•                  
چهارشنبه , ۱۲ آذر , ۱۳۹۹
پنج‌شنبه, دسامبر 3

آزادی ۴ نوکیش مسیحی بازداشت شده در رشت با تودیع قرار وثیقه

0
426

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۳ خرداد ماه ۱۳۹۹, مسلم رحیمی, رامین حسن پور, کاترین سجادپور و فردی دیگر با هویت نامشخص, با تودیع قرارهای وثیقه بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از سازمان ماده ۱۸, روز چهارشنبه ۳۱ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, مسلم رحیمی, رامین حسن پور, کاترین سجادپور و فردی دیگر با هویت نامشخص, چهار تن از مسیحیان غیر تثلیثی ساکن رشت که در بازداشت موقت در زندان لاکان رشت بسر می بردند پس از کاهش مبلغ وثیقه صادره برای هر یک از ۵۰۰ به ۲۰۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شدند. 

براساس این گزارش, این ۴ نوکیش مسیحی زمانی که در بازداشت در زندان لاکان رشت بسر می بردند در پی هماهنگی صورت گرفته با بازپرس شعبه ۱۰ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب رشت مبلغ وثیقه آنها از ۵۰۰ میلیون تومان بابت هر نفر به ۲۰۰ میلیون تومان کاهش پیدا کرد و مسلم رحیمی و کاترین سجادپور و یک فرد با هویت نامشخص در تاریخ ۳۱ اردیبهشت ماه آزاد شدند. همچنین رامین حسن پور در تاریخ ۱ خرداد ماه پس از تامین مبلغ وثیقه آزاد شد. 

در تاریخ ۲۵ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, مسلم رحیمی, رامین حسن پور, کاترین سجادپور و یک نوکیش مسیحی دیگر با هویت نامشخص, چهار تن از نوکیشان مسیحی غیر تثلیثی, ساکن رشت پس از احضار به شعبه ۱۰ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب این شهر و تفهیم اتهام پس از صدور قرار وثیقه ای به مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان برای هر یک از این نوکیشان مسیحی این افراد بازداشت و به زندان لاکان رشت منتقل شدند.

علیرغم اینکه طبق قانون مسیحیان به عنوان یکی از پیروان ادیان به رسمیت شناخته می‌شوند، با این حال دستگاه‌های امنیتی مسئله‌ی گرویدن مسلمانان به مسیحیت را با حساسیت خاصی دنبال می‌کنند و برخورد قهرآمیزی با فعالان این عرصه دارند.

جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران، در طی نشستی که در پارلمان بریتانیا برگزار شد وضعیت نوکیشان مسیحی در ایران را بسیار نگران‌کننده خواند. او افزود که این موضوع از “دغدغه‌ها و نگرانی‌های” اوست و در سال‌های آینده او با جدیت به این موضوع خواهد پرداخت.

سرکوب دگراندیشان مذهبی در ایران ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله  ماده ۲ ,  ماده ۱۸ و ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۸میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۸۶ میباشد که بر حق افراد بر رفتاری بدون تبعیض و محفوظ ماندن حق تغییر دین و انجام مناسک مذهبی بدون ترس و انجام تبلیغات و آموزشهای مذهبی را برای افراد تاکید کرده است. 

 

برچسب هاقرار وثبقهلاکان رشتمسلم رحیمیمسیحیانمسیحیان فارس زبانمسیحیان فارس زبان ایرانمسیحیان نوکیشمسیحیان نوکیش در ایرانمسیحیان کاتولیک در ایرانمسیحیان پروتستانمسیحیان پروتستان در ایرانمسیحیان پرتستانمسیحیان آشوریمسیحیان آشوری در ایرانمسیحیان ایرانمسیحیان ارمنیمسیحیان ارمنی در ایرانمسیحیان تبشیریمسیحیان جفا دیدهمسیحیان در ایرانمسیحیان در جمهوری اسلامیمسیحیان رشتمسیحیان غیر تثلیثیمسیحیان غیر تثلیسیمسیحیان غیرتثلیثیمسیحیان غیرتثلیثی در ایراننقض حقوق بشر در ایراننوکیشان مسیحنوکیشان مسیحینوکیشان مسیحی ایرانینوکیشان مسیحی در ایارننوکیشان مسیحی در ایراننوکیشان مسیحی در جمهوری اسلامینوکیشان مسیحی غیرتثلیثی در ایراننوکیشان مسیحیتکاترین سجادپورپیروان آئین مسیحیتآزادی با تودیع قرار وثیقهاقلیت مسیحیاقلیتهای مذهبیاقلیتهای مذهبی در ایراناقلیتهای مذهبی در جمهوری اسلامیاعمال فشار بر نوکیشان مسیحی در ایرانبازداشت نوکیشان مسیحی در دزفولتودیع قرار وثیقهتودیع قراروثیقهتبعید نوکیشان مسیحیحقوق شهروندی مسیحیان در ایراندگراندیشان مذهبی در ایراندگراندیشان مسیحیدگراندیشان مسیحی در ایرانرامین حسن پوررامین حسین پورزندان لاکان رشتسرکوب نوکیشان مسیحیسرکوب نوکیشان مسیحی در ایرانسرکوب نوکیشان مسیحی در جمهوری اسلامیسرکوب پیروان مسیحیت در ایرانسرکوب دگراندیشان مسیحی در ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: