•                  
جمعه , ۲۳ مهر , ۱۴۰۰
جمعه, اکتبر 15

مهران فتاحی، زندانی سیاسی به مرخصی اعزام شد

0
208

حقوق بشر در ایران امروز سه شنبه ۱۶ دی ماه ۱۳۹۹، مهران فتاحی، زندانی سیاسی محبوس در زندان مرکزی ارومیه به مرخصی کوتاه مدت اعزام شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز سه شنبه ۱۶ دی ماه ۱۳۹۹، مهران فتاحی – متولد: ۱۳۶۲ – متاهل و زندانی سیاسی محبوس در زندان مرکزی ارومیه که در حال سپر کردن دوران حبس تعزیری ۱۵ ماهه خود است پس از تودیع وثیقه به مرخصی کوتاه مدت برای مدت ۵ روز اعزام شد. 

براساس این گزارش، این زندانی سیاسی از خردادماه ۱۳۹۹، پس از انتقال به زندان مرکزی ارومیه در حال سپری کردن دوران حبس تعزیری ۱۵ ماهه خود است. 

مهران فتاحی، در شهریور ماه ۱۳۹۸، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه نیروهای امنیتی و طی مراحل بازجوئی و بازپرسی و تحمل ۴۵ روز سلول انفرادی با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۳۰۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شد. 

با آغاز مراحل دادرسی، در فروردین ماه ۱۳۹۹، در بخش اول از پرونده قضائی خود توسط شعبه ۳ دادگاه انقلاب ارومیه از بابت اتهامات « فعالیت تبلیغی علیه نظام » و « توهین به رهبری » محاکمه و به تحمل ۳ سال حبس تعزیری محکوم شد. 

این فعال سیاسی، همچنین در بخش دوم از پرونده قضائی خود از بابت اتهام « توهین به مقدسات » توسط شعبه دادگاه کیفری ۱ به تحمل ۲ سال حبس تعزیری محکوم شد. با اعلام اعتراض به این احکام و ارجاع پرونده به شعبه دادگاه تجدیدنظر استان آذربایجان غربی به تحمل ۳۴ ماه حبس تعزیری محکوم شد. با اعمال ماده ۱۳۴ از قانون مجازات اسلامی تحمل ۱۵ ماه از مجموع این حبس بر علیه وی اجباری شد. 

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هافعالیت تبلیغی علیه نظاممهران فتاحیمحکومیت به حبس تعزیریمرخصی زندانیان سیاسینقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایراننقض حقوق بشرد ر ایراننقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی در ایراننافرمانی مدنی زندانیان سیاسیاجرای حکم حبس تعزیریاخبار زندانیان سیاسیاداره اطلاعات شهرستان ارومیهبند زندانیان سیاسی در ایرانبازداشت جهت اجرای حکم حبس تعزیریتوهین به مقدساتتوهین به مقدسات اسلامیتوهین به خمینیتوهین به رهبریحق مرخصی زندانیان سیاسیحق مرخصی زندانیان سیاسی در ایرانحقوق بشر زندانیان سیاسیحقوق زندانیان سیاسیحبس تعزیریحبس تعزیری زندانیان سیاسیدادگاه کیفری ۲ شهرستان ارومیهدادگاه انقلابدادگاه انقلاب ارومیهدادگاه انقلاب شهرستان ارومیهزندان شهرستان ارومیهزندانی سیاسیزندانیان سیاسیزندانیان سیاسی و عقیدتیزندانیان سیاسی در ایرانزندانیان سیاسی در جمهوری اسلامیزندانیان سیاسی در زندان ارومیهزندانیان سیاسی زندان مرکزی ارومیهسرکوب زندانیان سیاسیسرکوب زندانیان سیاسی ایرانسرکوب زندانیان سیاسی در ایرانشهروندان شهرستان ارومیهشهرستان ارومیهشعبه ۲ دادگاه انقلاب شهرستان ارومیهصدور احکام حبس تعزیریصدور حکم حبس تعزیریصدور حبس تعزیری

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: