چهارشنبه , ۰۲ فروردین , ۱۴۰۲
چهارشنبه, مارس 22

احضار، بازپرسی و تفهیم اتهام ۴ شهروند بهایی در دادسرای کرج

0
140

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۱۶ اسفند ماه ۱۴۰۱، وحید چگینی، بازپرس شعبه ۷ دادسرای عمومی و انقلاب شهر کرج مرکز استان البرز، چهار شهروند را پس از احضار، مورد تفعیم اتهام کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، طی روزهای اخیر، پریسا اسلامی، نصیر هروی، سارا شعبانپور و ژینوس اختر خاوری، شهروندان بهایی ساکن کرج مرکز استان البرز، پس از احضار به شعبه ۷ دادسرای عمومی و انقلاب کرج، توسط وحید چگینی تفهیم اتهام شدند. 

به نقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران:”مبنی احضار این ۴ شهرود بهایی در خصوص تفتیش منازل آنها در مرداد ماه سال ۱۴۰۱ در کرج به دلیل(تشکیل و تدریس در آموزشگاه موسیقی برای کودکانی در سنین مهد کودک) بود و در نظر بازپرس و دستگاه قضایی این افراد چون بهایی هستند اقدام به (تبلیغ بهاییت در میان کودکان) کردند. وحید چگینی، بازپرس شعبه ۷ دادسرای کرج، با اضافه کردن پریسا اسلامی، نصیر هروی، سارا شعبانپور و ژینوس اختر خاوری به متهمان آن پرونده آنها را تفهیم اتهام کرد.”

لازم به اشاره است، منازل شخصی پریسا اسلامی، نصیر هروی، سارا شعبانپور و ژینوس اختر خاوری،‌ در تاریخ ۹ مردادماه ۱۴۰۱، پس از یورش گسترده ماموران وزارت اطلاعات مورد تفتیش قرار گرفت و برخی لوازم شخصی از این شهروندان بهایی توقیف شده بود. 

همچنین،‌ رامله تیرگرنژاد، کامیار حبیبی، عفیف نعیمی، سامان استوار یه همراه چند تن دیگر از شهروندان بهایی، در بهمن ماه ۱۴۰۱،‌ پس از محاکمه در شعبه دادگاه انقلاب کرج، از بابت اتهامات(تبلیغ علیه نظام)، (اقدام علیه امنیت ملی) و (تشکیل گروه د دسته به قصد برهم زدن امنیت کشور) به تحمل حبس تعزیری، تبعید، منع خروج از کشور، جریمه نقدی و مجازات تکمیلی محکوم شدند. 

در تاریخ ۱۰ مردادماه ۱۴۰۱، وزارت اطلاعات، با انتشار اطلاعیه ای ضمن تائید یورش و تفتیش گسترده منازل شهروندان بهایی و بازداشت گسترده شماری از آنها مدعی شد این تفتیش منازل و بازداشت‌ها به علت ارتکاب شهروندان بهایی به (جاسوسی برای اسرائیل) بوده است. 

ادعای این ارگان امنیتی در خصوص شهروندان بهایی در حالی (جاسوسی برای اسرائیل) عنوان شد که جملگی این شهروندان به کار تدریس موسیقی در مهدهای کودک اشتغال داشتند و چون به دیانت بهایی معقتد هستند هدف بازداشت و پرونده سازی قرار گرفتند. 

سازمان عفو بین الملل، در تاریخ ۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، با انتشار فراخوان اقدام فوری نسبت به سرکوب و افزایش فشارهای امنیتی بر شهروندان بهایی واکنش نشان داد و از جامعه جهانی خواستار در نظر گرفتن راهکاری جامع برای مقابله با این قبیل برخوردهای حکومت ایران شد.‌

جامعه جهانی بهائی هم در تاریخ ۳۰ تیر ماه ۱۴۰۱، با انتشار بیانیه ای نسبت به افزایش فشارهای امنیتی و موج گسترده بازداشت، سرکوب محرومیت بهائیان ایران از حقوق شهروندی شان در ایران هشدار داد.

شهروندان بهائی با طبق به بخشنامه شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوب ۶ اسفند ۱۳۶۹ از هرگونه حقوق شهروندی محروم هستند و از سوی حکومت جمهوری اسلامی با انواع و اقسام موارد نقض حقوق بشر و اعمال رفتارهای قهرآمیز روبرو هستند.

 سرکوب بهائیان ایران ناقض ماده ۲، ۱۸ و ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است که بر حق افراد بر انجام مناسک مذهبی و تبلیغات و انجام آموزشهای مذهبی چه بصورت جمعی و چه بصورت خصوصی تاکید می کند.‌

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است. 

برچسب هابهائیبهاییسرکوب اقلیت بهائی در ایرانسرکوب اقلیت بهائیپیروان بهاییانسارا شعبان پوروحیدچگینیاقلیتهای مذهبی در ایراناقلیت بهائینقض حقوق اقلیتهای مذهبی در ایرانجامعه بهاییاقلیتهای مذهبی در جمهوری اسلامیسرکوب پیروان سایر ادیان در جمهوری اسلامیفعالیت اقلیتهای مذهبینصیر هرویوحید چگینی بازپرسحقوق بشر در ایرانبهاییان ایرانبهائیان کرجاقلیت بهائی در ایرانپیروان سایر ادیان در جمهوری اسلامینقض حقوق شهروندی اقلیتهای مذهبیپیروان اقلیتهای مذهبینصیرهرویوحیدچگینی بازپرسپیروان سایر ادیانحقوق شهروندی در ایرانمحرومیت از حقوق شهروندی اقلیتهای مذهبیاقلیت بهاییجلسه تفهیم اتهامپیروان بهاییتمحاکمه اقلیتهای مذهبیپریسااسلامیحقوق شهروندیجامعه بهائیبهاییان کرجاقلیت بهایی در ایرانپیروان بهاییپیروان بهائیتژینوس اختر خاوریپریسا اسلامیبازپرسیسرکوب پیروان سایر ادیان در ایرانسرکوب پیروان سایر ادیانپیروان بهاییت در ایرانسرکوب اقلیت بهایی در ایرانپیروان سایر ادیان ایرانژینوس اخنرخاوریشعبه ۷ بازپرسی دادسرای کرجبهائیان ایراننقض حقوق پیروان سایر ادیان در ایراناخبار پیروان سایر ادیانحقوق بشر ایراناقلیت بهایی ایرانسرکوب پیروان بهائیت در ایرانسرکوب پیروان بهاییتسارا شعبانپوردادسرای عمومی و انقلاب کرجاقلیتهای مذهبیوضعیت قضائی پیروان سایر ادیان در ایرانجلسه بازپرسیحقوق شهروندی بهاییان در ایراناقلیت بهائی ایرانپیروان بهائیان در ایرانپیروان بهایی در ایرانساراشعبانپوروحید چگینی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.