•                  
شنبه , ۱۱ تیر , ۱۴۰۱
شنبه, جولای 2

دو شهروند بازداشت شده در پیرانشهر با تودیع وثیقه آزاد شدند

0
651

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۵ دی ماه ۱۳۹۹، دو شهروند ساکن شهرستان پیرانشهر در استان آذربایجان غربی پس از اتمام مراحل بازجوئی و بازپرسی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، طی روزهای اخیر، خضر قادری آذر و پسر وی محمد قادری آذر، شهروندان اهل روستای گزگسک از توابع شهرستان پیرانشهر در استان آذربایجان غربی، پساز طی مراحل بازجوئی و بازپرسی و تفعیم اتهام هر یک با تودیع وثیقه تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشتگاه یکی از ارگانهای امنیتی ارومیه آزاد شدند. این افراد در تاریخ ۱۹ آبان ماه سال جاری بازداشت شده بودند. 

براساس اعلام مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، اتهام مطروحه بر علیه این ۲ شهروند اهل پیرانشهر « همکاری با یکی از احزاب کُرد مخالف نظام » عنوان شده و این افراد از لحظه بازداشت بر طبق روال جاری و خودسرانه در سیستم قضائی ایران از حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق شهروندی یک متهم محروم بودند. 

لازم به ذکر است، در تاریخ ۱۹ آبان ماه ۱۳۹۹، ماموران امنیتی شهرستان پیرانشهر در یورشی خودسرانه و بدون ارائه حکم قضائی خضر قادری آذر و پسر وی محمد قادری آذر را بازداشت و جهت طی مراحل بازجوئی آنها را به بازداشتگاه امنیتی در ارومیه منتقل کردند. 

محمد قادری آذر، پیش از این نیز در تاریخ ۱۵ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, توسط ماموران امنیتی پیرانشهر بازداشت و به بازداشتگاه نیروهای امنیتی در این شهرستان منتقل شده بود. 

با آغاز مراحل بازجوئی ها محمد قادری آذر، در اثر شکنجه شدید جسمی در یکی از بازداشتگاههای امنیتی در ارومیه بیهوش و ماموران به والدینش اعلام کرده بودند که وی خودزنی کرده بود و در ادامه گفته بودند که او ۲ هفته پیش از خودزنی هم با خوردن مایع دستشویی، دست به خودکشی زده بود و در پی آن ۲ بار به مراکز درمانی منتقل شده بود. 

در تاریخ ۱۷ خرداد ماه ۱۳۹۹, محمد قادری آذر، پس از اتمام مراحل بازجوییهای فشرده که منجر به وخامت حال وی شده بود به زندان نقده منتقل و در تاریخ ۳۱ خرداد ماه ۱۳۹۹,  با تودیع وثیقه آزاد شده بود. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام فرد و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

اعتراف گیری با ضرب و شتم و تهدید، نقض اسناد بین المللی حقوق بشر است. در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین در ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی به صراحت کلام بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

برچسب هامحمد قادریمحمد قادری فعال مدنیمحمدقادریمحمدقادری آذرمحمدقادری آذریمحمدقادری شهروندان پیرانشهرنقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در ایران 4نقض حقوق بشر در جمهورینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایراننقض حقوق بشرد ر ایراننقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی در ایراننقض حقوق شهروندان کورد در ایرانهمکاری با احزاب کوردیکردستانگزارش نقض حقوق بشر در ایرانپیرانشهرپیرانشهر روستای گزگسکآذربایجان غربیآزادی محمد قادریآزادی محمد قادری آذرآزادی محمدقادریآزادی با تودیع قرار وثیقهآزادی با تودیع وثیقهآزادی خضر قادریآزادی خضر قادری آذرآزادی خضرقادریاحزاب کورداحزاب کورد مخالفاحزاب کورد مخالف نظاماحزاب کورد در ایراناحزاب کورد سیاسیاحزاب کوردیاحزاب کوردی در ایراناحزاب کوردستاناحزاب کرداحزاب کرد مخالفاحزاب کرد مخالف نطاماحزاب کرد مخالف نظاماحزاب کرد ایراناحزاب کرد سیاسی در ایراناحزاب کردمخالف نظاماحزاب کردیاحزاب سیاسی کرداحزاب سیاسی کرد مخالف نظاماخبار نقض حقوق بشر در ایراناداره اطلاعات پیرانشهراستان کردستاناستان آذربایجان غربیاطلاعات سپاه پیرانشهربازجوئیبازجوئی در اداره اطلاعاتبازجوئی در بازداشتگاهبازجوئی در بازداشتگاه اطلاعات سپاهبازداشت محمد قادری آذربازداشت محمدقادریبازداشت شهروندان کوردبازداشت شهروندان کورد در پیرانشهربازداشت شهروندان کورد در ایرانبازداشتگاه اداره اطلاعات پیرانشهرحقوق نقض حقوق بشر در ایرانخضر قادری آذرخضرقادریخضرقادری آذرروستای گزگسکروستای گزگسک پیرانشهرروستای اندیزه پیرانشهرسرکوب فعالان مدنی در ایرانسرکوب آزادیسرکوب آزادی قلمسرکوب آزادی قلم در ایرانسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان و قلمسرکوب آزادی بیان و قلم در ایرانسرکوب آزادی بیان و اندیشهسرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایرانسرکوب آزادی بیان و عقیدهسرکوب آزادی بیان و عقیده در ایرانسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب آزادی بیان در جمهوری اسلامیسرکوب آزادی عقیده در ایرانسرکوب شهروندان کوردسرکوب شهروندان کورد ایرانسرکوب شهروندان کورد در ایرانسرکوب شهروندان کردسرکوب شهروندان کرد در ایرانسرکوب شهروندان در ایرانشهروندان کوردشهروندان کورد ایرانشهروندان کورد در ایرانشهروندان کورد در جمهوری اسلامیشهروندان کورد زندانی سیاسیشهروندان کردشهروندان کرد ایرانشهروندان کرد در ایرانشهروندان کرد در جمهوری اسلامیشهروندان کرد زندانی سیاسیشهرستان پیرانشهرشهرستان پیرانشهر محمد قادریشکنجه محمد قادری

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: