•                    
  •                  
شنبه , ۰۸ بهمن , ۱۴۰۱
شنبه, ژانویه 28

تداوم بازداشت و بیخبری از وضعیت ۳ شهروند بهائی بازداشت شده در گیلاوند

0
2156

حقوق بشر در ایران – ”غلامحسین مظلومی”, “منیره باویلی سفلائی” و “مینو زمانی پور”, سه تن از شهروندان بهائی ساکن گیلاوند واقع در شهرستان دماوند از توابع استان تهران, علیرغم گذشت  ۲ هفته از زمان بازداشت کماکان بطور بلاتکلیف و محروم از حق هرگونه تماس و ملاقات در زندان اوین بسر می برند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز جمعه ۱ شهریور ماه ۱۳۹۸, “منیره باویلی سفلائی”, “منیو زمانی پور” و “غلامحسین مظلومی”, سه تن از شهروندان بهائی ساکن گیلاوند واقع در شهرستان دماوند از توابع استان تهران, که دو هفته پیش توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت و به سلول انفرادی واقع در بند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعات واقع در زندان اوین منتقل شدند کماکان بطور بلاتکلیف در بازداشت و از حق هرگونه تماس و ملاقات محروم هستند. این شهروندان بهائی از دسترسی به داروهای خود علیرغم ابتلا به بیماری های مختلف محروم هستند. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ علیرغم پیگیریهای مکرر خانوادهای “منیره باویلی سفلائی”, “منیو زمانی پور” و “غلامحسین مظلومی”, سه شهروند بهائی بازداشت شده در گیلاوند واقع در شهرستان دماوند از توابع استان تهران, پس ۶ مرحله مراجعه و عدم پاسخگوئی مسئولان قضائی نهایتا روز چهارشنبه هفته گذشته بنا به گفته نماینده دادستان تهران, هر ۳ نفر این شهروندان بهائی در بند ۲۰۹ زندان اوین و در سلول انفرادی بسر می برند و تا تکمیل مراحل بازجوئی از هرگونه ملاقات و تماس تلفنی محروم هستند. 

این منبع مطلع همچنین گفت؛ با توجه به وضعیت جسمانی وکهولت سن هر ۳ نفر این شهروندان بهائی و استفاده آنها از دارو جهت تسکین بیماریهائی که از آن رنج می برند در پی خواست خانواده “منیره باویلی سفلائی” که از بیماریهای؛ اعصاب، تیرویید و کمر درد رنج می برد, به زندان و رساندن این داروهای به وی با ممانعت مسئولان قضائی زندان مواجه شدند. عدم امکان ملاقات و هرگونه ارتباط با این شهروندان بهائی باعث بروز موجی از نگرانی در میان اعضای هر ۳ خانواده این شهروندان بهائی شده است. 

لازم به ذکر است, در تاریخ ۱۹ مردادماه ۱۳۹۸,”غلامحسین مظلومی”, “منیره باویل سفلائی” و “مینو زمانی پور”, سه تن از شهروندان بهائی ساکن تهران در پی یورش نیروهای امنیتی به منزل شخصی این افراد بازداشت و پس از تفتیش منزل و ضبط لوازم شخصی این شهروندان بهائی را به زندان اوین منتقل کردند.

ماموران امنیتی در زمان بازداشت این ۳ شهروند بهائی, به خانواده آنها اعلام کرده بودند که بازداشت این افراد مرتبط با پرونده قبلی آنها می باشد که این پرونده به پیگیریهای صورت گرفته از طرف خانم منیره باویل سفلائی پیرامون نبش قبر یک شهروند بهائی بوده است. که چندی پیش در روستای گیلاوند دماوند رخ داده  که البته پیشتر این شهروندان بهائی از بابت همین پرونده تحت بازجوئی قرار گرفته بودند. 

حقوق بشر در ایران,در تاریخ ۱۷ آبان ماه ۱۳۹۷, با انتشار گزارشی, از نبش قبر “شمسی اقدسی اعظمیان”،  از شهروندان بهائی فوت شده اهل روستای گیلاوند ۴ روز پس از خاکسپاری در آرامستان بهاییان گیلاوند موسوم به (گلستان جاوید) و رها کردن جسد وی در بیابان‌های جابان از توابع شهرستان دماوند اطلاع رسانی کرده بود. 

شهروندان بهائی با استناد به بخشنامه شورای عالی انقلاب فرهنگی از جمله پیروان ادیان بدون حقوق شهروندی در ایران محسوب میشوند. سرکوب این شهروندان در غالب: پلمپ محل کسب, محرومیت از حق تحصیل از مدرسه ابتدائی تا مدارج عالی, تخریب قبرستانها و همچنین دیگر مکانهای مقدس آنها و محرومیتهای گسترده دیگر که این شهروندان با آن دست و پنجه نرم میکند را در بر میگیرد.

 سرکوب بهائیان ایران ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۸ و ۱۹ این سند معتبر بین المللی و همچنین ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی نیز میباشد که در این دو ماده بخه صراحت بر حق افراد بر انجام مناسک مذهبی و همچنین تبلیغات و انجام آموزشهای مذهبی برای افراد چه بصورت جمعی و چه بصورت خصوصی تاکید شده است. 

بازداشت افراد و عدم بدون تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسیمصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد و فقط در جهت پرونده سازی می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده است. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

 

برچسب هامحرومیت از حقوق شهروندی بهائیان ایرانمحرومیت از حقوق شهروندی بهائیان در ایرانمدیران جامعه بهائیان ایراننقض حقوق بشرنقض حقوق شهروندی بهاییان در ایراننقض حقوق شهروندان بهایی در ایرانگیلاوندپیروان سایر ادیان در ایرانبند ۲۰۹بند ۲۰۹ اوینبند ۲۰۹ زندان اوینبند۲۰۹ زندان اوینبهاییبهاییانبهاییان ایرانبهاییان در ایرانبهائیانبهائیان ایرانبهائیان در ایرانبیخبریبازجوییبازجوئیبازداشتبازداشت شهروندان بهائیبازداشت شهروندان بهائی در ایرانجامعه بهایی ایرانجامعه بهاییان ایرانجامعه بهائیجامعه بهائی ایرانجامعه بهائی در ایرانجامعه بهائیانجامعه بهائیان ایرانجامعه بهائیان در ایرانجامعه جهانی بهائیانحقوق شهروندان بهایی در ایرارهبران جامعه بهائیان ایرانسلول انفرادیسرکوب اقلیتهای مذهبیسرکوب اقلیتهای مذهبی در ایرانسرکوب بهاییان ایرانسرکوب بهاییان در ایرانسرکوب بهائیانسرکوب بهائیان ایرانسرکوب بهائیان در ایرانسرکوب جامعه بهائیان ایرانسرکوب جامعه بهائیان در ایرانسرکوب شهروندان بهاییسرکوب شهروندان بهایی در ایرانشهروندان بهاییشهروندان بهایی در ایرانشهروندان بهائیشهروندان بهائی در ایرانشهرستان دماوندشکنجه شهروندان در ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.