•                    
  •                  
یک شنبه , ۰۶ آذر , ۱۴۰۱
یکشنبه, نوامبر 27

تداوم بازداشت هیوا یزدان مهدی آبادی و میترا بندی امیرآبادی, شهروندان بهائی ساکن یزد

0
888

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۱۵ مرداد ماه ۱۳۹۹, میترا بندی امیرآبادی و هیوا یزدان مهدی آبادی, دو شهروند بهائی ساکن یزد علیرغم گذشت بیش از ۲ ماه از زمان بازداشت در وضعیت بلاتکلیف در بازداشت نیروهای امنیتی بسر می برند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز چهارشنبه ۱۵ مرداد ماه ۱۳۹۹, قرار بازداشت هیوا یزدان مهدی آبادی و  میترا بندی امیرآبادی, دو شهروند بهائی ساکن یزد به مدت یک ماه دیگر تمدید شد. این ۲ شهروند بهائی از تاریخ ۱۰ خرداد ماه ۱۳۹۹, توسط ماموران امنیتی در یزد بازداشت شدند. 

براساس اعلام نزدیکان این ۲ شهروند بهائی: ” پس از پیگیریهای بسیار این ۲ شهروند بهائی توانستند با خانواده های خود ملاقات کنند و تماس تلفنی برقرار کنند. همچنین با توجه به شیوع ویروس کرونا و محرومیت زندانیان و افراد بازداشتی در دسترسی به اقلام بهداشتی و از سوی دیگر عدم رعایت فاصله گذاری در بازداشتگاهها نگرانی اعضای خانواده هیوا یزدان مهدی آبادی و میترا بندی امیرآبادی در مورد احتمال ابتلای آنها به این ویروس خطرناک بیش از پیش شده است”.

در تاریخ ۱۰ خرداد ماه ۱۳۹۹, میترا بندی امیرآبادی و هیوا یزدان مهدی آبادی, دو شهروند بهائی ساکن یزد پس از تفتیش منازل و ضبط وسائل شخصی بازداشت شدند.

هیوا یزدان مهدی آبادی, پش از این در تاریخ ۴ آذر ماه ۱۳۹۶, توسط نیروهای امنیتی در شهرستان یزد بازداشت شده بود و پس از انتقال به بازداشتگاه و طی مراحل بازجوئی در تاریخ ۵ دی ماه ۱۳۹۶ پس از طی مراحل بازجوئی با تودیع قرار وثیقه و بطور موقت از بازداشت آزاد شده بود. 

با آغاز مراحل دادرسی و ارجاع پرونده میترا بندی امیرآبادی و هیوا یزدان مهدی آبادی به دادگاه انقلاب این شهروند بهائی به تحمل حبس با طول مدت تعلیق محکوم شده بود که این مدت اخیراً به اتمام رسید. 

شهروندان بهائی با استناد به بخشنامه شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوب ۶ اسفند ۱۳۶۹ از هرگونه حقوق شهروندی برابر با سایر شهروندان ایران محروم هستند و از سوی حکومت جمهوری اسلامی با انواع و اقسام موارد نقض حقوق بشر و اعمال رفتارهای قهرآمیز روبرو هستند. 

 سرکوب بهائیان ایران ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۸ و ۱۹ این سند معتبر بین المللی و همچنین ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی نیز میباشد که در این دو ماده به صراحت بر حق افراد بر انجام مناسک مذهبی و همچنین تبلیغات و انجام آموزشهای مذهبی برای افراد چه بصورت جمعی و چه بصورت خصوصی تاکید شده است. 

بازداشت افراد و عدم بدون تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده است. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب هارهبران جامعه بهائیان ایرانبهائیان در ایرانسرکوب بهائیان در ایرانسرکوب بهاییان در ایرانسرکوب جامعه بهائیان در ایرانمحرومیت شهروندان بهائی در ایرانمحرومیت از حقوق شهروندی بهائیان ایرانجامعه بهاییان در ایرانسرکوب جامعه بهاییان در ایرانسرکوب پیروان آئین بهاییسرکوب اقلیت بهائی در ایرانقبرستان بهائیان یزدپیروان بهائیپیروان آیین بهاییبهائیان ایرانجامعه جهانی بهائیانجامعه بهائیان ایرانحقوق شهروندی بهائیان در ایرانسرکوب بهاییان ایرانجامعه بهائیان در ایرانجامعه بهائی در ایراننقض حقوق شهروندان بهایی در ایرانتفتیش منازل شهروندان بهائی در ایرانمحاکمه شهروندان بهائی در ایرانپیروان آیین بهایی در ایرانجامعه بهاییانسرکوب پیروان آئین بهایی در ایرانپیروان بهاییپیروان آئین بهائی در جمهوری اسلامیپیروان سایر ادیان در ایرانجامعه بهائی ایرانجامعه بهائیهیوایزدان مهدی آبادیجامعه بهاییان ایراننقض حقوق شهروندی بهائیان در ایرانبهاییان یزدجامع بهاییمحاکمه شهروندان بهایی در ایرانپیروان آیین بهائی در ایرانتفتیش منازل شهروندان بهایی در ایرانسرکوب پیروان آئین بهائی در ایرانشهروندان بهائی در کرجحقوق نقض حقوق بشر در ایرانحقوق بشر در ایرانبهاییسرکوب شهروندان بهائی در ایرانبهائیان یزدسرکوب بهائیان ایرانسرکوب شهروندان بهایی در ایراننقض حقوق شهروندان بهائی در ایرانجامعه بهایی در ایرانحقوق بشر شهروندان بهائی در ایراناتهامات شهروندان بهائی در ایرانپیروان بهائیت در ایرانمحرومیت از تحصیل شهروندان بهائی در ایرانپیروان آئین بهاییسرکوب پیروان بهائیت در ایرانسرکوب بهائیان ایران .حقوق شهروندیشهروندان بهایی در ایرانبهائیانهیوا یزدان مهدی آبادیشهروندان بهایینقض حقوق شهروندی بهاییان در ایرانبهاییانسرکوب جامعه بهایی ایرانسرکوب پیروان آئین بهائیضبط لوازم شهروندان بهائی در ایرانپیروان بهاییت در ایرانسرکوب بهاییانوضعیت شهروندان بهائی در ایرانشهروندان بهائی در جمهوری اسلامیسرکوب جامعه بهایی در ایرانجامعه بهائیانبهاییان ایرانمغازه شهروندان بهائی در ایرانبهاییان در ایرانحقوق شهروندان بهائی در ایرانپیروان آئین بهائی در ایرانجامعه بهائی اسرانسرکوب پیروان آیین بهائیسرکوب بهائیان در جمهوری اسلامیشهروندان بهائی ایرانمحرومیت جامعه بهایی از حقوق شهروندیمحرومیت از حقوق شهروندی جامعه بهاییشهروندان بهایی در جمهوری اسلامیمیترا بندی امیرآبادیشهروندان بهائی در ایرانحقوق شهروندی در ایرانشهروندان بهائیمدیران جامعه بهائیان ایرانسرکوب جامعه بهائیان ایرانحقوق شهروندان بهایی در ایرانقض حقوق شهروندی بهاییان ایرانحقوق شهروندی در جمهوری اسلامیحقوق شهروندی زندانیان در ایرانحقوق شهروندی جامعه بهائی در ایرانشهروندان بهایی ایرانسرکوب بهاییان در جمهوری اسلامیپیروان آئین بهائیپیروان بهائیان در ایرانهیوا یزداننقض حقوق بشر در ایرانبازداشت شهروندان بهائی در ایرانبهائیان شیرازسرکوب بهائیانحقوق شهروندی درایرانجامعه بهایی ایرانحقوق شهروندی بهائیان ایرانجامعه بهاییسرکوب جامعه بهاییسرکوب پیروان آیین بهاییتحصیل شهروندان بهائی در ایرانشهروندان بهائی در یزدپیروان آیین بهائیسرکوب بهایئانسرکوب بهاییان یزد

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.