•                    
  •                  
شنبه , ۰۸ بهمن , ۱۴۰۱
شنبه, ژانویه 28

بردیا بصیری با تودیع وثیقه آزاد شد

0
36

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۲۹دی ماه ۱۴۰۱، بردیا بصیری، شهروند بازداشتی، پس از اتمام بازجوئی ها و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز چهارشنبه ۲۸ دی ماه ۱۴۰۱، بردیا بصیری، ساکن تهران و همسر آیدا راستی قلاتی، شهروند بهایی، پس از طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه آزاد شد.

براساس این گزارش، آزادی بردیا بصیری، پس از بازجوئی و تفهیم اتهام وی با تودیع وثیقه صورت گرفته است.

لازم به اشاره است، بردیا بصیری، در تاریخ ۲۶ دی ماه ۱۴۰۱، پس از یورش ماموران وزرات اطلاعات به منزل وی در تهران و توقیف برخی لوازم شخصی از قبیل گوشی تلفن‌ همراه و لپ تاپ، سپس بازداشت و جهت بازجوئی به بند ۲۰۹ آن ارگان امنیتی واقع در زندان اوین منتقل شده بود.‌

بازداشت بردیا بصیری، در حالی صورت گرفته بود که وی چندی پیش به یکی از شعبه های اداره نظارت و پیگیری وزارت اطلاعات در تهران احضار و بازجویی شده بود.‌

همچنین، آیدا راستی قلاتی، همسر بردیا بصیری، چندی پیش توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت و پس لز انتقال به بند ۲۰۹ آن ارگان امنیتی واقع در زندان اوین و طی مراحل بازجوئی و بازپرسی با تودیع وثیقه آزاد شد. 

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.