•                  
جمعه , ۲۸ مرداد , ۱۴۰۱
شنبه, آگوست 20

آزادی ۶ تن از زندانیان عقیدتی و سیاسی از زندان مرکزی ارومیه

0
866

حقوق بشر در ایران – ساعاتی پیش, شش تن از زندانیان سیاسی – عقیدتی محبوس در زندان مرکزی ارومیه بنامهای “حبیب امنیتی”, “یوسف کاملا”, “محمد عصری”, “محمد پیشبین”, “غفور اسوار” و “منصور چوپانی” که بیشتر دوران محکومیت حبس خود را در این زندان سپری کرده بود در راستای آزادی سازی زود هنگام زندانیان از این زندان آزاد شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز دوشنبه ۲ دی ماه ۱۳۹۸, “حبیب امنیتی”, “یوسف کاملا”, “محمد عصری”, “محمد پیشبین”, “غفور اسوار” و “منصور چوپانی”, شش تن از زندانیان سیاسی عقیدتی محبوس در زندان مرکزی ارومیه که کمتر از ۴ ماه دیگر تا آزادی آنها باقی مانده بود در راستای آزاد سازی زندانی با عنوان عفو مشروط از این زندان آزاد شدند. 

براساس این گزارش؛ “حبیب امینی”, فرزند لقمان, زندانی سیاسی محبوس در زندان مرکزی ارومیه از بابت اتهام “همکاری با گروههای سلفی”, توسط دادگاه انقلاب شهرستان ارومیه به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد که این حکم پس از ارجاع پرونده وی به دادگاه تجدید نظر به ۳ سال حبس تعزیری کاهش پیدا کرد. 

همچنین “یوسف کاملا”, فرزند قادر, در تاریخ ۱۹ مرداد ماه ۱۳۹۵, توسط ماموران اطلاعات سپاه در ارومیه بازداشت شده بود و پس از طی مراحل بازجوئی و ارجاع پرونده به دادگاه انقلاب از بابت اتهام “همکاری با گروههای سلفی”, به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شده بود که این حکم پس از ارجاع پرونده وی به دادگاه تجدید نظر به ۳ سال حبس تعزیری کاهش پیدا کرد. 

پیرامون “محمد عصری”, دیگر زندانی سیاسی از زندان مرکزی ارومیه وی در بند ۳-۴ زندان مرکزی ارومیه محبوس بود و در اواسط اردیبهشت ماه ۱۳۹۷, توسط نیروهای امنیتی در ارومیه بازداشت شد و پس از طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام از بابت اتهام “عضویت در یکی از گروه‌های مخالف نظام”, در تیر ماه همان سال با تودیع قرار وثیقه آزاد شد و با آغاز مراحل دادرسی در پائیز سال ۱۳۹۷, توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب ارومیه از بابت اتهام “عضویت در یکی از گروه‌های مخالف نظام”, مورد محاکمه قرار گرفت و به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد که این حکم پس از ارجاع پرونده به دادگاه تجدید نظر به و بررسی مجدد از سوی شعبه ۱ دادگاه تجدید نظر استان آذربایجان غربی به ۱ سال حبس تعزیری تقلیل پیدا کرد. 

“محمد پیشبین”, زندانی سنی مذهب اهل شهرستان بوکان, دیگر زندانی سیاسی در تاریخ ۲۳ فروردین ماه ۱۳۹۷, از بابت اتهام “ارتباط با گروه های سلفی” توسط ماموران اطلاعات سپاه پاسداران در ارومیه بازداشت شده بود و پس از اتمام مراحل بازجوئی و ارجاع پرونده به دادگاه توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب ارومیه از بابت اتهام مذکور به تحمل ۳ سال حبس تعزیری محکوم شده بود. این زندانی سیاسی در تاریخ ۹ مرداد ماه ۱۳۹۸, به دلیل ممانعت از انتقال وی به زندان شهرستان بوکان دست به اعتصاب غذا زده بود.

“غفور اسوار”، فرزند بهرام، در تاریخ ۱۶ مهر ۱۳۹۵, توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد و پس از طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام “همکاری با گروههای سلفی”, توسط دادگاه انقلاب ارومیه به تحمل ۵ سال و ۸ ماه حبس تعزیری محکوم شد که این حکم پس از ارجاع پرونده به دادگاه تجدید نظر به ۳ سال و ۶ ماه حبس تعزیری کاهش پیدا کرد و این زندانی سیاس در بند ۱۲ زندان مرکزی ارومیه در حال سپری کردن دوران محکومیت حبس خود بود. 

“منصور چوپانی”، فرزند محمود, اهل کردستان, در تاریخ ۲۴ آبان ۱۳۹۴, توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد و پس از طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام “ارتباط با گروههای سلفی”, پس از برگزاری جلسه دادرسی توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب شهرستان ارومیه به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شده بود که این حکم پس از تسلیم رای و عدم اعتراض از سوی وی به ۴ سال حبس تعزیری کاهش پیدا کرد. این زندانی سیاسی در تاریخ ۷ مرداد ماه ۱۳۹۸, به همراه ۶ تن دیگر از زندانیان سیاسی در اعتراض به در خواستهای وی اعلام اعتصاب غذا کرده بودند. 

زندانیان سیاسی  در زندانهای ایران با کلکسیونی از  موارد گسترده نقض حقوق بشر دست و پنجه نرم میکنند. از یک سو محرومیت آنها از حق دادرسی عادلانه که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است و از سوی دیگر بیماریها و آسیب های جسمی گوناگون که میتوان گفت اکثر این افراد این بیماریها را از زمانی که در زندان محبوس گردیده اند به آن مبتلا شده اند اما مسئولان قضائی و امنیتی در زندانهای ایران از این مسئله بعنوان یک اهرم فشار در جهت تفهیم نظریات و یا اتهامات وارده بر افراد استفاده میکنند که این مورد ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: