•                  
پنج شنبه , ۱۵ خرداد , ۱۳۹۹
جمعه, ژوئن 5

صدور حکم حبس تعزیری برای ۶ تن از شهروندان بهائی ساکن تبریز

0
297

شش شهروند بهائی ساکن تبریز, که پیش از این از سوی شعبه ۱ دادگاه انقلاب این شهر مورد محاکمه قرار گرفته بودند در مجموع به تحمل ۳۶ ماه حبس تعزیری محکوم شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز شنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۸,  شش تن از شهروندان بهائی ساکن تبریز بنامهای؛ خیرالله بخشی, مونیکا علیزاده«اقدسی», کامبیز میثاقی, شبنم عیسی خانی, فرزاد بهادری و شهریار خداپناه که در تاریخ ۲۱ خرداد ماه سالجاری از سوی شعبه ۱ دادگاه انقلاب این شهر به ریاست “قاضی رحیم حملبر” مورد محاکمه قرار گرفته بودند, هر یک به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شدند. این شهروندان بهائی در اواخر آبان ۱۳۹۷ توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع قرار وثیقه و تا پایان مراحل دادرسی بطور موقت آزاد شده بودند.

براساس حکم صادره, خیرالله بخشی, مونیکا علیزاده«اقدسی», کامبیز میثاقی, شبنم عیسی خانی, فرزاد بهادری و شهریار خداپناه به اتهام عضویت در تشکیلات غیر قانونی بهائی هر یک به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شدند. همچنین خیرالله بخشی یکی از متهمان این پرونده که از بابت اتهام تبلیغ علیه نظام مورد تفهیم اتهام قرار گرفته بود از سوی دادگاه از اتهام مطروحه تبرئه شد. 

جلسه دادرسی بر پرونده هر ۶ شهروند بهائی در تاریخ ۲۱ خرداد ۱۳۹۸, از سوی شعبه ۱ دادگاه انقلاب تبریز به ریاست قاضی رحیم حملبر و با حضور عباس جمالی وکیل مدافع هر ۶ شهروند بهائی برگزار شده بود. 

لازم به ذکر است, این شهروندان بهائی در روزهای پایانی آبان ۱۳۹۷ توسط نیروهای امنیتی در تبریز بازداشت شدند. پس از اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه این افراد بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی با تودیع قرار وثیقه آزاد شدند. 

همچنین شبنم عیسی خانی یکی از متهمان این پرونده نیز در تاریخ ۲۸ ابان ۱۳۹۷ در چی یورش ماموران اداره اطلاعات تبریز مورد تفتیش قرار گرفته بود و بدلیل عدم حضور این شهروند بهائی در آن زمان, برای روز ۲۹ آبان ماه به اداره اطلاعات تبریز احضار و سپس بازداشت شده بود. 

شهروندان بهائی با استناد به بخشنامه شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوب ۶ اسفند ۱۳۶۹ از هرگونه حقوق شهروندی محروم هستند و از شسوی حکومت جمهوری اسلامی این دسته از شهروندان با انواع و اقسام موارد نقض حقوق بشر و اعمال رفتارهای قهرآمیز روبرو هستند. 

 سرکوب بهائیان ایران ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۸ و ۱۹ این سند معتبر بین المللی و همچنین ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی نیز میباشد که در این دو ماده بخه صراحت بر حق افراد بر انجام مناسک مذهبی و همچنین تبلیغات و انجام آموزشهای مذهبی برای افراد چه بصورت جمعی و چه بصورت خصوصی تاکید شده است. 

همچنین برخورداری شهروندان از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بی طرف از جمله موارد مورد تاکید در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

 در ماده ۵ قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب هافعالیت بهائیان در ایرانقاضیقاضی رحیم حملبرمونیکا اقدسیمونیکا علیزادهماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشرمحاکمهمحاکمه در دادگاهمحرومیت از تحصیل بهائیان در ایرانمحرومیت از حقوق شهروندی بهائیان ایرانمحرومیت از حقوق شهروندی بهائیان در ایراننقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایرانکامبیز میثاقىکامبیز میثاقیاتهامبهاییان تبریزبهائیبهائی ستیزیبهائیانبهائیان ایرانبهائیان تبریزبهائیان در ایرانتبلیغ علیه نظامتبرئهحقوق بشر بهائیان ایرانحقوق بشر در ایرانحقوق شهروندی بهائیان در ایرانحقوق شهروندی بهائیات در ایرانحبس تعزیریخیرالله بخشیخیراله بخشیدادگاه انقلابدادگاه انقلاب تبریزدادرس عادلانهرحیم حمل بررحیم حملبرسرکوب بهاییان ایرانسرکوب بهاییان در ایرانسرکوب بهائیانسرکوب بهائیان ایرانسرکوب بهائیان در ایرانسرکوب جامعه بهایی ایرانسرکوب جامعه بهائیسرکوب جامعه بهائی ایرانسرکوب جامعه بهائی در ایرانسرکوب جامعه بهائیان ایرانسرکوب جامعه بهائیان در ایرانسرکوب شهروندان بهایی در ایرانسرکوب شهروندان بهائیسرکوب شهروندان بهائی ایرانسرکوب شهروندان بهائی در ایرانشهریار خدا پناهشهریار خداپناهشهریارخداپناهشبنم عیسی خانیشعبه اول دادگاه انقلاب تبریزصدور حکمصدور حکم حبسعضویت در تشکیلات بهائی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: