•                  
پنج شنبه , ۲۹ مهر , ۱۴۰۰
جمعه, اکتبر 22

احضار و بازداشت تنی چند از کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه

0
496

روز گذشته و امروز, در ادامه موج احضار و بازداشت مجدد و اعمال فشارهای امنیتی بر کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه ۵ تن از کارگران این مجتمع صنعتی پس از احضار به پلیس امنیت شوش بازداشت شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از ایلنا، روز سه شنبه و امروز چهارشنبه, ۲۳ و ۲۴ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸, در ادامه روند احضار و بازجوئی و بازداشت کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه که در تجمع اعتراضی ۱۹ اردیبهشت ماه سالجاری با هدف تعیین تکلیف وضعیت قراردادها، خواسته بازگشت کاظمی، اعتراض به ضعف شورای اسلامی و درخواست استعفای مسئولان مربوطه مشارکت داشتند ۵ تن دیگر از  این کارگران پس از احضار به پلیس امنیت شوش بازداشت شدند. 

در این گزارش آمده است: “از قرار معلوم کارگرانی که دیروز بازداشت شده‌اند برای تشکیل پرونده قضایی به زندان دزفول منتقل شده‌اند”.

همچنین سندیکای کارگران مجتمع کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه اعلام کرده است که امروز شش دیگر از کارگران معترض مجتمع نیشکر هفت‌تپه در پی احضار به پلیس امنیت بازداشت شده‌اند.

بر اساس این گزارش، هویت ۴ تن از افراد بازداشت شده “عادل سماعی, اسماعیل جعاوله، فیصل تعالبی و رستم عبدالله‌زاده” احراز شده است.

لازم به ذکر است که روز گذشته نیز حسین انصاری، یکی دیگر از کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه پس از احضار به پلیس امنیت بازداشت شده بود.

عصر روز ۲۲ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۸, چهار تن از کارگرانی که پس از تجمع اعتراضی ۱۹ اردیبهشت ماه  بازداشت شده بودند، با تودیع قرار وثیقه آزاد شدند.

بازداشت این افراد به دلیل تجمع اعتراضی کارگران با هدف تعیین تکلیف وضعیت قراردادها، خواسته بازگشت کاظمی، اعتراض به ضعف شورای اسلامی و درخواست استعفای مسئولان مربوطه  در تاریخ ۱۹ اردیبهشت ماه سالجاری صورت گرفته بود. 

افزایش مجدد موج احضار, بازجوئی و بازداشت کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه در حالی گسترش یافته است که اسماعیل بخشی از فعالان کارگری شاغل در مجتمع نیشکر هفت تپه از تاریخ ۳۰ دی ماه ۱۳۹۷ در بازداشت ارگانهای امنیتی قرار دارد و پس از تکمیل مراحل بازجوئی در بازداشتگاه اداره اطلاعات اهواز و زندان شیبان اهواز در تاریخ ۸ اردیبهشت ماه سالجاری به همراه سپیده قلیان, فعال مدنی و امیر امیرقلی دو هم پرونده ای دیگر خود به زندان اوین در تهران منتقل شدند. 

سرکوب فعالان کارگری در ایران ناقض اصل آزادی بیان و همچنین اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنینماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. با تتوجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 بازداشت خودسرانه و همچنین عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

برگزاری تجمعات اعتراضی بدون حمل سلاح از جمله حقوقی است که در اصل ۲۷ قانون اساسی ایران که حکومت جمهوری اسلامی مدعی عمل به آن را دارد نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما تفسیرهای متفاوتی که ارگانهای امنیتی به نفع خود و در جهت ایجاد محدودیت و سرکوب شهروندان در ایران بر قانون اساسی میکنند زمینه این سرکوبها را برخوردهای امنیتی را فراهم میکند. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: