•                  
سه شنبه , ۱۸ مرداد , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, آگوست 9

بازداشت ۲ دانشجوی دانشگاه تهران از سوی ماموران امنیتی

0
451

حقوق بشر در ایران – روز یکشنبه ۲۶ آبان ماه ۱۳۹۸, “مریم جعفری” و “ملیحه جعفری”, دو تن از دانشجویان دانشگاه تهران در حال تردد در خیابان پورسینا در تهران از سوی ماموران امنیتی بازداشت و به زندان اوین منتقل شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از شورای صنفی دانشجویان کشور, روز یکشنبه ۲۶ آبان ماه ۱۳۹۸, “ملیحه جعفری” دانشجوی رشته نمایش عروسکی و “مریم جعفری”, دانشجوی رشته مجسمه سازی پردیس دانشگاه هنرهای زیبا در دانشگاه تهران در حالی که در محدوده خیابان پورسینا واقع در تهران در حال تردد بودند توسط ماموران امنیتی بازداشت و به زندان اوین منتقل شدند. 

براساس این گزارش؛ “ملیحه جعفری”, دانشجوی رشته نمایش عروسکی در مقطع کارشناسی و ورودی سال ۱۳۹۷و “مریم جعفری”, دانشجوی رشته مجسمه سازی در دانشگاه هنرهای زیبا دانشگاه تهران, ورودی سال ۱۳۹۷, روز جاری, در خیابان پورسینا واقع در تهران از سوی ماموران وزارت اطلاعات بازداشت و طبق اطلاعی که به خانواده این ۲ دانشجو داده شده آ«ها در زندان اوین بسر می برند. 

 در این گزارش مشخص نشده که “ملیحه جعفری” و “مریم جعفری” از سوی کدام یک از ارگانهای امنیتی بازداشت شدند و همچنین پس از بازداشت به سلول انفرادی بندهای بازجوئی منتقل شده و یا مستقیما به بند زنان در زندان اوین و از سوی دیگر از اتهامات منتسب شده بر این شهروندان هم اطلاعی در دست نیست. 

لازم به ذکر است در روزهای اخیر و همزمان با برگزاری تجمعات اعتراضی که در شهرهای مختلف کشور با هدف اعتراض به افزایش قیمت بنزین و روند سعودی تورم برگزار شد و در این میان علاوه بر شهروندانی که در این تجمعات از سوی نیروهای امنیتی مورد رفتارهای قهرآمیز و و خشن قرار گرفتند دانشجویان بسیاری نیز از سو نهادهای امنیتی بازداشت شدند. 

سرکوب فعالان دانشجوئی و بیان اتهامات امنیتی بر علیه این دسته از شهروندان از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

همچنین بازداشت خودسرانه افراد و عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

“ابراهیم رئیسی”, رئیس قوه قضائیه, در تاریخ ۱۲ آبان ماه ۱۳۹۸,  با حضور در جلسه شورای عالی حقوق بشر در جمهوری اسلامی که با حضور “علی شمخانی” و “غلامحسین محسنی اژه ای” دو تن دیگر از اعضای ارشد در قوه قضائیه و شورای عالی امنیتی ملی جمهوری اسلامی برگزار شده بود از حکومت جمهوری اسلامی با عنوان حکومتی یاد کرد که در ریشه و بطن ساختاری برابری کامل با اصول حقوق بشر دارد!

همچنین علی خامنه ای, رهبر جمهوری اسلامی, به دفعات در صحبتهای خود ادعا کرده که در ایران هیچ شهروندی به صرف انتقاد مورد پیگرد قضائی و بازداشت قرار نمی گیرد که اینگونه رفتارهای قهرآمیز حقیقت ماجرا از سرکوب و گسترش فضای امنیتی در ایران را نشان می دهد و گویای این امر است که حاکمان جمهوری اسلامی اساتید بزرگ در سفسطه, مغالطه و تفسیر به رای هستند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: