده است و المان صلیب که در جلوی مجموعه بود نیز به صورت کامل از بین رفته است.”

در همین خصوص، روز یکشنبه ۱۸ آبان ماه ۱۳۹۹، احمد مسجدجامعی، عضو شورای شهر تهران، با انتقاد از تخریب یک کلیسا در تهران برای تبدیل شدن به مرکز تجاری، گفت شهرداری تهران هم در این تخریب نقش دارد.

این عضو شورای شهر همچنین گفت: “تا حالا سابقه نداشته یکی از مراکز دینی تخریب شود اما حالا شاهد هستیم که یکی از معابد دینی در محدوده خیابان جمهوری در حال تبدیل شدن به مرکز تجاری است.”

در همین حال ما شاهد هستیم حکومت جمهوری اسلامی، از مساجد و سایر امکان اسلامی در ایران به خوبی محافظت می کند و هزینه های هنگفتی را صرف بازسازی و تعمیر و نگهداری آن اماکن می کند اما اقلیتهای مذهبی که شامل مسیحیان، اهل سنت، بهائیان، یهودیان، دراویش و مندائیان، در ادبیات قانون ایران با وجود حکومت جمهوری اسلامی فقط بر روی کاغذ حق دارند اما در اصل قانون از حداقل حقوق شهروندی خود هم محروم هستند. 

کلیسای ادوِنتیست‌ها به رغم قدیمی بودنش در فهرست آثار ملی به ثبت نرسیده و خریداری آن توسط یک مالک شخصی عامل اصلی تخریب این کلیسا اعلام شده است.

سرکوب مسیحیان در ایران در حالی رو به گسترش است که در مجامع بین المللی و از سوی محمد جواد ظریف و مسئولان ستاد حقوق بشر قوه قضائیه به دفعات اعمال رفتارهای قهرآمیز و برخوردهای فراقانونی با نوکیشان مسیحی و دگراندیشان مذهبی نیز انکار شده است. 

از زمان پیروزی انقلاب در بهمن ۱۳۵۷ تاکنون، دستکم ۶ رهبر کلیسا در ایران کشته شده‌ و صدها مسیحی نیز تحت بازجوئی قرار گرفته و زندانی شده‌اند.

علاوه بر این،‌ چاپ کتاب مقدس مسیحیان به زبان فارسی ممنوع شده است و برخی از کلیساها تعطیل شده‌اند و از مراسم کلیسایی به زبان فارسی جلوگیری به عمل آمده است.

لازم به اشاره است علیرغم اینکه طبق قانون مسیحیان به عنوان یکی از پیروان ادیان به رسمیت شناخته می‌شوند، با این حال دستگاه‌های امنیتی مسئله‌ی گرویدن مسلمانان به مسیحیت را با حساسیت خاصی دنبال می‌کنند و برخورد قهرآمیزی با فعالان این عرصه دارند.

افزایش این فشارها بر مسیحیان و سایر اقلیتهای مذهبی در حالی است که براساس ماده ۲۵ منشور حقوق شهروندی که در دولت حسن روحانی رونمایی شده آمده است: “شهروندان از حق آزادی اندیشه برخوردارند. تفتیش عقاید ممنوع است و هیچکس را نمی­توان به صرف داشتن عقیده­ای مورد تعرض و مؤاخذه قرار داد.”

تخریب و بی توجهی به بنای کلیساهای تاریخی و قبرستانهای مسیحی تنها بخشی از بی‌مسئولیتی جمهوری اسلامی در قبال اماکن باستانی و هویت تاریخی ایران است.

سرکوب مسیحیان ایران ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله  ماده ۲ ,  ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۸۶، است. 

برچسب هامسیحیان ایراناقلیتهای مذهبیاقلیتهای مذهبی در ایرانپیروان سایر ادیان در ایرانحقوق بشر در ایراننوکیشان مسیحی در ایرانپیروان سایر ادیانشهرداری تهراناعمال فشار بر نوکیشان مسیحی در ایرانسرکوب اقلیتهای مذهبی در ایرانشهردارینقض حقوق پیروان سایر ادیان در ایرانحقوق پیروان سایر ادیان در ایرانحقوق اقلیتهای مذهبی در ایرانوضعیت قضائی پیروان سایر ادیان در ایراننمایندگان اقلیتهای مذهبی در مجلسشهروندان مسیحیبلاتکلیفی شهروندان مسیحیبازداشت نوکیشان مسیحی در دزفولنمایندگان اقلیتهای مذهبی در ایراننوکیشان مسیحیسرکوب پیروان سایر ادیان در ایرانتبعیض بر اقلیتهای مذهبیاخبار پیروان سایر ادیاننوکیش مسیحیسرکوب نوکیشان مسیحی در ایرانجفا بر مسیحیان ایرانسرکوب مسیحیان ایرانسرکوب نوکیشان مسیحیسرکوب اقلیتهای مذهبیتبعیض بر اقلیتهای مذهبی در ایراننوکیش مسحینقض حقوق اقلیتهای مذهبی در ایرانمحرومیت از حقوق شهروندی اقلیتهای مذهبیسرکوب شهروندان مسیحیپیروان سایر در ایرانسرکوب پیروان سایر ادیاننوکیشان مسیحی در ایارنپیروان سایر ادیان ایر انپیروان سایر ادیانگحقوق اقلیتهای مذهبینوکیشان مذهبی در ایرانسرکوب نوکیشان در ایراناعدام اقلیتهای مذهبیسرکوب شهروندان مسیحی در ایراننوکیشان مسیحی غیرتثلیثی در ایراناقلیتهای مذهبی در جمهوری اسلامیپیروان سایر ادیان در جمهوری اسلامیمحرومیت از تحصیل مسیحیان ایرانتحصیل اقلیتهای مذهبیتخریب اماکن مذهبی مسیحیاننوکیشان مسیحی ایرانینوکیشان مسیحیتنوکیشان مسیحشهروندان مسیحیانجامعه مسیحیان ایرانمسیحیان نوکیشسرکوب نوکیشان مذهبیسرکوب اقلیتهای مذهبی در جمهوری اسلامیحقوق شهروندی اقلیتهای مذهبی در ایراننوکیشان مسیحی در جمهوری اسلامیسرکوب نوکیشان مسیحی در جمهوری اسلامیسرکوب پیروان سایر ادیان در جمهوری اسلامیمسیحیان نوکیش در ایراننقض حقوق شهروندی مسیحیان ایرانشهروندان مسیحی در ایرانفعالیتهای اقتصادی مسیحیان ایراننقض حقوق شهروندی اقلیتهای مذهبیشهروندان مسیحی در جمهوری اسلامیپیروان سایر دینها در ایرانتخریب کلیسااماکن مذهبی مسیحیانتخریب کلیسای ادونتیستهاکلیسای ادونتیستها در تهرانکلیسای ادونتیست ها در تهرانتخریب کلیسای ادونتیست ها در تهرانتخریب کلیسای ادونتیستها در تهرانتخریب کلیسای ادونتیستهای تهرانمسیحیان ادونتیستیتخریب کلیسا در ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: