•                  
جمعه , ۰۱ بهمن , ۱۴۰۰
جمعه, ژانویه 21

آزادی ۴ نوکیش مسیحی بازداشت شده در رشت با تودیع قرار وثیقه

0
1051

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۳ خرداد ماه ۱۳۹۹, مسلم رحیمی, رامین حسن پور, کاترین سجادپور و فردی دیگر با هویت نامشخص, با تودیع قرارهای وثیقه بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از سازمان ماده ۱۸, روز چهارشنبه ۳۱ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, مسلم رحیمی, رامین حسن پور, کاترین سجادپور و فردی دیگر با هویت نامشخص, چهار تن از مسیحیان غیر تثلیثی ساکن رشت که در بازداشت موقت در زندان لاکان رشت بسر می بردند پس از کاهش مبلغ وثیقه صادره برای هر یک از ۵۰۰ به ۲۰۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شدند. 

براساس این گزارش, این ۴ نوکیش مسیحی زمانی که در بازداشت در زندان لاکان رشت بسر می بردند در پی هماهنگی صورت گرفته با بازپرس شعبه ۱۰ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب رشت مبلغ وثیقه آنها از ۵۰۰ میلیون تومان بابت هر نفر به ۲۰۰ میلیون تومان کاهش پیدا کرد و مسلم رحیمی و کاترین سجادپور و یک فرد با هویت نامشخص در تاریخ ۳۱ اردیبهشت ماه آزاد شدند. همچنین رامین حسن پور در تاریخ ۱ خرداد ماه پس از تامین مبلغ وثیقه آزاد شد. 

در تاریخ ۲۵ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, مسلم رحیمی, رامین حسن پور, کاترین سجادپور و یک نوکیش مسیحی دیگر با هویت نامشخص, چهار تن از نوکیشان مسیحی غیر تثلیثی, ساکن رشت پس از احضار به شعبه ۱۰ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب این شهر و تفهیم اتهام پس از صدور قرار وثیقه ای به مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان برای هر یک از این نوکیشان مسیحی این افراد بازداشت و به زندان لاکان رشت منتقل شدند.

علیرغم اینکه طبق قانون مسیحیان به عنوان یکی از پیروان ادیان به رسمیت شناخته می‌شوند، با این حال دستگاه‌های امنیتی مسئله‌ی گرویدن مسلمانان به مسیحیت را با حساسیت خاصی دنبال می‌کنند و برخورد قهرآمیزی با فعالان این عرصه دارند.

جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران، در طی نشستی که در پارلمان بریتانیا برگزار شد وضعیت نوکیشان مسیحی در ایران را بسیار نگران‌کننده خواند. او افزود که این موضوع از “دغدغه‌ها و نگرانی‌های” اوست و در سال‌های آینده او با جدیت به این موضوع خواهد پرداخت.

سرکوب دگراندیشان مذهبی در ایران ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله  ماده ۲ ,  ماده ۱۸ و ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۸میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۸۶ میباشد که بر حق افراد بر رفتاری بدون تبعیض و محفوظ ماندن حق تغییر دین و انجام مناسک مذهبی بدون ترس و انجام تبلیغات و آموزشهای مذهبی را برای افراد تاکید کرده است. 

 

برچسب هامسیحیان ایراناقلیتهای مذهبیاقلیتهای مذهبی در ایرانزندان لاکان رشتنوکیشان مسیحی در ایرانمسیحیان فارس زبانمسیحیان آشوریمسیحیان تبشیریاعمال فشار بر نوکیشان مسیحی در ایرانمسیحیان پرتستاننقض حقوق بشر در ایرانمسیحیان جفا دیدهدگراندیشان مذهبی در ایرانمسیحیان غیر تثلیثیمسیحیان غیرتثلیثیبازداشت نوکیشان مسیحی در دزفولمسیحیان فارس زبان ایراننوکیشان مسیحیسرکوب نوکیشان مسیحی در ایرانمسیحیان پروتستانتودیع قرار وثیقهسرکوب نوکیشان مسیحیمسیحیان غیر تثلیسیمسیحیانمسیحیان آشوری در ایرانمسیحیان ارمنی در ایرانقرار وثبقهنوکیشان مسیحی در ایارنمسیحیان رشتمسیحیان در ایرانمسیحیان ارمنیحقوق شهروندی مسیحیان در ایراننوکیشان مسیحی غیرتثلیثی در ایرانمسیحیان در جمهوری اسلامیآزادی با تودیع قرار وثیقهاقلیتهای مذهبی در جمهوری اسلامیسرکوب پیروان مسیحیت در ایرانتودیع قراروثیقهنوکیشان مسیحی ایرانینوکیشان مسیحیتمسیحیان پروتستان در ایرانمسیحیان کاتولیک در ایرانسرکوب دگراندیشان مسیحی در ایراننوکیشان مسیحاقلیت مسیحیمسیحیان نوکیشرامین حسین پورنوکیشان مسیحی در جمهوری اسلامیسرکوب نوکیشان مسیحی در جمهوری اسلامیدگراندیشان مسیحی در ایرانتبعید نوکیشان مسیحیمسلم رحیمیمسیحیان نوکیش در ایرانلاکان رشتکاترین سجادپوردگراندیشان مسیحیپیروان آئین مسیحیترامین حسن پورمسیحیان غیرتثلیثی در ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

اخبار پیشنهاد شده

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: