•                    
  •                  
چهارشنبه , ۱۶ آذر , ۱۴۰۱
چهارشنبه, دسامبر 7

خبات مفاخری، فعال محیط زیست با تودیع وثیقه آزاد شد

0
936

حقوق بشر در ایران امروز شنبه ۲۰ دی ماه ۱۳۹۹، خبات مفاخری، فعال محیط زیست محبوس در بازداشتگاه اداره اطلاعات سنندج پس از طی مراحل بازجوئی و بازپرسی با تودیع وثیقه بطور موقت آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کُردپا، روز پنجشنبه ۱۸ دی ماه ۱۳۹۹، خبات مفاخری، فعال محیط زیست و از اعضای جمعیت سبز کردستان، پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با توجه به تحمل بلاتکلیفی طولانی مدت پس از تودیع وثیقه بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشتگاه اداره اطلاعات سنندج واقع در زندان مرکزی این شهرستان آزاد شد. 

این فعال محیط زیست در دوران بازداشت و در مراحل بازجوئی و بازپرسی از حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق شهروندی یک متهم محروم بوده است. 

لازم به ذکر است، در تاریخ ۶ دی ماه ۱۳۹۹، قرار بازداشت خبات مفاخری، فعال محیط زیست محبوس در بازداشتگاه اداره اطلاعات سنندج به بهانه تکمیل نبودن بازجوئی ها برای پنجمین مرتبه تمدید شده بود. 

پیش از این نیز قرار بازداشت خبات مفاخری طی چهار مرحله از زمان بازداشت به به دلیل تکمیل نبودن بازجوئی ها از سوی بازپرسی شعبه دادسرای عمومی و انقلاب سنندج تمدید شده بود. 

خبات مفاخری، در تاریخ ۶ شهریور ماه ۱۳۹۹, توسط ماموران امنیتی سنندج توام با ضرب و شتم بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده بود و پس از مدتی در تماس تلفنی به خانواده اش اعلام کرد که در بازداشتگاه اداره اطلاعات سنندج بسر می برد.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی, بازجو و بازپرسی بیطرف از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب هافعال محیط محیط زیستفعال محیط زیستفعال محیط زیست خبات مفاخریفعال محیط زیست در ایرانفعال محیط زستفعال مدنی خبات مفاخریفعال حقوق بشرنقض حقوق شهروندان کورد در ایرانآزادی خبات مفاخریانجمن جمعیت سبز کردستاناخبار نقض حقوق بشراخبار نقض حقوق بشر در ایراناخبار هفتگی نقض حقوق بشراخبار حقوق بشراداره اطلاعات سنندجبند وزارت اطلاعات در زندان مرکزی سنندجبند وزارت اطلاعات در زندان سنندجبازداشت خبات مفاخریبازداشت شهروندان کوردبازداشت شهروندان کورد در ایرانبازداشت شهروندان کورد در سردشتبازداشتگاه اداره اطلاعات سنندجبخش سیروان شهر سنندجحقوق بشرحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایرانحقوق بشر درایرانحقوق بشر زندانیان سیاسیخبات مفاخریخبات مفاخری فعال محیط زیستخبات مفاخری فعال مدنیخبات مفاخری آزادیخبات مفاخری بازداشتدادگاه انقلابدادگاه انقلاب سنندجدادگاه انقلاب شهرستان سنندجزندان مرکزی سنندجزندان مرکزی سنندج در کردستانزندان مرکزی سنندج سلول انفرادیسلول انفرادی در زندان مرکزی سنندجسلول انفرادی در زندان مرکزی سنندج کردستانسلول انفرادی زندان مرکزی سنندجسرکوب فعالان حقوق بشر در ایرانسرکوب آزادیسرکوب آزادی قلم در ایرانسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان و قلمسرکوب آزادی بیان و قلم در ایرانسرکوب آزادی بیان و اندیشهسرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایرانسرکوب آزادی بیان و عقیدهسرکوب آزادی بیان و عقیده در ایرانسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب آزادی بیان در جمهوری اسلامیسرکوب آزادی عقیده در ایرانسرکوب شهروندان کوردسرکوب شهروندان کورد ایرانسرکوب شهروندان کورد در ایرانسرکوب شهروندان شهروندان کوردشهر سنندجشهروندان کوردشهروندان کورد اهل سنتشهروندان کورد ایرانشهروندان کورد ارومیهشهروندان کورد جمهوری اسلامیشهروندان کورد در مریوانشهروندان کورد در ایرانشهروندان کورد در جمهوری اسلامیشهروندان کورد زندانی سیاسیشهروندان کوردایرانشهرستان سنندج

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.