•                  
یک شنبه , ۲۲ فروردین , ۱۴۰۰
یکشنبه, آوریل 11

گزارشی از تحصن اعتراضی فرهنگیان در شهرهای کشور

0
257

حقوق بشر در ایران – روز جاری, و با توجه به اعلام قبلی شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران تجمع اعتراضی و تحصن صنفی فرهنگیان در اعتراض به گسترش برخوردهای امنیتی با فرهنگیان و همچنین عدم تامین اجتماعی مناسب در شهرهای سقز, مریوان, بوشهر, شیراز, سنندج و بجنورد برگزار شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز دوشنبه ۲ دی ماه ۱۳۹۸, در راستای فراخوان قبلی منتشره از سوی شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران برای برگزاری تحصن فرهنگیان در شهرهای مختلف کشور این شهروندان با برگزاری تجمعاتی در شهرهای سقز, مریوان, بوشهر, شیراز, سنندج و بجنورد نسبت به اعمال رفتارهای امنیتی بر فرهنگیان و همچنین مشکلات گسترده ای که به لحاظ معیشتی این شهروندان با آنها دست و پنجه نرم می کنند پس از حضور در مدارس با عدم حضور در کلاس درس با همراه داشتن پلاکاردهایی با مضامین اعتراضی خواستار توجه مسئولان در رفع مشکلات معیشتی فرهنگیان شدند. 

براساس این گزارش؛ جمعی از بازنشستگان در تهران با برگزاری تجمع اعتراضی در مقابل ساختمان مجلس نسبت به افزایش ۱۵ درصدی افزایش حقوق ماهیانه شان که پاسخگوی نیازهای اقتصادی ماهیانه این شهروندان نیست اعتراض کردند. 

این دور از تحصنهای اعتراضی با توجه به فراخوان شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران که پیشتر با انتشار بیانیه ای درخواست های معلمان از این اعتراضات را افزایش سهم فرهنگیان و دانش آموزان از بودجه سالیانه کشور، عقد قراردادهای جدید آموزش و پرورش با شرکت های بیمه متخصص و بهبود وضعیت بیمه تکمیلی عنوان کرده بود. همچنین انجمن صنفی بازنشستگان در پی تعطیلی مدارس در استان های البرز و تهران، از تمامی فرهنگیان شاغل خواسته بود تا در مقابل مجلس به تجمع بازنشستگان بپیوندند.

این شورای در بیانیه خود اعلام کرده بود: “متاسفانه این لایحه در شرایطی از طرف دولت به مجلس فرستاده شد که بودجه درخواستی وزارت آموزش و پرورش “حدود ۷۳ هزار میلیارد” در آن لحاظ نشده بود! و بودجه با رقمی حدود ۵۷ هزار میلیارد به مجلس فرستاده شد. چنانچه حدود ۲۰هزار میلیارد کسری بودجه سال جاری را در نظر بگیریم، وضعیت سال ۱۳۹۹ آموزش و پرورش را از هم اکنون می‌توان پیش‌بینی کرد”.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان خود را مجموعه‌ای از نهادهای “صنفی، قانونی و مجوز دار” معرفی می‌کند.

انجمن صنفی بازنشستگان هم با توجه به تعطیلی مدارس استان‌های البرز و تهران، از تمام فرهنگیان شاغل خواسته بود مقابل مجلس به تجمع بازنشستگان بپیوندند. بازنشستگان ایران سال‌هاست که به وضعیت معیشت و “تبعیض” در نظام پرداخت حقوق اعتراض دارند.

در این فراخوان همچنین به کشته شدن دانش آموزان در جریان اعتراضات سراسری آبان ماه اشاره شده و آمده بود: ” امروز اگرچه بخاطر سرکوب وضعیت معیشتی اکثریت جامعه و جانباختن دانش‌آموزان و جوانانمان داغداریم، اما از این زخمها، آزادی جوانه خواهد زد و صدای دادخواهی و عدالت‌خواهی ما تکثیر خواهد شد. 

تجمع کنندگان در این روز با سر دادن شعار و در دست داشتن شعار نوشته‌هایی از جمله” تا رسیدن به خواسته های قانونی پیگیری ادامه دارد، تامین سیستم درمانی کارآمد و رایگان، تا دستیابی به مطالباتمان متحدانه به تجمع ادامه خواهیم داد، پاسخ مطالبات مردم زندان و گلوله نیست، تا حق خود نگیریم، از پا نمی نشینیم، فریاد! فریاد! از این همه بیداد، ادامه تحصن معلمان تا افزایش حقوق سالیانه متناسب با نرخ واقعی تورم، معلمین منتقد در بند را آزاد کنید، خط فقر هشت میلیون حقوق ما دو میلیون، اجرای صحیح قانون مدیریت خدمات کشوری” نسبت به بی‌توجهی مسئولان نسبت به خواسته‌هایشان اعتراض کردند.

کانال تلگرامی انجمن صنفی بازنشستگان کشوری با انتشار تصاویر تجمع امروز در تهران نوشت: “در روزهایی که آلودگی هوای تهران در وضعیت هشدار قرار دارد، تنگدستی و کشیده شدن به زیر خط فقر، بازنشستگان و معلمان را به خیابان کشانده تا بار دیگر درد خود را فریاد کنند”.

این معلمان خواسته‌های خود را در راستای بهبود معیشت و اعتراض به لایحه بودجه ۱۳۹۹ مطرح می‌کنند و می‌گویند: ما چند خواسته و مطالبه‌ی اساسی داریم از جمله، اجرای صحیح قانون مدیریت خدمات کشوری، اجرای رای دیوان محاسبات برای پرداخت مطالبات مربوط به ضریب ۱۵۰ به ۳۰۰، در سال ۱۳۸۴، افزایش حقوق سالیانه متناسب با نرخ تورم و تجمیع بیمه‌ها به یک بیمه‌ی حمایت گر و کارآمد بدون سقف هزینه‌ها.

این اعتراض صنفی فقط برای ۱ ساعت کلاس ادامه دارد و معترضان می‌گویند: قصد ندارند به دانش‌آموزان زیان برسانند؛ اما می‌خواهند مسئولان صدای آنها را بشنوند.

افزایش مستمری‌ها بر اساس سبد معیشت، اجرای قانون خدمات مدیریت کشوری و آزادی فعالان زندانی از جمله شعارهای نوشته شده بر روی پلاکاردهایی بود که تجمع کنندگان در دست داشتند. این تجمع بر اساس فراخوان گروه‌های متعلق به بازنشستگان برگزار شد.

فرهنگیان ایران طی سه دوره در سال ۱۳۹۷ در راستای خواسته های به حق صنفی خود طی روزهای۲۲ و ۲۳ مهر ماه و همچنین در تاریخهای ۲۲و۲۳ آبان ماه همان سال در استان‌های “کرمان، لرستان، خوزستان، کرمانشاه، اصفهان، کردستان، البرز، همدان، فارس، زنجان، قم، مازندران، تهران، خراسان شمالی، ایلام، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کهگیلویه و بویراحمد، بوشهر، گیلان و هرمزگان” دست به تحصن زده و ضمن خودداری از حضور در کلاس‌های درس خواستار برآورده شدن مطالبات صنفی خود شده بودند.

معلمان متحصن همچنین در طی تحصنهای برگزار شده که از منظر حکومت و ارگانهای امنیتی از آن با عناوین و اتهامات امنیتی یاد می شود نوشته‌هایی مانند “معلمان زندانی را آزاد کنید”، “ما به وضعیت معیشتی معترضیم”، “تفاوت آری تبعیض خیر”، “تامین تضمین بودجه عادلانه”، “روحانی-لاریجانی، کو نظام هماهنگ”، “نه به طرح معلم تمام وقت”، “لغو اختلاف طبقاتی”، “ارتقای منزلت و معیشت معلمان”، “نه به آموزش خصوصی”، “آموزش رایگان حق فرزندان ایران”، “آموزش زبان مادری”، “ایمن سازی مدارس”، “توقف پرونده سازی برای فعالان صنفی” ، “ما به وضعیت آموزشی معترضیم” ، “احضار معلمان را متوقف کنید” و … در دست داشتند.

همچنین دور سوم تحصن سراسری اعتراضی فرهنگیان در سراسر کشور که در روزهای دوازدهم، سیزدهم و چهاردهم اسفند ۱۳۹۷ و با توجه به فراخوان قبلی شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران آغاز شده بود با هدف رفع تمام موانع قانونی برای فعالیت آزاد تشکلهای صنفی فرهنگیان شاغل و بازنشسته ایران به عنوان مطالبات اصلی آنها برگزار شده بود.

این نمایش پرده‌ای نیاز به جاوااسکریپت دارد.

برچسب هافرهنگیانفرهنگیان ایرانفرهنگیان بازنشستهفرهنگیان بازنشسته در ایرانفرهنگیان در ایرانفرهنگیان شاغلفرهنگیان شاغل و بازنشستهفعال صنفی فرهنگیان ایرانفعالان صنفی فرهنگیان ایرانمدارس ایرانمدرسهمطالبات شهروندی در ایرانمعلممعلم زندانیمعلمان ایرانمعلمان ایران فعالمعلمان بازنشسته در ایرانمعلمان در ایرانمعلمان زندانیمعلمان شاغلمعوقات مزدی فرهنگیان ایرانمعیشت فرهنگیان ایرانمعیشت بازنشستگان در ایراننقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق شهروندی در ایراننافرمانی مدنی در ایرانکانون صنفی فرهنگیان ایراناستان کردستاناعتصاب فرهنگیاناعتصاب فرهنگیان ایرانتجمع فرهنگیان ایرانتجمع اعتراضی فرهنگیان در ایرانتجمعات اعتراضیتجمعات اعتراضی فرهنگیان ایرانتجمعات اعتراضی کارگران در ایرانتجمعات اعتراضی در ایرانتجمعات خیابانی در ایرانتحصنتحصن فرهنگیانتحصن فرهنگیان ایرانتحصن فرهنگیان در آذر ماه ۱۳۹۸تحصن فرهنگیان در ایرانتحصن معلمانتحصن معلمان ایرانتحصن آذر ماه ۱۳۹۸تحصن اعتراضی فرهنگیانتحصن اعتراضی فرهنگیان ایرانتحصن در ایرانتحصن سراسری فرهنگیان ایرانتحصن سراسری معلمانتحصن سراسری معلمان ایرانتحصنهای سراسری در ایرانجامعه فرهنگیان ایرانحقوق ماهیانهحقوق معلمانحقوق بشرحقوق بشر در ایرانحقوق شهروندی معلمان در ایرانحقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندان در ایرانسنندجسرکوب فرهنگیان ایرانسرکوب فرهنگیان در ایارنسرکوب فرهنگیان در ایرانسرکوب تجمعات اعتراضیسرکوب شهروندان در ایرانشهرستان سقز

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: