یک شنبه , ۱۳ فروردین , ۱۴۰۲
یکشنبه, آوریل 2

آزادی ماموستا فتح الله رستمی با تودیع وثیقه از زندان ارومیه

0
708

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۱۶ اسفند ماه ۱۴۰۱، ماموستا فتح الله رستمی، فعال مذهبی اهل سنت، پس از طی مراحل بازجویی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کُردپا، روز دوشنبه ۱۵ اسفند ماه ۱۴۰۱، ماموستا فتح الله رستمی، شهروند اهل سنت و امام جماعت روستای مراغان از توابع شهرستان سردشت در استان آذربایجان غربی، محبوس و بلاتکلیف در زندان مرکزی ارومیه پس از اتمام بازجویی ها وتفهیم اتهام با تودیع وثیقه آزاد شد. 

براساس این گزارش، آزادی ماموستا فتح الله رستمی پس از طی مراحل بازجویی و با تودیع وثیقه صورت گرفته و باید در انتظار دریافت ابلاغیه جلسه دادرسی خود باشد. 

لازم به اشاره است، ماموستا فتح‌الله رستمی، در تاریخ ۲۵ بهمن ماه ۱۴۰۱، در حالی که برای کمک رسانی به شهروندان زلزله زده شهرستان خوی عازم شده بود در ورودی ارومیه مرکز استان آذربایجان غربی، بازداشت و به بازداشتگاهی منتقل شد و پس از طی مراحل بازجویی به زندان مرکزی ارومیه منتقل شده بود. 

علیرغم آزادی ماموستا فتح الله رستمی با تودیع وثیقه اما از مصادیق حقوقی اتهامات و میزان وثیقه تودیع شده برای آزادی وی اطلاعی حاصل نشده است. 

سرکوب پیروان اهل سنت و اقلیتهای مذهبی، ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۲،  ۱۸ و ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بی طرف از جمله موارد مورد تاکید شده در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.