دوشنبه , ۲۹ اسفند , ۱۴۰۱
دوشنبه, مارس 20

بیژن رضایی، فعال اینستاگرامی با تودیع وثیقه آزاد شد

0
1086

حقوق بشر در ایران امروز دوشنبه ۲۴ آذر ماه ۱۳۹۹، بیژن رضائی، فعال اینستاگرامی محبوس در بازداشتگاه مرکزی شیراز واقع در زندان عادل آباد این شهرستان پس از اتمام بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، پیش از ظهر امروز دوشنبه ۲۴ آذر ماه ۱۳۹۹، بیژن رضائی، فعال فضای مجازی، پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم ۳ اتهام از زندان عادل آباد این شهرستان آزاد شد. این فعال رسانه ای در تاریخ ۶ آبان ماه سال جاری بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه پلاک ۱۰۰ و طی مراحل بازجوئی و بازپرسی به زندان عادل آباد این شهرستان منتقل شده بود. اتهامات بیژن رضائی، مرتبط با انتشار پستهایی در حمایت از نوید افکاری بوده است. رضایی، در مرداد ماه ۱۳۹۸ بطور مشروط و پس از تحمل بیش از ۲ سال از مجموع حبس تعزیری ۶ ساله اش آزاد شده بود. 

یک منبع نزدیک به بیژن رضایی ضمن اعلام این خبر به حقوق بشر در ایران گفت: “پس از پیگیریهای بسیار خوشبختانه اجرای باقی مانده حبس تعزیری بیژن رضائی صورت نگرفت و این فعال اینستاگرامی با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۳ میلیارد ریال بطور موقت از زندان عادل آباد شیراز آزاد شد و باید در انتظار ابلاغ حضور در جلسه دادگاه باشد.”

لازم به ذکر است، در ساعات پایانی سه شنبه ۶ آبان ماه ۱۳۹۹، بیژن رضائی، در پی یورش ماموران پلیس امنیت شیراز به محل سکونت وی بازداشت و جهت بازجوئی و تفهیم اتهام به بازداشتگاه اداره اطلاعات موسوم به پلاک ۱۰۰ منتقل شده بود. 

این فعال اینستاگرامی، در تاریخ ۴ آذر ماه ۱۳۹۹، پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم ۳ اتهام « نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی، فعالیت تبلیغی علیه نظام و تشکیل گروه یا دسته به قصد برهم زدن امنیت کشور »، در بازداشتگاه اداره اطلاعات شیراز موسوم به پلاک ۱۰۰  به زندان عادل آباد شیراز منتقل شد.

در تاریخ ۶ مرداد ماه ۱۳۹۸، بیژن رضائی، در حالی که دوران حبس تعزیر ی ۶ ساله خود را در زندان عادل آباد شیراز سپری می کرد پس از تائید درخواست آزادی مشروط و تحمل بیش از ۲ سال حبس بطور مشروط آزاد شده بود. 

رضائی، در پرونده اول خود توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب شیراز به ریاست محمود ساداتی با اتهامات اجتماع و تبانی از طریق حضور در تجمعات اعتراضی غیرقانونی و سر دادن شعار و فعالیت تبلیغی علیه نظام، محاکمه و به تحمل ۶ سال حبس تعزیری محکوم شده بود.

سرکوب و بازداشت فعالان فضای مجازی و تلگرام مرتبط با سرکوب آزادی بیان و عقیده و ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هانقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشرد ر ایرانمرکز ملی فضای مجازی ایرانسرکوب آزادی عقیدهسرکوب آزادی اندیشه در ایرانزندان عادل آباد در استان فارسفعالان فضای مجازی در ایرانبیژن رضائی فعالان رسانه اینقض حقوق بشرشورای عالی فضای مجازیسرکوب آزادی بیان و عقیده در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیپلیس تبادل ارتباط در فضای مجازیفعال اینستاگرامی در ایرانفعال اینستاگرامی بیژن رضائیفضای مجازی در ایرانسرکوب آزادی قلم در ایرانپلیس فضای مجازیسرکوب آزادی بیان و عقیدهبازداشت فعال اینستاگرامیزندان عادل آباد در شیرازفعال فضای مجازی در ایرانفعال اینستاگرامی بیژن رضاییشورای عالی فضای مجازی در ایرانسرکوب آزادی عقیده در ایرانسرکوب فعالان فضای مجازیتشویش اذهان عمومی در فضای مجازیزندانیان زندان عادل آباد شیرازبازداشت بیژن رضائیسرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایرانمحدودیتهای فضای مجازی در ایرانسرکوب آزادی قلمسرکوب فضای مجازیبازداشت فعالان فضای مجازیبند ۱۳ زندان عادل آباد شیرازبازداشت بیژن رضاییفعالان فضای مجازیسرکوب آزادی بیانسرکوب فضای مجازی در ایرانسرکوب آزادینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایرانبند ۱۴ زندان عادل آباد شیرازبیژن رضاییفضای مجازیفعالیت در فضای مجازیسرکوب آزادی بیان و قلمفعال اینستاگرامیسرکوب آزادی بیان و قلم در ایرانسرکوب آزادی بیان و اندیشهزندانیان محبوس در زندان عادل آباد شیرازبیژن رضائیزندان عادل آباد شیرازسرکوب آزادی بیان در ایرانفعال فضای مجازیزندان عادل آبادسرکوب آزادی بیان در جمهوری اسلامیسرکوب آزادی مطبوعات در ایرانرصد فضای مجازی در ایرانبیژن رضایی فعال مدنی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.