•                    
  •                  
شنبه , ۱۵ بهمن , ۱۴۰۱
شنبه, فوریه 4

آزادی سه شهروند بهائی ساکن شیراز با قرار وثیقه

0
971

سه شهروند بهائی ساکن شیراز که پیش‌تر طی روزهای ۲۵ و ۲۶ شهریورماه همزمان با تعدادی دیگر از شهروندان بهائی توسط نیروهای امنیتی این شهر بازداشت و به بازداشتگاه اداره اطلاعات شیراز منتقل شده بودند، امروز با قرار وثیقه و به طور موقت آزاد شدند .

به گزارش حقوق بشر در ایران، “نورا پورمرادیان”، “سودابه حقیقت” و “الهه سمیع زاده” سه تن از شهروندان بهایی بازداشت شده در شیراز با قرار وثیقه ۱۵۰ میلیون تومانی و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شدند.

یک منبع مطلع ضمن تائید این خبر به گزارشگر حقوق بشر در ایران گفت: “همزمان با آزادی این سه نفر برای تعدادی دیگر از شهروندان بهایی بازداشت شده طی ماه گذشته در شیراز نیز قرار وثیقه صادر شده و احتمال آزادی آنان نیز وجود دارد”.

با آزادی این سه زندانی شمار شهروندان بهایی محبوس در بازداشتگاه اداره اطلاعات شیراز به ۶ تن رسید. روز دوشنبه ۱۶ مهرماه ۹۷ یک زوج بهائی به نام‌های “فرزاد دل‌آرام” و “روحیه نریمان” توسط نیروهای وزارت اطلاعات بازداشت شدند.

در تاریخ ۱۵ مهرماه نیز یکی دیگر از شهروندان بهائی این شهر به نام “نیلوفر حکیمی” بازداشت شده بود.

همچنین در روزهای ۲۴ و ۲۵ شهریورماه، حقوق بشر در ایران در دو گزارش از بازداشت شش شهروند بهایی دیگر در شیراز به نام‎های “نوید بازماندگان”، “بهاره قادری (همسر نوید بازماندگان)”، “الهه سمیع‌زاده”، “احسان محبوب راه‌وفا”، “نورا پورمرادیان” و “سودابه حقیقت” خبر داده بود.

شهروندان بهایی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.
بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهایی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهاییان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.