•                  
دوشنبه , ۱۷ مرداد , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, آگوست 9

ژیلا کرم زاده مکوندی, فعال مدنی با تودیع وثیقه از بند ۲ الف سپاه آزاد شد

0
842

حقوق بشر در ایران – ساعاتی پیش, ژیلا کرم زاده مکوندی, که چندی پیش در جریان برگزاری میتینگ پارک لاله از سوی ماموران لباس شخصی بازداشت و به سلول انفرادی بند ۲ الف سپاه پاسداران واقع در زندان اوین منتقل شده بود پس از طی مراحل بازجوئی با تودیع قرار وثیقه بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, عصر امروز یکشنبه ۱۰ آذر ماه ۱۳۹۸, “ژیلا کرم زاده مکوندی”, فعال مدنی محبوس محبوس در زندان اوین که در جریان برگزاری میتینگ پارک لاله در تهران از سوی ماموران لباس شخصی اطلاعات سپاه به همراه جمعی دیگر از فعالان مدنی بازداشت شده بود پس از اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۳۰۰ میلیون تومان تا اتمام مراحل دادرسی و بطور موقت آزاد شد. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ “ژیلا کرم زاده مکوندی”, فعال مدنی که پس از بازداشت در تاریخ ۲۱ آبان ماه سالجاری به سلول انفرادی بند ۲ الف سپاه در زندان اوین محبوس و تحت بازجوئی قرار گرفته بود پس از طی مراحل بازجوئی تا زمان ابلاغ حکم قطعی از سوی دادگاه امروز پس از ۲۰ روز بازداشت از زندان اوین آزاد شد. 

لازم به ذکر است؛ “ژیلا کرم زاده مکوندی”, فعال مدنی و از زندانیان سابق سیاسی, پیش از این و در تاریخ ۲۱ آبان ماه ۱۳۹۸, در جریان برگزاری مراسمی موسوم به میتینگ پارک لاله در تهران به همراه “راحله راحمی پور”, “رضا حضرتی”, “حشمت الله طبرزدی”, “عشرت بستجانی”, “اسماعیل مفتی زاده” و “زهرا رفیعی” و چند تن دیگر از فعالان مدنی در پی یورش ماموران لباس شخصی سپاه پاسداران بازداشت و به جهت بازجوئی به سلول انفرادی بند ۲ الف سپاه واقع در زندان اوین منتقل شده بود. 

بازداشت این فعالان مدنی در جریان برگزاری این تجمع در پارک لاله تهران که با شعار نه به فقر، نه به جنگ, نه به دیکتاتوری در فضای رسانه ای به صورت گسترده منتشرشده بود و از شهروندان خواسته شده بود که در تاریخ ۲۱ آبان ماه ۱۳۹۸ در این جریان مدنی موسوم به “میتینگ پارک لاله” حاضر شوند.

“ژیلا کرم زاده مکوندی”, از دیگر بازداشت شدگان در جریان این حرکت مدنی پیش از این و در تاریخ ۱۲ شهریور ماه ۱۳۹۷, به دلیل فعالیتهای مدنی خود به اداره پیگیری وزارت اطلاعات احضار  و تحت بازجوئی قرار گرفته بود. اتهامات منتسب شده به این فعال مدنی در بازجوئی و در زمان تفهیم اتهام بر آن تاکید شده است داشتن بج سینه با نوشته “من به حجاب اجباری اعتراض دارم” و دومین اتهام وی مشارکت در تجمعات اعتراضی مسالمت آمیز مدنی عنوان شده بود. 

بازداشت شهروندان به دلیل بیان انتشار افکار و عقاید آنها ناقض اصل آزادی بیان و همچنین اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند.

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مورد تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

“ابراهیم رئیسی”, رئیس قوه قضائیه, در تاریخ ۱۲ آبان ماه ۱۳۹۸,  با حضور در جلسه شورای عالی حقوق بشر در جمهوری اسلامی که با حضور “علی شمخانی” و “غلامحسین محسنی اژه ای” دو تن دیگر از اعضای ارشد در قوه قضائیه و شورای عالی امنیتی ملی جمهوری اسلامی برگزار شده بود از حکومت جمهوری اسلامی با عنوان حکومتی یاد کرد که در ریشه و بطن ساختاری برابری کامل با اصول حقوق بشر دارد!

همچنین علی خامنه ای, رهبر جمهوری اسلامی, به دفعات در صحبتهای خود ادعا کرده که در ایران هیچ شهروندی به صرف انتقاد مورد پیگرد قضائی و بازداشت قرار نمی گیرد که اینگونه رفتارهای قهرآمیز حقیقت ماجرا از سرکوب و گسترش فضای امنیتی در ایران را نشان می دهد و گویای این امر است که حاکمان جمهوری اسلامی اساتید بزرگ در سفسطه, مغالطه و تفسیر به رای هستند. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: