•                    
  •                  
یک شنبه , ۱۰ مهر , ۱۴۰۱
دوشنبه, اکتبر 3

آزادی شهروند ساکن جوانرود با تودیع قرار وثیقه از بازداشت

0
645

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۱۱ شهریور ماه ۱۳۹۹، حسیم میرزائی، شهروند اهل شهرستان جوانرود پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع قرار وثیقه تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از کُردپا، روز شنبه ۸ شهریور ماه ۱۳۹۹، حسیم میرزائی, شهروند اهل شهرستان جوانرود واقع در استان کرمانشاه، پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع قرار وثیقه از بازداشت آزاد شد. 

براساس این گزارش اتهام تفهیم شده به این شهروند در دوران بازجوئی همکاری با یکی از احزاب کُرد مخالف نظام عنوان شده اما از مصادیق حقوقی این اتهام اطلاعی در دسترس نیست. 

حسیم میرزایی، در تاریخ ۲ شهریور ماه ۱۳۹۹، بدون ارائه حکم قضائی توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به بازداشتگاه یکی از ارگانهای امنیتی منتقل شده بود. 

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام فرد و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

اعتراف گیری اجباری به ضرب و شتم و تهدید بر افراد از جمله مصادیق بارز نقض اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین میثاق های بین المللی حقوق مدنی و سیاسی میباشد. در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین در ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی به صراحت کلام بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هاسرکوب شهروندان کورد در ایرانسرکوب شهروندان کردسرکوب شهروندان کرد در جمهوری اسلامیبازداشت شهروندان کوردبازداشت حسیم میرزائیشهروندان کورد در جمهوری اسلامینقض حقوق شهروندان کرد در ایرانحسیم میرزائیشهروندان کردشهروندان شهروندان کرد در ایراندادگاه انقلاب شهرستان جوانرودشهروندان کوردایرانحسیم میرزائی شهرستان جوانرودشهروندان کورد ایرانبازداشت شهروندان کورد در ایرانشهروندان کورد اهل سنتبازداشت شهروندان کورد در سردشتسرکوب شهروندان کرد ایرانشهروندان کورد در ایرانسرکوب شهروندان کرد در ایرانشهرستان جوانرودشهروندان کرد اهل سنتشهروندان کورد جمهوری اسلامیشهروندان کوردسرکوب شهروندان کورد ایرانشهروندان کردآباد در یزدشهروندان کورد زندانی سیاسیشهروندان کردایرانبازداشت شهروندان کردنقض حقوق شهروندان کورد در ایرانشهروندان کرد ایرانشهروندان کرد زندانی سیاسیحسیم میرزاییشهروندان کرد در ایرانسرکوب شهروندان کوردشهروندان کرد در جمهوری اسلامیشهروندان کورد سنی مذهببازداشت حسیم میرزایی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.