چهارشنبه , ۱۰ خرداد , ۱۴۰۲
چهارشنبه, می 31

بختیار محمدزاده با تودیع وثیقه آزاد شد

0
106

حقوق بشر در ایران ـ امروز پنجشنبه ۷اردیبهشت ماه ۱۴۰۲، بختیار محمدزاده، پس از اتمام مراحل بازجویی و تفهیم اتهام با تودیع قرار وثیقه آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کُردپا، روز چهارشنبه ۶ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲، بختیار محمدزاده، اهل شهرستان دره شهر از توابع استان ایلام، پس از اتمام مراحل بازجویی و تفهیم اتهام با قید وثیقه آزاد شد. 

براساس این گزارش، آزادی بختیار محمدزاده، پس از تفهیم اتهام وی و با تودیع قرار وثیقه تا اتمام مراحل دادرسی صورت گرفته است. 

لازم به اشاره است، بختیار محمدزاده، اویل اسفند ماه ۱۴۰۱، پس از احضار به اداره اطلاعات شهرستان دره شهر، جهت بازجویی و تفهیم اتهام بازداشت شده بود. 

علیرغم آزادی بختیار محمدزاده، با تودیع وثیقه اما تا این لحظه از علت دقیق بازداشت، میزان وثیقه تودیع شده و مصادیق حقوقی اتهامات وی اطلاعی در دسترس نیست. 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاههای مختلف در یک جامعه، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

بازداشت خودسرانه، بلاتکلیف نگه داشتن متهم در بازداشت و ممانعت از دسترسی فرد در دوران بازجویی، بازپرسی و دادرسی به وکیل مورد نظر خود و منع دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی، ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: