•                  
سه شنبه , ۱۸ مرداد , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, آگوست 9

سه دانشجوی بازداشت شده از سوی نیروهای امنیتی سحرگاه روز جاری آزاد شدند

0
454

حقوق بشر در ایران – در ساعات بامداد روز جاری, “مهران قندی”, “ابراهیم گرانپایه” و “علی فاضل زاده”, سه تن از دانشجویان بازداشت شده از زندان تهران بزرگ آزاد شدند. مشخص نیست آزادی این ۳ دانشجو بطور موقت صورت گرفته یا دائم. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از شورای صنفی دانشجویان کشور, ساعت ۳ بامداد امروز دوشنبه ۴ آذرماه ۱۳۹۸, “مهران قندی”, “ابراهیم گرانپایه” و “علی فاضل زاده”, سه از دانشجویان دانشگاه تهران که طی روزهای گذشته و در جریان تجمعات اعتراضی دانشجویان به همراه سایر شهروندان در دیگر شهرهای کشور از سوی ماموران امنیتی بازداشت شده بودند پس از چند روز از زندان تهران بزرگ آزاد شدند. مشخص نیست آزادی این ۳ دانشجو با تودیع قرار وثیقه و به طور موقت صورت گرفت و یا بطور دائم. 

لازم به ذکر است؛ “ابراهیم گرانپایه”, دانشجوی رشته معماری در دانشگاه تهران در تاریخ ۲۷ آبان ماه ۱۳۹۸, پی یورش ماموران امنیتی به تجمعات اعتراضی در دانشگاه تهران بازداشت و پس از آن به زندان تهران بزرگ منتقل شده بود. 

همچنین “مهران قندی”, دانشجوی رشته ادبیات و علوم انسانی به همراه “علی فاضل زاده” دانشجوی رشته فیزیک هر دو نفر در دانشگاه تهران طی روزهای گذشته به همراه جمعی دیگر از دانشجویان این دانشگاه در تهران پس از بازداشت از سوی ماموران امنیتی به زندان تهران بزرگ منتقل شده بودند. 

لازم به ذکر است در روزهای اخیر و همزمان با برگزاری تجمعات اعتراضی که در شهرهای مختلف کشور با هدف اعتراض به افزایش قیمت بنزین و روند سعودی تورم برگزار شد در این میان علاوه بر شهروندانی که در این تجمعات از سوی نیروهای امنیتی مورد رفتارهای قهرآمیز و و خشن قرار گرفتند دانشجویان بسیاری نیز از سو نهادهای امنیتی بازداشت شدند.

سرکوب فعالان دانشجوئی و بیان اتهامات امنیتی بر علیه این دسته از شهروندان از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

همچنین بازداشت خودسرانه افراد و عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

“ابراهیم رئیسی”, رئیس قوه قضائیه, در تاریخ ۱۲ آبان ماه ۱۳۹۸,  با حضور در جلسه شورای عالی حقوق بشر در جمهوری اسلامی که با حضور “علی شمخانی” و “غلامحسین محسنی اژه ای” دو تن دیگر از اعضای ارشد در قوه قضائیه و شورای عالی امنیتی ملی جمهوری اسلامی برگزار شده بود از حکومت جمهوری اسلامی با عنوان حکومتی یاد کرد که در ریشه و بطن ساختاری برابری کامل با اصول حقوق بشر دارد!

همچنین علی خامنه ای, رهبر جمهوری اسلامی, به دفعات در صحبتهای خود ادعا کرده که در ایران هیچ شهروندی به صرف انتقاد مورد پیگرد قضائی و بازداشت قرار نمی گیرد که اینگونه رفتارهای قهرآمیز حقیقت ماجرا از سرکوب و گسترش فضای امنیتی در ایران را نشان می دهد و گویای این امر است که حاکمان جمهوری اسلامی اساتید بزرگ در سفسطه, مغالطه و تفسیر به رای هستند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: