سه شنبه , ۰۱ فروردین , ۱۴۰۲
سه‌شنبه, مارس 21

الهام افکاری، تحت نظارت قضایی از زندان عادل آباد شیراز آزاد شد

0
57

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۲۱ اسفند ماه ۱۴۰۱، الهام افکاری، زندانی سیاسی محبوس در زندان عادل آباد شیراز تحت نظارت قضایی با پابند الکترونیکی آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز یکشنبه ۲۱ اسفند ماه ۱۴۰۱، الهام افکاری، زندانی سیاسی محبوس در زندان عادل آباد شهر شیراز مرکز استان فارس، پس از سپری کردن بخشی از مجموع حبس تعزیری خود با نصب پابند الکترونیکی تحت نظارت قضائی آزاد شد. الهام افکاری در حال سپری کردن حبس تعزیری ۵ ساله خود است. 

سعید افکاری، برادر این زندانی سیاسی ضمن اعلام این خبر در صفحه شخصی خود نوشت:”خواهرم الهام، امروز از زندان عادل‌آباد آزاد شد اما باید ۵ سال آینده‌ زندگی‌اش را با پابند در حبس خانگی بگذراند. پنج سال حبس خانگی تنها به جرم اینکه دادخواه نفسِ گرفته‌‌ برادر بی‌گناهش بود. 

لازم به اشاره است، الهام افکاری، در تاریخ ۲۹ آذر ماه ۱۴۰۱، پس از محاکمه توسط یکی از شعب دادگاه انقلاب شیراز از بابت اتهامات (ایجاد اخلال و ناامنی از طریق مشارکت در فراخوان‌ برای برگزاری اعتراضات سراسری)، (ارتباط با رسانه های خارج از کشور) و (تبلیغ علیه نظام در فضای مجازی) به تحمل ۵ سال حبس تعزیری، ۲سال منع خروج از کشور و ۲سال محرومیت از فعالیت در فضای مجازی محکوم شد.‌ 

الهام‌ افکاری، در تاریخ ۱۹ آبان ماه ۱۴۰۱، توسط ماموران وزارت اطلاعات در شهر شیراز بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه پلاک ۱۰۰ و طی مراحل بازجوئی و سپس بازپرسی در دادسرای عمومی و انقلاب این شهر به زندان عادل آباد منتقل شده بود. 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاه های افراد در یک جامعه، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

ممانعت از دسترسی متهم به وکیل در مراحل بازجویی و بازپرسی و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی، ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.