•                    
  •                  
یک شنبه , ۰۶ آذر , ۱۴۰۱
یکشنبه, نوامبر 27

محرومیت علی مجدم, زندانی سیاسی محبوس در زندان شیبان اهواز از ملاقات و تماس با خانواده

0
1462

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۱۴ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, علی مجدم, زندانی سیاسی محبوس در بند ۵ زندان شیبان اهواز که در جریان اعتراضات در این زندان توسط ماموران اداره اطلاعات به مکان نامعلومی منتقل شده بود از حق ملاقات و هرگونه تماس با خانواده خود محروم است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز یکشنبه ۱۴ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, علی مجدم, متولد ۱۳۶۰, فرزند صالح, اهل کوت عبدالله و زندانی سیاسی محبوس در بند۵ زندان شیبان اهواز از حق ملاقات و تماس تلفنی با خانواده اش محروم است. این زندانی سیاسی در جریان اعتراضات ماه گذشته زندان شیبان اهواز توسط ماموران اداره اطلاعات اهواز به بهانه بازجوئی به مکان نامعلومی منتقل شد اما پس از بازگشت وی به زندان اجازه تماس و ملاقات به وی داده نمی شود. 

کریم دحیمی, فعال حقوق بشر در ضمن اعلام این خبر گفت: “على مجدم در تاریخ ۱۲ فروردین ماه امسال به همراه دیگر زندانیان در بند ۵ زندان مرکزی « شیبان » اهواز به مکان نامعلومی منتقل شد و بعد از چند روز بازجوییهای فشرده و ضرب و شتم به این زندان بازگردانده شد”. 

همچنین خانواده علی مجدم اعلام کردند: “از روز اعتراضات زندانیان در فروردین ماه ۱۳۹۹ و هجوم نيروهاى امنيتى به زندان شیبان اهواز هیچ خبر از على مجدم نداریم نه اجازه ملاقات به ما داده شد و نه اينكه او با ما تماس گرفت و نگران سلامتی او هستیم”.

همچنین یک منبع نزدیک به علی مجدم افزود:”از درون زندان با خبر شدیم برخی از افرادی که در جیان اعتراضات زندان شیبان اهواز مورد اصابت گلوله قرار گرفتند در بیمارستان بستری هستند. همچنین به ما اطلاع داده شد که علی مجدم زخمی شده و همراه چند تن از زندانیان دیگر  به دلیل شرکت در اعتراضات زندانیان برای هر یک از این افراد ۳ ماه حبس تعزیری صادر شده و برای بقیه افراد به عنوان جریمه و خسارت در نظر گرفته شد اما ما چون با آنها ارتباطی نداریم نگران سلامتی علی مجدم هستیم”.

لازم به ذکر است, در تاریخ ۲۰ بهمن ماه ۱۳۹۷, على مجدم, توسط ماموران اداره اطلاعات اهواز به اتهام اقدام علیه امنیت ملی و ارتباط با رسانه های خارج از کشور و تشکیل گروه مخالف جمهوری اسلامی بازداشت شد و پس از اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده به بند ۵ زندان شیبان اهواز منتقل شد. 

همچنین به همراه علی مجدم, برخی دیگر از شهروندان ساکن استان خوزستان بنامهای سيدسالم آلبوشوكه, متولد ۱۳۶۳, از اهل شهرستان شادگان، حبیب دريس, متولد ۱۳۶۲, از اهالى قلعه کنعان اهواز، جاسم آلبوغبيش, متولد ۱۳۶۲, اهل خرمشهر، معین خنفری, متولد ۱۳۷۲, اهل کوت سید صالح, اسکندر منيعات، طارق منيعات، توفیق منيعات, هر ۳ نفر اهل شهرستان شادگان، سلیم دريعاوي, ۳۳ساله و على جوادی ۲۱ ساله از اهالى کوت سید صالح اهواز, و محمد سعد مجدم, محمدرضا مجدم و محمد امیرمجدم به همراه ۲ زن از اهالی شهرستان شادگان توسط ماموران اداره اطلاعات با اتهامات اقدام علیه امنیت ملی و ارتباط با رسانه های خارج از کشور و تشکیل گروه مخالف جمهوری اسلامی بازداشت شدند. 

در ساعات پایانی دوشنبه ۱۱ فروردین ماه ۱۳۹۹, در ادامه اعتراضات زندانیان محبوس در زندانهای ایران جمعی از زندانیان محبوس در زندان سپیدار و زندان شیبان اهواز در اعتراض به محرومیت از حقوق شهروندی از قبیل عدم دسترسی آنها به مواد ضدعفونی کننده و سایر اقلام بهداشتی و همچنین محرومیت آنها از حق مرخصی و سایر حقوق زندانیان دست به اعتراض در این زندان زدند.

زندانیان سیاسی  در زندانهای ایران با کلکسیونی از  موارد گسترده نقض حقوق بشر دست و پنجه نرم میکنند. از یک سو محرومیت آنها از حق دادرسی عادلانه که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است و از سوی دیگر بیماریها و آسیب های جسمی گوناگون که میتوان گفت اکثر این افراد این بیماریها را از زمانی که در زندان محبوس گردیده اند به آن مبتلا شده اند اما مسئولان قضائی و امنیتی در زندانهای ایران از این مسئله بعنوان یک اهرم فشار در جهت تفهیم نظریات و یا اتهامات وارده بر افراد استفاده میکنند که این مورد ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

در تاریخ ۱۱ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, سازمان عفو بین الملل, با صدور فراخوانی نسبت به محرومیت از درمان زندانیان آسیب دیده در جریان اعتراضات زندانیان در زندان شیبان اهواز واکنش نشان داد و نوع برخورد از سوی دستگاه امنیتی و قضای جمهوری اسلامی را نقض حقوق بشر در ایران دانست. زندانیان محبوس در زندان شیبان اهواز در تاریخهای ۱۱ و ۱۲ فروردین ماه ۱۳۹۹ در مجموعه اعتراضات گسترده شان در محرومیت از اعطای مرخصی و همچنین عدم دسترسی به اقلام بهداشتی و ضد عفونی کننده محیط برای مقابله با ویروس کرونا در پی یورش گسترده نیروهای امنیتی و استفاده از سلاح گرم سرکوب شدند. ماموران امنیتی به محاصره اطراف این زندان و استقرار آنها بر پشت بام سالنهای زندان شیبان اهواز اقدام به شلیک با سلاح گرم و همچنین استفاده از گاز اشک آور برای سرکوب زندانیان کردند.

برچسب هاملاقات زندانیان سیاسیمحرومیت از حق ملاقاتمحرومیت از حق دادرسی عادلانهنقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیکوت عبداللهاستان خوزستاناعتراضات زندانیان زندان شیبان اهوازبند 5 زندان شیبان اهوازبند ۵ زندان شیبان اهوازبند۵ زندان شیبان اهوازبند۵زندان شیبان اهوازحق ملاقاتحق ملاقات زندانیحق مرخصیحق تماس تلفنی زندانیانحق دادرسی عادلانهحق دادرسی عادلانه در ایرانحقوق بشر در ایراندادرسی عادلانهدادرسی عادلانه در ایرانزندان مرکزی اهواززندان شوشزندان شیبانزندان شیبان اهواززندان شیبان اهواز در ایرانزندان شیبان اهواز در خوزستانزندانیان در زندان شیبان اهواززندانیان زندان شیبان اهواززندانیان سیاسی در ایرانسازمان عفو بین المللسازمان عفوبین المللسرکوب شهروندان عرب در اهوازسرکوب شهروندان عرب در ایرانشهروندان عربشهروندان عرب اهوازشهروندان عرب اهوازیشهروندان عرب ایرانشهروندان عرب ایرانیشهروندان عرب خوزستانشهروندان عرب در ایرانشهروندان عرب در استان خوزستانشهروندان عرب زبانشورش در زندانشورش در زندان مرکزی اهوازشورش در زندان شیبان اهوازشورش در زندانهای ایرانشورش زندانیان در ایرانعلی مجدمعلی مجدم زندان شیبان اهواز

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.