•                  
دوشنبه , ۱۳ مرداد , ۱۳۹۹
دوشنبه, آگوست 3

تمدید قرار بازداشت افشین برزگر جمشیدی

0
262

حقوق بشر در ایران – طی روزهای گذشته,  قرار بازداشت“افشین برزگر جمشیدی”, از زندانیان سابق سیاسی, ساکن تبریز, به مدت ۱۵ روز دیگر تمدید شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, طی روزهای اخیر, “افشین برزگر جمشیدی”, فعال مدنی ساکن تبریز و از زندانیان سابق سیاسی, پس از تفهیم اتهام و صدور قرار وثیقه ای به مبلغ ۳۰۰ میلیون تومان, با تمدید قرار بازداشت مجدد به مدت ۱۵ روز در بازداشت خواهد ماند.

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ “افشین برزگر جمشیدی”, پس از تفهیم اتهام از بابت “اقدام علیه امنیت ملی” و صدور قرار وثیقه ای به مبلغ ۳۰۰ میلیون تومان قرار بازداشت وی برای دومین بار به مدت ۱۵ روز دیگر تمدید شد. 

لازم به ذکر است؛ افشین برزگر جمشیدی, از زندانیان سابق سیاسی, ساکن تبریز, در تاریخ ۳۱ تیرماه ۱۳۹۸, در پی مراجعه ماموران اداره اطلاعات تبریز به محل کار وی بازداشت شد. همزمان با بازداشت وی گروهی دیگر از ماموران امنیتی اقدام به مراجعه به منزل وی کرده پس از تفتیش منزل برخی لوازم شخصی از قبیل؛ تلفن همراه, کامپیوتر برخی دیگر از لوازم شخصی وی را نیز ضبط کردند. وی پیش از این و در تاریخ ۱۳ تیرماه سالجاری بطور مشروط از زندان مرکزی تبریز آزاد شده بود. 

این فعال مدنی, در تاریخ ۲ اردیبهشت ۱۳۹۸, جهت اجرای حکم حبس ۸ ماهه خود توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان مرکزی تبریز منتقل شده بود. 

افشین برزگر جمشیدی در تاریخ ۴ شهریورماه ۱۳۹۷ و برای اولین بار  به همراه مادرش “رقیه عزتی عبدالجبار” در منزل شخصی خود بازداشت و در تاریخ ۱۹ شهریورماه با قرار وثیقه ۵۰ میلیون تومانی آزاد شده بود.

شعبه ۲ دادگاه انقلاب تبریز، به ریاست قاضی احرار در تاریخ ۲۷ اسفندماه ۱۳۹۷، آقای برزگر جمشیدی را به اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام ” به ۸ ماه حبس تعزیری محکوم کرده بود. حکم صادره بر علیه افشین برزگر با توجه به گزارش اداره اطلاعات استان آذربایجان شرقی، با استناد تهیه و نصب تراکت و تصاویر و دیوار نویسی و شعارنویسی در سطح شهر تبریز و ارسال تصاویر آن از طریق فضای مجازی به یکی از گروههای اپوزیسیون صادر شده بود.

همچنین “رقیه عزتی عبدالجبار”، مادر آقای برزگر جمشیدی نیز از اتهامات مطروحه تبرئه و قرار منع تعقیب وی در زمستان سال ۱۳۹۷ توسط قاضی داوود حملبر، رئیس شعبه اول دادگاه انقلاب تبریز صادر شد. 

لازم به ذکر است, “افشین برزگر جمشیدی” پیشتر نیز در خردادماه ۱۳۹۲ توسط نیروهای امنیتی به مدت دو روز بازداشت و در شهریور همان سال توسط شعبه ۱۰۴ دادگاه جزایی تبریز به اتهام اخلال در نظم عمومی به ۶ ماه حبس تعلیقی، ۳۰ ضربه شلاق و ۲۰۰ هزار تومان جزای نقدی محکوم شده بود.

سرکوب فعالان مدنی و سیاسی و اعمال رفتارهای قهرآمیز بر علیه این دسته از شهروندان و بیان اتهامات مرتبط با سرکوب آزادی بیان و قلم و عقیده از جمله مواردی است که در اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶به صراحت بر ممنوعیت آن تاکیدی شده و بر حق افراد بر برخورداری از آن تاکید شده است. اما از آنجائی که حکومت جمهوری اسلامی تاب شنیدن انتقادات شهروندان را ندارد فقط وانمود به احترام اصل آزادی بیان و قلم میکند ولی در اصل مطلب به طور سیستماتیک اقدام به سرکوب گسترده شهروندان در زمینه آزادی بیان و قلم میکند.

برخورداری افراد از حق دادرسی عالادنه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مود تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

همچنین, بلاتکلیف نگه داشتن افراد بازداشت شده ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, از جمله ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی نیز میباشد که ضمن تاکید بر عدم بلاتکلیف نگه داشتن افراد بر این نکته تاکید دارد که باید در زمان بازداشت فرد بازداشت شده مورد تفهیم اتهام قرار بگیرد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: