•                    
  •                  
چهارشنبه , ۱۳ مهر , ۱۴۰۱
چهارشنبه, اکتبر 5

مهران فتاحی، زندانی سیاسی به مرخصی اعزام شد

0
457

حقوق بشر در ایران امروز سه شنبه ۱۶ دی ماه ۱۳۹۹، مهران فتاحی، زندانی سیاسی محبوس در زندان مرکزی ارومیه به مرخصی کوتاه مدت اعزام شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز سه شنبه ۱۶ دی ماه ۱۳۹۹، مهران فتاحی – متولد: ۱۳۶۲ – متاهل و زندانی سیاسی محبوس در زندان مرکزی ارومیه که در حال سپر کردن دوران حبس تعزیری ۱۵ ماهه خود است پس از تودیع وثیقه به مرخصی کوتاه مدت برای مدت ۵ روز اعزام شد. 

براساس این گزارش، این زندانی سیاسی از خردادماه ۱۳۹۹، پس از انتقال به زندان مرکزی ارومیه در حال سپری کردن دوران حبس تعزیری ۱۵ ماهه خود است. 

مهران فتاحی، در شهریور ماه ۱۳۹۸، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه نیروهای امنیتی و طی مراحل بازجوئی و بازپرسی و تحمل ۴۵ روز سلول انفرادی با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۳۰۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شد. 

با آغاز مراحل دادرسی، در فروردین ماه ۱۳۹۹، در بخش اول از پرونده قضائی خود توسط شعبه ۳ دادگاه انقلاب ارومیه از بابت اتهامات « فعالیت تبلیغی علیه نظام » و « توهین به رهبری » محاکمه و به تحمل ۳ سال حبس تعزیری محکوم شد. 

این فعال سیاسی، همچنین در بخش دوم از پرونده قضائی خود از بابت اتهام « توهین به مقدسات » توسط شعبه دادگاه کیفری ۱ به تحمل ۲ سال حبس تعزیری محکوم شد. با اعلام اعتراض به این احکام و ارجاع پرونده به شعبه دادگاه تجدیدنظر استان آذربایجان غربی به تحمل ۳۴ ماه حبس تعزیری محکوم شد. با اعمال ماده ۱۳۴ از قانون مجازات اسلامی تحمل ۱۵ ماه از مجموع این حبس بر علیه وی اجباری شد. 

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هازندانی سیاسینقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشرد ر ایرانبند زندانیان سیاسی در ایرانحقوق زندانیان سیاسیزندانیان سیاسی در زندان ارومیهبازداشت جهت اجرای حکم حبس تعزیریزندانیان سیاسی و عقیدتینقض حقوق بشرسرکوب زندانیان سیاسی در ایرانسرکوب زندانیان سیاسیحبس تعزیری زندانیان سیاسینافرمانی مدنی زندانیان سیاسیمهران فتاحیحبس تعزیریتوهین به رهبریصدور حبس تعزیریحقوق بشر زندانیان سیاسیاداره اطلاعات شهرستان ارومیهدادگاه کیفری ۲ شهرستان ارومیهدادگاه انقلابشهرستان ارومیهمحکومیت به حبس تعزیریزندانیان سیاسی زندان مرکزی ارومیهشعبه ۲ دادگاه انقلاب شهرستان ارومیهزندان شهرستان ارومیهدادگاه انقلاب ارومیهزندانیان سیاسیتوهین به خمینیاجرای حکم حبس تعزیریدادگاه انقلاب شهرستان ارومیهحق مرخصی زندانیان سیاسیتوهین به مقدساتنقض حقوق شهروندی در ایرانزندانیان سیاسی در ایرانتوهین به مقدسات اسلامیزندانیان سیاسی در جمهوری اسلامیحق مرخصی زندانیان سیاسی در ایرانفعالیت تبلیغی علیه نظاممرخصی زندانیان سیاسیصدور احکام حبس تعزیریسرکوب زندانیان سیاسی ایراننقض حقوق شهروندیاخبار زندانیان سیاسیصدور حکم حبس تعزیرینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایرانشهروندان شهرستان ارومیه

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.