•                  
جمعه , ۲۱ مرداد , ۱۴۰۱
جمعه, آگوست 12

نامه سرگشاده محمدرضا مرادی, زندانی سیاسی و اعلام اعتصاب غذا

0
782

حقوق بشر در ایران – روز جاری, “محمدرضا مرادی”, زندانی سیاسی محبوس در اندرزگاه ۸ سالن ۸ زندان اوین در نامه ای سرگشاده نسبت به وضعیت وخیم زندانیان سیاسی محروم از حق درمان از جمله “آرش صادقی” و “سهیل عربی” که مدت طولانی است که به دلیل ممانعت مسئولان قضائی زندان اوین از اعزام آنها به مراکز درمانی خارج از زندان محروم شدند اعلام اعتصاب غذا کرده است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, جمعه ۱۷ آبان ماه ۱۳۹۸, با توجه به اعلام ممانعت از اعزام “سهیل عربی” زندانی سیاسی محروم از حق درمان و مبتلا به بیماری “تروما بلانت” و آرش صادقی” دیگر زندانی سیاسی محبوس در زندان رجائی شهر کرج و مبتلا به بیماری سرطان استخوان و محروم از حق درمان و محروم از اعزام به مراکز درمانی خارج از زندان, “محمدرضا مرادی” زندانی سیاسی محبوس در اندرزگاه ۸ سالن ۸ زندان اوین اعلام اعتصاب غذا کرده است. 

اعلام اعتصاب غذای “محمدرضا مرادی” زندانی سیاسی محبوس در اندرزگاه ۸ سالن ۸ زندان اوین در حالی است که پیش از این و در تاریخ ۱۶ آبان ماه ۱۳۹۸, سهیل عربی زندانی سیاسی محبوس در همین اندرزگاه علیرغم محرومیت وی از حق درمان و نیاز به اعزام به مرکز درمانی با انتشار نامه ای سرگشاده در اعتراض به محرومیت از حق درمان “آرش صادقی” اعلام اعتصاب غذا کرده است. 

متن نامه سرگشاده “محمدرضا مرادی”, زندانی سیاسی جهت انتشار در اختیار حقوق بشر در ایران قرار گرفته که در ادامه می آید؛ 

به نام عشق، وطن، آزادی

به نام آزادی، که برایش عشقم را از دست داده و فدایش کردم.
به نام آزادی که برایش محبوسم .
اینجانب محمد رضا مرادی مبارزی محبوس در زندان اوین بند هشت، یک معترض، معترضی که حال چندان مساعدی ندارد اما این اعتراض به خاطر حال و احوال نامساعد خودم نیست، بلکه اعتراض دارم به محبوس شدن آرش و آرش ها،من معترضم به بیدادگری ها در این سرزمین، به زنجیر کشیدن آزادی خواهان، معترضم به اعزام نکردن آنان به بیمارستان جهت درمان همچون آرش و آرش ها و سهیل عربی ها، در حالی که زندانیان غارتگری که به جرم اختلاس در اینجا هستند پس از اعلام بیماری و رسیدگی فوری و اعزام به بیمارستان فورا تحت درمان قرار می گیرند اما آنانی که به فکر آباد کردن زادگاهشان بوده اند از درمان محروم اند. من معترضم به دلیل اعزام نکردن آرش صادقی به بیمارستان جهت نیاز مبرم و فوری به درمان. هرآینه آرش صادقی که ماه ها است از بیماری سرطان رنج می برد در وضعیتی بحرانی به سر می برد و فورا باید تحت درمان قرار گیرد. همچنین معترضم به دلیل اعزام نکردن سهیل عربی برای درمان به بیمارستان. سهیل عربی که در خرداد ۹۸، مورد شکنجه شدید قرار گرفت و از ناحیه بیضه دچار مصدومیت “ترومای بلانت” شده و رنج می برد نیاز به اعزام فوری به بیمارستان دارد و باید تحت درمان قرار گیرد، حال راهی جز اعتصاب تر و خشک نمی بینم تا شاید ذره ای از رنج های آرش ها و سهیل ها را بچشم و تا زمانی که آنان را به بیمارستان منتقل نکرده و تحت درمان قرار نگیرند طعم این رنج ها را می چشم تا شاید از این دنیای بی عدالت رهایی یابم.

محمدرضا مرادی/ زندان اوین/ ۱۷ آبان ماه ۱۳۹۸

 

پیرامون وضعیت آرش صادقی, زندانی سیاسی محروم از حق درمان لازم به ذکر است حقوق بشر در ایران در ایران, در تاریخ ۱۵ آبان ماه ۱۳۹۸, با انتشار گزارشی از آخرین وضعیت وخیم این زندانی سیاسی اطلاع رسانی کرده بود. 

“آرش صادقی”, زندانی سیاسی محبوس در زندان رجائی شهر کرج به دلیل تورم شدید دست راست که بیش از قبل شده و از کتف تا انگشتان دست راست وی متورم شده و به لحاظ بنه بدنی بسیار ضعیف شده و علیرغم وجود عفونت که ۱ سال هست که در بدن این زندانی سیاسی مانده است با خطر جدی و آسیب از ناحیه دست و از کارافتادگی دست را خود مواجه شده و دست وی عملا هیچ حرکتی نمی کند. از سوی دیگر با توجه به اعتصاب غذای طولانی مدتی که این زندانی سیاسی داشت از ناراحتی معده رنج می برد و با توجه به ممانعت مسئولان قضائی از جمله “امین وزیری” دادیار ناظر بر زندانیان سیاسی که طی ماههای اخیر به این سمت منصوب شد از اعزام به مرکز درمانی خارج از زندان رجائی شهر کرج محروم مانده است. 

همزمان با وخامت وضع جسمانی آرش صادقی, در محرومیت از حق درمان و ممانعت مسئولان قضائی و امنیتی از اعزام این زندانی سیاسی به بیمارستان و انجام مراحل درمان قطعی, سهیل عربی, زندانی سیاسی محبوس در اندرزگاه ۸ سالن ۸ زندان اوین در تاریخ ۱۶ آبان ماه ۱۳۹۸, در نامه ای سرگشاده ضمن اعلام حمایت از آرش صادقی اعلام اعتصاب غذا کرده است.

لازم به ذکر است, سهیل عربی, زندانی سیاسی محبوس در اندرزگاه ۸ سالن ۸ زندان اوین در تاریخ ۴ آبان ماه ۱۳۹۸, “سهیل عربی”, زندانی سیاسی محبوس در اندرزگاه ۸ سالن ۸ زندان اوین که با توجه به ابتلا به بیماری به دلیل ابتلا به بیماری « تروما بلانت» که در اثر ضربه صورت گرفته از سوی بازجوی قرارگاه ثارالله سپاه پاسداران صورت گرفته بود در جریان انتقال به بیمارستان به دلیل ممانعت از پوشیدن لباس زندان و از همه مهمتر عدم قبول هزینه های درمانی از بابت این بیماری از اعزام به بیمارستان خودداری کرد.

سهیل عربی, در تاریخ ۷ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸, در زمانی که در  زندان تهران بزرگ«فشافویه» محبوس بود به بند ۱ الف  قرار گاه ثارالله سپاه پاسداران در حوالی افسریه تهران با هدف بازجوئی و اعمال فشار و ضرب و شتم از سوی فردی بنام “سید موسی موسوی” که وی از جمله بازجویان خشن این ارگان امنیتی است منتقل شده بود. 

سید موسی موسوی که بعنوان بازجوی قرارگاه ثارالله سپاه است در طی بازجوئی سهیل عربی را به دلیل فعالیتهای این زندانی سیاسی در داخل بند که از جمله میتوان به یاد دادن زبان انگلیسی و فرانسه به سایر زندانیان است مورد تمسخر قرار داده بود.

همچنین در طی روند بازجوئی فرد مذکور اقدام به ضرب و شتم شدید سهیل عربی کرد و همین مورد باعث آسیب دیدگی شدید سهیل عربی از ناحیه بیضه به دلیل لقدی که از سوی فرد مذکور به وی زده شد و از سوی دیگر باعث ترک برداشتن تیغه بینی این زندانی سیاسی و بروز آسیبهای جسمی شدیدی در وی شده است و این زندانی سیاسی در دسترسی به مرکز درمانی جهت مداوا با توجه به له شدگی بیضه و شکستگی بینی محروم مانده است.

زندانیان سیاسی  در زندانهای ایران با کلکسیونی از موارد گسترده نقض حقوق بشر دست و پنجه نرم میکنند. از یک سو محرومیت آنها از حق دادرسی عادلانه که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است و از سوی دیگر بیماریها و آسیب های جسمی گوناگون که میتوان گفت اکثر این افراد این بیماریها را از زمانی که در زندان محبوس گردیده اند به آن مبتلا شده اند و از سوی دیگر پرونده سازیهای پی در پی برای آنها از جمله مواردی است که مستند و مشهود است.  اما مسئولان قضائی و امنیتی در زندانهای ایران از این مسئله بعنوان یک اهرم فشار در جهت تفهیم نظریات و یا اتهامات وارده بر افراد استفاده میکنند که این مورد ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

“ابراهیم رئیسی”, رئیس قوه قضائیه, در تاریخ ۱۲ آبان ماه ۱۳۹۸,  با حضور در جلسه شورای عالی حقوق بشر در جمهوری اسلامی که با حضور “علی شمخانی” و “غلامحسین محسنی اژه ای” دو تن دیگر از اعضای ارشد در قوه قضائیه و شورای عالی امنیتی ملی جمهوری اسلامی برگزار شده بود از حکومت جمهوری اسلامی با عنوان حکومتی یاد کرد که در ریشه و بطن ساختاری برابری کامل با اصول حقوق بشر دارد!

همچنین علی خامنه ای, رهبر جمهوری اسلامی, به دفعات در صحبتهای خود ادعا کرده که در ایران هیچ شهروندی به صرف انتقاد مورد پیگرد قضائی و بازداشت قرار نمی گیرد که اینگونه رفتارهای قهرآمیز حقیقت ماجرا از سرکوب و گسترش فضای امنیتی در ایران را نشان می دهد و گویای این امر است که حاکمان جمهوری اسلامی اساتید بزرگ در سفسطه, مغالطه و تفسیر به رای هستند. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: