•                    
  •                  
یک شنبه , ۱۰ مهر , ۱۴۰۱
دوشنبه, اکتبر 3

آزادی ۸ تن از شهروندان عرب بازداشت شده در خوزستان

0
578

هشت تن از شهروندان عرب بازداشت شده که در جریان کمک و امدادرسانی به سیل زدگان استان خوزستان توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بودند با قرار کفالت آزاد شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز شنبه ۴ خرداد ۱۳۹۸, هشت تن از شهروندان عرب اهل ملاشیه واقع در اهواز از توابع استان خوزستان که در تاریخ ۲۵ فروردین ماه سالجاری در جریان امدادرسانی به شهروندان آسیب دیده ناشی از سیل اخیر در خوزستان به همراه تعدادی دیگر از افراد  توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بودند با تودیع قرار کفالت از زندان شیبان اهواز آزاد شدند. 

هویت افراد آزاد شده؛ حسین حمودی, حسن سحاگی, حبیب کروشات, قاسم حردانی, مسعود حریزاوی, امین سیلاوی و کاظم مروانی توسط حقوق بشر در ایران احراز شده است. 

این شهروندان در تاریخ ۲۵ فروردین‌ماه سالجاری در روستای ملاشیه از توابع اهواز و در جریان امدادرسانی به مردم سیل زده به همراه ۲۰ تن دیگر تعدادی دیگر توسط نیروهای امنیتی بازداشت و مدتی بعد به زندان شیبان اهواز منتقل شده بودند.

پیش تر یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران علت بازداشت این افراد را یورش ماموران اطلاعات سپاه پاسداران به منزل یکی از امدادرسانان با نام مجید صرخی و بازداشت این افراد را که پس از کار برروی سیل بند و امدادرسانی به شهروندان سیل زده در آن محل جمع شده بودند دانسته بود. نیروهای سپاه پس از بازداشت این افراد کلیه مواد غذایی و کمک های مردمی جمع آوری شده را نیز مصادره کرده و با خود برده‌اند.

در تاریخ ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸, فواد بدوی و محسن زویدات, دو تن از اهالی کوی ملاشیه اهواز و از امدادرسانان بازداشت شده در اواخر فروردین ماه سالجاری در جریان کمک رسانی به سیلزدگان به مناطق سیل زده بودند که از زندان شیبان اهواز آزاد شده بودند. 

لازم به ذکر است, پیش از این و در تاریخ ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸, پنج تن دیگر از مجموع افراد بازداشت شده توسط نیروهای امنیتی با تودیع قرار کفالت آزاد شده بودند. 

سیل در نقاط مختلف ایران از ۲۶ اسفندماه آغاز شده بود. در پی این سیل صدها نفر مجروح و دهها تن جان باختند. عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور ایران خسارت سیل اخیر در ایران را بین ۳۰ تا ۳۵ هزار میلیارد تومان اعلام کرده بود. او گفته بود ۲۵ استان و بیش از چهار هزار و ۴۰۰ روستا در کشور درگیر سیل شده بودند. 

 بازداشت خودسرانه و همچنین عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.