•                  
یک شنبه , ۰۶ مهر , ۱۳۹۹
یکشنبه, سپتامبر 27

دو شهروند بهائی اهل یزد با تودیع وثیقه آزاد شدند

0
72

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۱۱ شهریور ماه ۱۳۹۹، هیوا یزدان مهدی آبادی و میترا بندی امیرآبادی، دو شهروند بهائی ساکن یزد پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع قرار وثیقه از بازداشت آزاد شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز سه شنبه ۱۱ شهریور ماه ۱۳۹۹، میترا بندی امیرآبادی و هیوا یزدان مهدی آبادی، دو شهروند بهائی اهل یزد و محبوس در بازداشتگاه اداره اطاعات این شهرستان پس از اتمام بازجوئی، تفهیم اتهام و تحمل بلاتکلیفی طولانی مدنی هر یک با تودیع قرار وثیقه بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شدند. این ۲ شهروند بهائی در تاریخ ۱۰ خرداد ماه سالجاری توسط ماموران اداره اطلاعات یزد بازداشت شده بودند. 

میترا بندی امیرآبادی و هیوا یزدان مهدی آبادی در حالی با تودیع وثیقه آزاد شدند که پیش از این در پی ممانعت بازپرس پرونده به بهانه تداوم بازجوئی و ابهام در پرونده قرار بازداشت این ۲ شهروند بهائی تمدید شده بود. 

در تاریخ ۱۰ خرداد ماه ۱۳۹۹, میترا بندی امیرآبادی و هیوا یزدان مهدی آبادی, دو شهروند بهائی ساکن یزد پس از تفتیش منازل و ضبط وسائل شخصی بازداشت شدند.

هیوا یزدان مهدی آبادی, پش از این در تاریخ ۴ آذر ماه ۱۳۹۶, توسط نیروهای امنیتی در شهرستان یزد بازداشت شده بود و پس از انتقال به بازداشتگاه و طی مراحل بازجوئی در تاریخ ۵ دی ماه ۱۳۹۶ پس از طی مراحل بازجوئی با تودیع قرار وثیقه و بطور موقت از بازداشت آزاد شده بود. 

با آغاز مراحل دادرسی و ارجاع پرونده میترا بندی امیرآبادی و هیوا یزدان مهدی آبادی به دادگاه انقلاب این شهروند بهائی به تحمل حبس با طول مدت تعلیق محکوم شده بود که این مدت اخیراً به اتمام رسید. 

شهروندان بهائی با استناد به بخشنامه شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوب ۶ اسفند ۱۳۶۹ از هرگونه حقوق شهروندی برابر با سایر شهروندان ایران محروم هستند و از سوی حکومت جمهوری اسلامی با انواع و اقسام موارد نقض حقوق بشر و اعمال رفتارهای قهرآمیز روبرو هستند. 

 سرکوب بهائیان ایران ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۸ و ۱۹ این سند معتبر بین المللی و همچنین ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی نیز میباشد که در این دو ماده به صراحت بر حق افراد بر انجام مناسک مذهبی و همچنین تبلیغات و انجام آموزشهای مذهبی برای افراد چه بصورت جمعی و چه بصورت خصوصی تاکید شده است. 

بازداشت افراد و عدم بدون تفهیم اتهام و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد و ناقض, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب هابهائیان ایراناقلیتهای مذهبیاقلیتهای مذهبی در ایرانپیروان سایر ادیان در ایرانپیروان سایر ادیانسرکوب اقلیتهای مذهبی در ایرانجامعه بهائیانشهروندان بهائی در ایرانجامعه جهانی بهائیانجامعه بهائی ایرانشهروندان بهایی در ایراناقلیت بهائیبهاییان ایرانبهائیان در ایرانجامعه بهائیان ایرانجامعه بهائیبهائیانشهروندان بهائیبهائیان شیرازسرکوب بهائیان در ایرانبهائیان یزدهیوا یزدان مهدی آبادیسرکوب بهائیانسرکوب بهاییان ایرانجامعه بهاییان ایرانسرکوب بهائیان ایرانشهروندان بهاییسرکوب اقلیتهای مذهبیسرکوب جامعه بهائی ایرانسرکوب جامعه بهائیان ایرانسرکوب جامعه بهائی در ایرانسرکوب جامعه بهائیان در ایرانجامعه بهائیان در ایرانبهائیان اصفهانسرکوب شهروندان بهایی در ایرانجامعه بهایی ایرانحقوق بهاییان ایرانجامعه بهائی در ایراننقض حقوق شهروندی بهاییان ایراننقض حقوق بهاییان ایرانسرکوب شهروندان بهاییپیروان سایر ادیان ایر انسرکوب جامعه بهائیاقلتیهای مذهبیسرکوب جامعه بهایی ایرانحقوق بشر بهائیان ایرانسرکوب شهروندان بهایی ایرانفعالیت بهاییان ایرانسرکوب شهروندان بهایی در ایارناقلیت بهائی در ایراندانشگاه بهاییان ایرانسرکوب جامعه بهاییحقوق شهروندی بهاییان ایرانسرکوب جامعه بهاییان در ایراننقض حقوق بشر بهاییان ایرانسرکوب اقلتیهای مذهبیاقلیت بهاییاقلیت بهایی در ایرانسرکوب بهائیان در جمهوری اسلامیسرکوب شهروندان بهایی در جمهوری اسلامیتفتیش منزل بهاییان ایرانحقوقشهروندی بهاییان ایرانپیروان بهاییت در ایرانشهروندان بهائی ایرانشهروندان بهایی ایراناقلیت بهایی ایراناقلیت بهائی ایرانمحرومیت از تحصیل بهاییان ایرانسرکوب اقلیت بهائی در ایراناقلیتهای مذهبی در جمهوری اسلامیحقوق شهروند بهاییان ایراناقلیتهای دینی در ایرانشهروندان بهائی در یزدتخریب قبرستان بهاییان ایرانمحرومیت از حقوق شهروندی بهاییان ایرانپیروان بهاییشهروندان بهایی یزدشهروندان بهائی در جمهوری اسلامیشهروندان بهایی در جمهوری اسلامیپیروان بهائیان در ایرانسرکوب اقلیتهای مذهبی در جمهوری اسلامیسرکوب بهائیان ایران .شهروندان بهایی در یزدمیترا بندی امیرآبادیهیوا یزداننقض حقوق شهروند بهاییان ایرانمیترابندی امیرآبادیمیترا بندی امیرآبادی شهروند بهایی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: