•                    
  •                  
دوشنبه , ۱۰ بهمن , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, ژانویه 31

بازداشت شدگان مراسم تدفین عزیز پورولی با تودیع قرار کفالت آزاد شدند

0
553

جملگی افرادی که در جریان مراسم تدفین عزیز پورولی در آرامگاه وادی رحمت تبریز توسط نیروهای اداره اطلاعات سپاه تبریز بازداشت شده بودند دقایقی پیش آزاد شدند. حبیب ساسانیان از جمله بازداشت شدگان بود که قبل از همه آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز شنبه ۴ خرداد ۱۳۹۸, همه افراد بازداشت شده در مراسم خاکسپاری عزیز پورولی, که در پی یورش ماموران اداره اطلاعات سپاه تبریز بازداشت شده بودند با تودیع قرار کفالت، به صورت موقت از بازداشتگاه صائب اداره اطلاعات نیروی انتظامی این شهر آزاد شدند. 

هویت این افراد پیش از این توسط حقوق بشر در ایران مهدی دوستدار, علی رادمنش, ایرج شیرزاد و محمد افسری خطیب احراز و اطلاع رسانی شده بود. 

حقوق بشر در ایران پیش از این آزادی حبیب ساسانیان از فعالان ملی مدنی با سابقه که به همراه این افراد در تاریخ ۳ خرداد ماه سالجاری و در مراسم مذکور بازداشت شده بود را اطلاع رسانی کرده بود. نیروهای امنیتی پس از آزادی حبیب ساسانیان گوشی تلفن همراه و خودروی شخصی وی را در توقیف نگه داشتند. 

در تاریخ ۳ خردادماه سالجاری و در جریان مراسم خاکسپاری “عزیز پورولی” در آرامگاه وادی رحمت تبریز و در پی یورش ماموران اداره اطلاعات سپاه پاسداران در این شهر به آن مراسم, “حبیب ساسانیان” به همراه ۴ تن دیگر از فعالان ملی مدنی تبریز بنامهای “مهدی دوستدار”, “ایرج شیرزاد”, “علی رادمنش” و “محمد افسری خطیب” بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده بودند. 

لازم به ذکر است ساعتی  پس از این بازداشت حبیب ساسانیان طی یک تماس تلفنی با شماره ای مجهول اداره اطلاعات سپاه تبریز را ارگان بازداشت کننده وی و ۴ نفر دیگر نام برده بود. 

حبیب ساسانیان پیش از این و در تاریخ ۳۰ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ در پی دریافت ابلاغیه الکترونیکی که در تاریخ ۲۹ اردیبهشت ماه سالجاری  دریافت کرده بود به شعبه ۱۲ دادسرای عمومی و انقلاب اردبیل احضار شده بود که این فعال ملی مدنی پس از حضور در جلسه بازپرسی و تفهیم ۳ اتهام “توهین به مقامات”, “نشر اکاذیب به قصد اضرار به غیر” و “افترا قولی و عندالزوم” بازداشت و پس از تامین قرار کفالت و تودیع آن ساعتی بعد از زندان مرکزی اردبیل یطور موقت آزاد شده بود. 

لازم به ذکر است, عزیز پورولی، فعال ملی مدنی, ساکن تبریز صبح روز پنج‌شنبه ۲ خرداد ۱۳۹۸ در بیمارستان امام رضای تبریز به دلیل بیماری درگذشت. 

وی از فعالان ملی مدنی با سابقه و پیش از این بارها به دلیل فعالیت های خود از سوی نیروهای امنیتی بازداشت و به احکام  حبس محکوم شده بود. 

 بازداشت خودسرانه افراد بدون تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسیمصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران ترک‌زبان هستند که اغلب آنان در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک‌زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است.

همچنین سرکوب فعالان ملی مدنی در ایران ناقض اصل آزادی بیان است که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی جقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میباشد که بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی آنها تاکید شده است. 

 

 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.