•                  
چهارشنبه , ۲۸ مهر , ۱۴۰۰
چهارشنبه, اکتبر 20

سیل در خوزستان; آزادی دو تن از شهروندان عرب بازداشت شده

0
495

روز جاری دو تن از شهروندان عرب بازداشت شده در خوزستان بنام های فواد بدوی و محسن زویدات از زندان شیبان اهواز آزاد شدند. بازداشت مرتبط با اعمال فشارهای امنیتی بر تیم های کمک و امدادرسانی به سیل زدگان بوده است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸, فواد بدوی و محسن زویدات, دو تن از اهالی کوی ملاشیه اهواز و از امدادرسانان بازداشت شده در اواخر فروردین ماه سالجاری در جریان کمک رسانی به سیلزدگان به مناطق سیل زده بودند که از زندان شیبان اهواز آزاد شدند.

لازم به ذکر است که بازداشت این افراد در تاریخ ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸, در شهر ملاشیه اهواز و در حین امدادرسانی به سیلزدگان استان خوزستان بوده است. 

 بازداشت خودسرانه و همچنین عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

همچنین در ماده ۵ قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: