•                  
یک شنبه , ۲۸ دی , ۱۳۹۹
یکشنبه, ژانویه 17

دو شهروند بهائی اهل یزد با تودیع وثیقه آزاد شدند

0
113

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۱۱ شهریور ماه ۱۳۹۹، هیوا یزدان مهدی آبادی و میترا بندی امیرآبادی، دو شهروند بهائی ساکن یزد پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع قرار وثیقه از بازداشت آزاد شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز سه شنبه ۱۱ شهریور ماه ۱۳۹۹، میترا بندی امیرآبادی و هیوا یزدان مهدی آبادی، دو شهروند بهائی اهل یزد و محبوس در بازداشتگاه اداره اطاعات این شهرستان پس از اتمام بازجوئی، تفهیم اتهام و تحمل بلاتکلیفی طولانی مدنی هر یک با تودیع قرار وثیقه بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شدند. این ۲ شهروند بهائی در تاریخ ۱۰ خرداد ماه سالجاری توسط ماموران اداره اطلاعات یزد بازداشت شده بودند. 

میترا بندی امیرآبادی و هیوا یزدان مهدی آبادی در حالی با تودیع وثیقه آزاد شدند که پیش از این در پی ممانعت بازپرس پرونده به بهانه تداوم بازجوئی و ابهام در پرونده قرار بازداشت این ۲ شهروند بهائی تمدید شده بود. 

در تاریخ ۱۰ خرداد ماه ۱۳۹۹, میترا بندی امیرآبادی و هیوا یزدان مهدی آبادی, دو شهروند بهائی ساکن یزد پس از تفتیش منازل و ضبط وسائل شخصی بازداشت شدند.

هیوا یزدان مهدی آبادی, پش از این در تاریخ ۴ آذر ماه ۱۳۹۶, توسط نیروهای امنیتی در شهرستان یزد بازداشت شده بود و پس از انتقال به بازداشتگاه و طی مراحل بازجوئی در تاریخ ۵ دی ماه ۱۳۹۶ پس از طی مراحل بازجوئی با تودیع قرار وثیقه و بطور موقت از بازداشت آزاد شده بود. 

با آغاز مراحل دادرسی و ارجاع پرونده میترا بندی امیرآبادی و هیوا یزدان مهدی آبادی به دادگاه انقلاب این شهروند بهائی به تحمل حبس با طول مدت تعلیق محکوم شده بود که این مدت اخیراً به اتمام رسید. 

شهروندان بهائی با استناد به بخشنامه شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوب ۶ اسفند ۱۳۶۹ از هرگونه حقوق شهروندی برابر با سایر شهروندان ایران محروم هستند و از سوی حکومت جمهوری اسلامی با انواع و اقسام موارد نقض حقوق بشر و اعمال رفتارهای قهرآمیز روبرو هستند. 

 سرکوب بهائیان ایران ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۸ و ۱۹ این سند معتبر بین المللی و همچنین ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی نیز میباشد که در این دو ماده به صراحت بر حق افراد بر انجام مناسک مذهبی و همچنین تبلیغات و انجام آموزشهای مذهبی برای افراد چه بصورت جمعی و چه بصورت خصوصی تاکید شده است. 

بازداشت افراد و عدم بدون تفهیم اتهام و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد و ناقض, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب هافعالیت بهاییان ایرانمیترا بندی امیرآبادیمیترا بندی امیرآبادی شهروند بهاییمیترابندی امیرآبادیمحرومیت از تحصیل بهاییان ایرانمحرومیت از حقوق شهروندی بهاییان ایراننقض حقوق بهاییان ایراننقض حقوق بشر بهاییان ایراننقض حقوق شهروند بهاییان ایراننقض حقوق شهروندی بهاییان ایرانهیوا یزدانهیوا یزدان مهدی آبادیپیروان بهاییپیروان بهاییت در ایرانپیروان بهائیان در ایرانپیروان سایر ادیانپیروان سایر ادیان ایر انپیروان سایر ادیان در ایراناقلیت بهاییاقلیت بهایی ایراناقلیت بهایی در ایراناقلیت بهائیاقلیت بهائی ایراناقلیت بهائی در ایراناقلیتهای مذهبیاقلیتهای مذهبی در ایراناقلیتهای مذهبی در جمهوری اسلامیاقلیتهای دینی در ایراناقلتیهای مذهبیبهاییان ایرانبهائیانبهائیان یزدبهائیان ایرانبهائیان اصفهانبهائیان در ایرانبهائیان شیرازتفتیش منزل بهاییان ایرانتخریب قبرستان بهاییان ایرانجامعه بهایی ایرانجامعه بهاییان ایرانجامعه بهائیجامعه بهائی ایرانجامعه بهائی در ایرانجامعه بهائیانجامعه بهائیان ایرانجامعه بهائیان در ایرانجامعه جهانی بهائیانحقوق بهاییان ایرانحقوق بشر بهائیان ایرانحقوق شهروند بهاییان ایرانحقوق شهروندی بهاییان ایرانحقوقشهروندی بهاییان ایراندانشگاه بهاییان ایرانسرکوب اقلیت بهائی در ایرانسرکوب اقلیتهای مذهبیسرکوب اقلیتهای مذهبی در ایرانسرکوب اقلیتهای مذهبی در جمهوری اسلامیسرکوب اقلتیهای مذهبیسرکوب بهاییان ایرانسرکوب بهائیانسرکوب بهائیان ایرانسرکوب بهائیان ایران .سرکوب بهائیان در ایرانسرکوب بهائیان در جمهوری اسلامیسرکوب جامعه بهاییسرکوب جامعه بهایی ایرانسرکوب جامعه بهاییان در ایرانسرکوب جامعه بهائیسرکوب جامعه بهائی ایرانسرکوب جامعه بهائی در ایرانسرکوب جامعه بهائیان ایرانسرکوب جامعه بهائیان در ایرانسرکوب شهروندان بهاییسرکوب شهروندان بهایی ایرانسرکوب شهروندان بهایی در ایارنسرکوب شهروندان بهایی در ایرانسرکوب شهروندان بهایی در جمهوری اسلامیشهروندان بهاییشهروندان بهایی یزدشهروندان بهایی ایرانشهروندان بهایی در یزدشهروندان بهایی در ایرانشهروندان بهایی در جمهوری اسلامیشهروندان بهائیشهروندان بهائی ایرانشهروندان بهائی در یزدشهروندان بهائی در ایرانشهروندان بهائی در جمهوری اسلامی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: