چهارشنبه , ۰۲ فروردین , ۱۴۰۲
چهارشنبه, مارس 22

آزادی کاوه سلیمی شهروند پیرو آئین یارسان با تودیع قرار وثیقه

0
64

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۲۱ اسفند ماه ۱۴۰۱، کاوه سلیمی پس از طی مراحل بازجویی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کُردپا، روز شنبه ۲۰ اسفند ماه ۱۴۰۱، کاوه سلیمی، شهروند پیرو آئین یارسان(اهل حق)، ساکن استان کرمانشاه، پس از طی مراحل بازجویی و تفهیم اتهام با تودیع قرار وثیقه از زندان دیزل آباد کرمانشاه آزاد شد. 

براساس این گزارش، آزادی کاوه سلیمی، پس از تفهیم اتهام و با تودیع وثیقه صورت گرفته و این شهروند باید در انتظار دریافت ابلاغیه تعیین تاریخ دادرسی خود باشد. 

همچنین، از مصادیق حقوقی اتهام یا اتهامات تفهیم شده به کاوه سلیمی در مراحل بازجویی، بازپرسی و میزان وثیقه تودیع شده برای آزادی موقت وی اطلاعی در دسترس نیست. 

لازم به اشاره است، کاوه سلیمی، در تاریخ ۱۴ اسفند ماه ۱۴۰۱، پس از یورس ماموران اطلاعات سپاه پاسداران به منزل وی و تفتیش منزل و توقیف برخی لوازم شخصی اش بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه آن ارگان امنیتی و طی مراحل بازجویی و سپس بازپرسی در دادسرای استان کرمانشاه به زندان دیزل آباد منتقل شده بود. 

این شهروند ساکن استان کرمانشاه، پیش از این بازداشت، بصورت تلفنی به اداره نظارت و پیگیری سازمان اطلاعات سپاه پاسداران در استان کرمانشاه احضار و تحت بازجویی قرار گرفته بود. 

سرکوب اقلیت‌های مذهبی و اعمال فشارهای امنیتی و قضایی بر آنها به سبب باورهای مذهبی آنها ناقض ماده ۲، ۱۸ و ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

بازداشت خودسرانه و عدم امکان دسترسی متهم به وکیل در یک فرآیند دادرسی از زمان بازداشت تا لحظه صدور حکم، ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.