•                  
یک شنبه , ۰۹ آذر , ۱۳۹۹
یکشنبه, نوامبر 29

پنج تن از شهروندان بازداشت شده در سنندج با تودیع قرار وثیقه آزاد شدند.

0
213

حقوق بشر در ایران – طی روزهای گذشته, فردین مرادی و صابر قادری, دو تن از فعالان مدنی ساکن سنندج پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع قرارهای وثیقه بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شدند. همچنین امروز دوشنبه ۱۲ اسفند ماه ۱۳۹۸, مادح احمدی, پس از اتمام مراحل بازجوئی با تودیع قرار وثیقه و بطور موقت از بازداشت آزاد شد. روز شنبه ۱۰ اسفند ماه ۱۳۹۸, گوران یوسفی و اکبر گویلی هم با تودیع قرارهای وثیقه بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شدند. جملگی ۵ فعال مدنی هر یک با تودیع قرارهای وثیقه ای با مبالغ ۲۰۰ میلیون تومان از بازداشت آزاد شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان, امروز دوشنبه ۱۲ اسفند ماه ۱۳۹۸, مادح احمدی, شهروند ساکن روستای سرهویه, از توابع سنندج پس از اتمام مراحل بازجوئی با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شد. 

لازم به ذکر است, مادح احمدی, پیش از این و در تاریخ ۱۳ دی‌ماه ۱۳۹۸، نیروهای امنیتی با یورش به منزل شخصی وی و شکستن درب ورودی اقدام به بازداشت وی کرده بودند. 

همچنین روز شنبه ۱۰ اسفند ماه ۱۳۹۸, اکبر گویلی و گوران یوسفی, دو تن از شهروندان ساکن سنندج پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام هر یک با تودیع قرارهای وثیقه ای با مبالغ ۲۰۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شدند. 

اکبر گویلی, در تاریخ ۱۷ آذر ماه ۱۳۹۸, پس از احضار به دادسرای عمومی و انقلاب سنندج و تفهیم اتهام بازداشت شده بود. همچنین گوران یوسفی, در اواخر دی ماه سال ۱۳۹۸, از سوی نیروهای امنیتی در شهرستان سنندج بازداشت شده بود. 

همچنین طی روزهای گذشته, فردین مرادی و صابر قادری, دو تن از شهروندان ساکن سنندج پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام هر یک با تودیع قرارهای وثیقه ای با مبالغ ۲۰۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شدند. 

لازم به ذکر است,  فردین مرادی, در ساعات پایانی چهارشنبه ۲ بهمن ماه ۱۳۹۸, در پی مراجعه ۴ نفر از ماموران اداره اطلاعات این شهرستان به محل کار وی پس از تفتیش آن مکان بازداشت و پس از انتقال وی به خانه اش آن مکان را هم مورد تفتیش قرار داده و سپس وی را به همراه خود به مکان نامعلومی منتقل شده بود و در تاریخ ۶ اسفند ماه ۱۳۹۸, پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام در شعبه ۲ دادگاه انقلاب این شهرستان قرار وی از بازداشت به وثیقه تبدیل شد.

فردین مرادی, دارای مغازه فروش لوازم کوهنوردی می باشد و ماموران اداره اطلاعات سنندج در زمان بازداشت در مرحله اول به این مکان مراجعه کرده بودند. 

فردین مرادی, پیش از این در مهر ماه ۱۳۸۵, توسط ماموران اداره اطلاعات سنندج بازداشت شده بود و پس از طی دوران بازجوئی از بابت اتهام “همکاری با یکی از احزاب اپوزیسیون کرد”, تحت بازجوئی و سپس تفهیم اتهام قرار گرفته بود.

با آغاز روند دادرسی پرونده وی پس از ارجاع به دادگاه انقلاب سنندج منتج به صدور ۳ سال حبس تعزیری که ۱ سال از این مدت توام با تبعید به زندان همدان بود محکوم شد.

از سوی دیگر صابر قادری، فعال مدنی اهل شهرستان دهگلان و از اعضای انجمن شیدای سبز لیلاخ, پیش از این و در تاریخ ۱۸ آذرماه ۱۳۹۸, در پی یورش ماموران امنیتی به منزل شخصی وی بازداشت شده بود. 

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مود تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

همچنین بازداشت خودسرانه افراد و عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

برچسب هافردین مرادیفعال مدنیفعالان مدنیفعالان مدنی بازداشت شدهفعالان مدنی در ایرانفعالان مدنی در جمهوری اسلامیقیام ملیقرار وثیقهمادح احمدیمحکومیت به حبس تعزیرینقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق شهروندی در ایراننقض حقوق شهروندان کورد در ایراننافرمانی مدنینافرمانی مدنی در ایراننافرمانی مدنی در زندانهای ایراننافرمانی مدنی شهرونداننافرمانی مدنی شهروندان در ایرانگوران یوسفیآزادی بیا تودیع قرار وثیقهآزادی با قرار وثیقهآزادی با تودیع قرار وثیقهاکبر گویلیاحزاب مخالف نظاماحزاب کورداحزاب کورد مخالفاحزاب کورد مخالف نظاماحزاب کورد در ایراناحزاب کورد سیاسیاحزاب کوردیاحزاب کوردی در ایراناحزاب کوردستاناحزاب کُرد مخالف نظاماحزاب کرداحزاب کرد مخالفاحزاب کرد مخالف نطاماحزاب کرد مخالف نظاماحزاب کرد مسلحاحزاب کرد نخالف نظاماحزاب کرد ایراناحزاب کرد سیاسی در ایراناحزاب کردمخالف نظاماحزاب کردیاحزاب کردستاناحزاب در ایراناحزاب سیاسی کرداستان کردستانبازجوییبازجوئیبازجوئی در بنددوالفبازداشت شهروندان کورد در ایرانتودیع قرار وثیقهحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایرانحقوق بشر درایرانحقوق شهروندی در ایرانحبس تعزیریدادگاه تجدید نظر استان کردستاندادگاه تجدیدنظر استان کردستاندادرسی عادلانهزندان مرکزی سنندجزندان سنندجسرکوب شهروندان کوردسرکوب شهروندان کورد ایرانسرکوب شهروندان کورد در ایرانسرکوب شهروندان در ایرانشهروندان کوردشهروندان کورد ایرانشهروندان کورد در ایرانشهروندان کورد در جمهوری اسلامیشهروندان کورد زندانی سیاسیصابر قادریصابرقادری

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: