•                  
سه شنبه , ۲۹ مهر , ۱۳۹۹
سه‌شنبه, اکتبر 20

بازداشت یاسر امینی آذر, معلم و فعال صنفی فرهنگیان, ساکن مهاباد جهت اجرای حکم حبس

0
207

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۲۸ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, یاسر امینی آذر, معلم و فعال صنفی فرهنگیان ساکن شهرستان مهاباد جهت سپری کردن دوران حبس بازداشت و به زندان مهاباد منتقل شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از کُردپا, روز شنبه ۲۷ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, یاسر امینی آذر, معلم و فعال صنفی فرهنگیان جهت اجرای حکم حبس تعزیری ۱۵ ماهه خود راهی زندان شد. این فعال صنفی فرهنگیان در جریان فعالیتهای صنفی مرتبط با تحصنهای سالهای اخیر فرهنگیان بازداشت و پس از طی مراحل بازجوئی و بطور موقت آزاد شده بود. با آغاز مراحل دادرسی توسط دادگاه انقلاب ارومیه به تحمل حبس محکوم شد و این حکم در مرحله تجدیدنظرخواهی عیناً تائید شد.

 شورای مدیریت مکتب قرآن مهاباد پس از انتقال یاسر امینی آذر به زندان جهت اجرای حکم حبس تعزیری اعلام کرد: “اگرچه کاکه یاسر از بیماری آسم و نارسایی قلب، و نیز آرتروز زانو رنج می‌برد؛ اما از جنبه‌ی ویروس کرونا و بیماری‌های مسری تا کنون سالم بوده است و از این به بعد حفظ سلامت نامبرده به عهده‌ی مسئولان ذی ربط می‌باشد”. 

در تاریخ ۷ شهریور ماه ۱۳۹۸, دادگاه انقلاب ارومیه با صدور دادنامه ای یاسر امینی آذر, را از بابت اتهام “اقدام علیه امنیت ملی”, به تحمل ۱۵ ماه حبس تعزیری محکوم کرد. این پرونده پس از ارجاع به دادگاه تجدیدنظر استان آذربایجان غربی عیناً تائید شد. 

این فعال صنفی در تاریخ ۱۷اردیبهشت ماه سالجاری به هنگام خروج از مدرسه توسط ماموران اداره اطلاعات ارومیه بازداشت و به بازداشتگاه اداره اطلاعات در این شهر منتقل شده بود. این فعال صنفی فرهنگیان پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع قرار وثیقه و بطور موقت آزاد شد. 

“یاسر امینی آذر”, در تاریخ ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸, با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۵۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیه آزاد شد. 

روز چهارشنبه بیش از ۲۰۰ تن از معلمان شهرهای مختلف کشور با انتشار نامه ای سرگشاده خطاب به استاندار آذربایجان غربی، خواهان آزادی “یاسر امینی آذر” و کلیه فعالان صنفی محبوس شده بودند.

تجمع اعتراضی با فراخوان شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران، در تاریخ ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ مقارن با روز معلم، که در آن معلمان ایران در ادارات آموزش و پرورش دست به تجمع زدند.

لازم به ذکر است که این فعال صنفی, پیش از این در روز ۲۱ آبان ماه ۱۳۹۷ در تحصن اعتراضی سراسری فرهنگیان به بازپرسی اداره آموزش و پرورش شهرستان مهاباد، احضار و در خصوص فعالیت‌های صنفی‌اش مورد بازخواست قرار گرفته بود.

فرهنگیان بازنشسته در استان‌های یزد ، تهران ، همدان ، مازندران، خراسان رضوی، خراسان جنوبی ، کرمانشاه ، اصفهان، کردستان، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، البرز، گیلان ، فارس و .سایر شهرها و استانهای کشور دست به تجمع زدند. 

فرهنگیان ایران طی سه دوره در سال ۱۳۹۷ در راستای خواسته های به حق صنفی خود طی روزهای ۲۲ و۲۳مهر ماه و همچنین در تاریخهای ۲۲و۲۳ آبان ماه همان سال در استان‌های “کرمان، لرستان، خوزستان، کرمانشاه، اصفهان، کردستان، البرز، همدان، فارس، زنجان، قم، مازندران، تهران، خراسان شمالی، ایلام، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کهگیلویه و بویراحمد، بوشهر، گیلان و هرمزگان” دست به تحصن زده و ضمن خودداری از حضور در کلاس‌های درس خواستار برآورده شدن مطالبات صنفی خود شده بودند.

معلمان متحصن همچنین در طی تحصنهای برگزار شده که از منظر حکومت و ارگانهای امنیتی از آن با عناوین و اتهامات امنیتی یاد میشود نوشته‌هایی مانند “معلمان زندانی را آزاد کنید”، “ما به وضعیت معیشتی معترضیم”، “تفاوت آری تبعیض خیر”، “تامین تضمین بودجه عادلانه”، “روحانی-لاریجانی، کو نظام هماهنگ”، “نه به طرح معلم تمام وقت”، “لغو اختلاف طبقاتی”، “ارتقای منزلت و معیشت معلمان”، “نه به آموزش خصوصی”، “آموزش رایگان حق فرزندان ایران”، “آموزش زبان مادری”، “ایمن سازی مدارس”، “توقف پرونده سازی برای فعالان صنفی” ، “ما به وضعیت آموزشی معترضیم” ، “احضار معلمان را متوقف کنید” و … در دست داشتند.

همچنین دور سوم تحصن سراسری اعتراضی فرهنگیان در سراسر کشور که در روزهای دوازدهم، سیزدهم و چهاردهم اسفند ۱۳۹۷ و با توجه به فراخوان قبلی شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران آغاز شده بود با هدف رفع تمام موانع قانونی برای فعالیت آزاد تشکلهای صنفی فرهنگیان شاغل و بازنشسته ایران به عنوان مطالبات اصلی آنها برگزار شده بود. 

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مود تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

سرکوب فعالان صنفی و بیان اتهامات امنیتی بر علیه این دسته از شهروندان از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

برگزاری تجمعات اعتراضی بدون حمل سلاح از جمله حقوقی است که در اصل ۲۷ قانون اساسی ایران که حکومت جمهوری اسلامی مدعی عمل به آن را دارد نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما تفسیرهای متفاوتی که ارگانهای امنیتی به نفع خود و در جهت ایجاد محدودیت و سرکوب شهروندان در ایران بر قانون اساسی میکنند زمینه این سرکوبها را برخوردهای امنیتی را فراهم میکند.

برچسب هافرهنگیفرهنگیانفرهنگیان مهابادفرهنگیان ایرانفرهنگیان در ایرانفعلان صنفی فرهنگیان در ایرانفعال صنفی فرهنگیانفعال صنفی فرهنگیان ایرانفعال صنفی فرهنگیان در ایرانفعال صنفی معلمان ایرانفعالان صنفی فرهنگیانفعالان صنفی فرهنگیان ایرانفعالان صنفی فرهنگیان در ایرانمعلم و فعال صنفی فرهنگیانمعلمانمعلمان ایرانمعلمان ایران فعالمعلمان در ایرانمعلمان در جمهوری اسلامیمعلمان دربندمعلمان زندانیمعیشت فرهنگیان در ایرانیاسر امینییاسر امینی آذرآذربایجان غربیاجرای حکم حبساجرای حکم حبس تعزیریاجرای حبس تعزیریبیماری آرتروزبازداشت فرهنگیان در ایرانبازداشت یاسر امینیبازداشت جهت اجرای حکم حبس تعزیریتجمع اعتراضی فرهنگیان در ایرانتحصن فرهنگیانتحصن فرهنگیان ایرانتحصن فرهنگیان در ایرانتحصن سراسری معلمان ایرانحقوق فرهنگیان در ایرانحقوق شهروندی فرهنگیان در ایراندادگاه انقلاب ارومیهدادگاه تجدیدنظر آذربایجان غربیزندان مهابادسرکوب فرهنگیان ایرانسرکوب فرهنگیان در ایرانسرکوب فعالان صنفیسرکوب فعالان صنفی فرهنگیان ایرانسرکوب فعالان صنفی فرهنگیان در ایرانسرکوب فعالان صنفی معلمان در ایرانسرکوب فعالان صنفی در ایرانسرکوب معلمان ایرانشعبه اجرای احکام

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: