چهارشنبه , ۰۲ فروردین , ۱۴۰۲
چهارشنبه, مارس 22

آزادی ابراهیم‌ احمدپور با تودیع وثیقه از زندان مرکزی تبریز

0
81

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۱۱اسفند ماه ۱۴۰۱، ابراهیم‌ احمدپور، پس از اتمام مراحل بازجویی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه از زندان مرکزی تبریز آزاد شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز پنجشنبه ۱۱ اسفند ماه ۱۴۰۱، ابراهیم احمدپور، دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد در رشته علوم سیاسی در دانشگاه تبریز، پس از طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع قرار وثیقه از زندان مرکزی این شهر آزاد شد.‌

براساس این گزارش، آزادی ابراهیم احمدپور با تودیع وثیقه صورت گرفته اما از مصادیق حقوقی اتهامات و میزان وثیقه تودیع شده برای آزادی وی اطلاعی در دسترس نیست.

لازم به اشاره است، ابراهیم‌ احمدپور، در تاریخ ۸ اسفند ماه ۱۴۰۱، پس از احضار به پلیس امنیت شهرستان تبریز مرکز استان آذربایجان شرقی سپس بازداشت و در تاریخ ۹ اسفند ماه هم پس از اتمام‌ بازجوئی ها به زندان مرکزی تبریز منتقل شده بود.

ابراهیم احمدپور، پیشتر هم در جریان اعتراضات آبان ۱۳۹۸، توسط کمیته انضباطی دانشگاه تبریز به مدت ۱ ترم از تحصیل محروم شده بود. 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاههای مختلف در یک جامعه، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل مورد نظر متهم و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.