شنبه , ۱۱ آذر , ۱۴۰۲
شنبه, دسامبر 2

دو شهروند بازداشت شده در پیرانشهر با تودیع وثیقه آزاد شدند

0
1135

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۵ دی ماه ۱۳۹۹، دو شهروند ساکن شهرستان پیرانشهر در استان آذربایجان غربی پس از اتمام مراحل بازجوئی و بازپرسی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، طی روزهای اخیر، خضر قادری آذر و پسر وی محمد قادری آذر، شهروندان اهل روستای گزگسک از توابع شهرستان پیرانشهر در استان آذربایجان غربی، پساز طی مراحل بازجوئی و بازپرسی و تفعیم اتهام هر یک با تودیع وثیقه تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشتگاه یکی از ارگانهای امنیتی ارومیه آزاد شدند. این افراد در تاریخ ۱۹ آبان ماه سال جاری بازداشت شده بودند. 

براساس اعلام مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، اتهام مطروحه بر علیه این ۲ شهروند اهل پیرانشهر « همکاری با یکی از احزاب کُرد مخالف نظام » عنوان شده و این افراد از لحظه بازداشت بر طبق روال جاری و خودسرانه در سیستم قضائی ایران از حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق شهروندی یک متهم محروم بودند. 

لازم به ذکر است، در تاریخ ۱۹ آبان ماه ۱۳۹۹، ماموران امنیتی شهرستان پیرانشهر در یورشی خودسرانه و بدون ارائه حکم قضائی خضر قادری آذر و پسر وی محمد قادری آذر را بازداشت و جهت طی مراحل بازجوئی آنها را به بازداشتگاه امنیتی در ارومیه منتقل کردند. 

محمد قادری آذر، پیش از این نیز در تاریخ ۱۵ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, توسط ماموران امنیتی پیرانشهر بازداشت و به بازداشتگاه نیروهای امنیتی در این شهرستان منتقل شده بود. 

با آغاز مراحل بازجوئی ها محمد قادری آذر، در اثر شکنجه شدید جسمی در یکی از بازداشتگاههای امنیتی در ارومیه بیهوش و ماموران به والدینش اعلام کرده بودند که وی خودزنی کرده بود و در ادامه گفته بودند که او ۲ هفته پیش از خودزنی هم با خوردن مایع دستشویی، دست به خودکشی زده بود و در پی آن ۲ بار به مراکز درمانی منتقل شده بود. 

در تاریخ ۱۷ خرداد ماه ۱۳۹۹, محمد قادری آذر، پس از اتمام مراحل بازجوییهای فشرده که منجر به وخامت حال وی شده بود به زندان نقده منتقل و در تاریخ ۳۱ خرداد ماه ۱۳۹۹,  با تودیع وثیقه آزاد شده بود. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام فرد و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

اعتراف گیری با ضرب و شتم و تهدید، نقض اسناد بین المللی حقوق بشر است. در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین در ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی به صراحت کلام بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

برچسب هااستان کردستانسرکوب شهروندان در ایراننقض حقوق بشرد ر ایرانشهروندان کردسرکوب آزادی عقیده در ایراناحزاب کورد سیاسیاداره اطلاعات پیرانشهربازجوئی در اداره اطلاعاتاحزاب کوردستانشهروندان کرد زندانی سیاسیمحمدقادری شهروندان پیرانشهرپیرانشهر روستای گزگسکخضرقادرینقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی در ایراناحزاب کردهمکاری با احزاب کوردیسرکوب شهروندان کرد در ایرانسرکوب شهروندان کوردنقض حقوق بشر درایرانآزادی با تودیع قرار وثیقهآزادی با تودیع وثیقهبازجوئی در بازداشتگاه اطلاعات سپاهمحمد قادری فعال مدنیروستای گزگسکخضرقادری آذرنقض حقوق بشر در ایرانآذربایجان غربیشهروندان کرد در ایرانسرکوب آزادی بیاناستان آذربایجان غربیسرکوب شهروندان کرداحزاب کورد مخالفاحزاب کرد مخالف نطامشهروندان کرد در جمهوری اسلامیحقوق نقض حقوق بشر در ایرانبازداشتگاه اداره اطلاعات پیرانشهرروستای گزگسک پیرانشهرخضر قادری آذرنقض حقوق بشراحزاب کورد در ایرانسرکوب شهروندان کورد در ایرانسرکوب آزادی بیان و قلمسرکوب آزادی قلماحزاب کرد مخالف نظامسرکوب آزادیبازجوئی در بازداشتگاهشهروندان کورد در جمهوری اسلامیبازداشت شهروندان کوردنقض حقوق بشر در جمهوریمحمدقادری آذرآزادی خضرقادریپیرانشهراحزاب کورداحزاب کردیسرکوب فعالان مدنی در ایرانشهرستان پیرانشهراحزاب کردمخالف نظامسرکوب آزادی بیان و قلم در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیاطلاعات سپاه پیرانشهرمحمد قادریروستای اندیزه پیرانشهربازداشت شهروندان کورد در پیرانشهرآزادی خضر قادریاحزاب کرد ایرانسرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایرانگزارش نقض حقوق بشر در ایرانسرکوب آزادی قلم در ایرانسرکوب آزادی بیان و عقیده در ایرانسرکوب شهروندان کورد ایراناحزاب کورد مخالف نظامبازداشت شهروندان کورد در ایراناحزاب سیاسی کرد مخالف نظامنقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایرانشکنجه محمد قادریمحمدقادری آذریآزادی محمدقادریآزادی خضر قادری آذرکردستانشهروندان کورد در ایرانسرکوب آزادی بیان در ایراناخبار نقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق شهروندان کورد در ایرانسرکوب آزادی بیان در جمهوری اسلامیشهروندان کرد ایرانسرکوب آزادی بیان و اندیشهمحمدقادریبازداشت محمد قادری آذرآزادی محمد قادریبازجوئیشهروندان کورداحزاب کوردیاحزاب کوردی در ایرانشهروندان کورد ایراناحزاب سیاسی کردسرکوب آزادی بیان و عقیدهاحزاب کرد مخالفاحزاب کرد سیاسی در ایرانشهروندان کورد زندانی سیاسیشهرستان پیرانشهر محمد قادریبازداشت محمدقادریآزادی محمد قادری آذر

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: